Minister opent waterberging Volkerak- Zoommeer Besturen én voetballen bij Graauw jh m In twee dagen tijd 35 bestuurders bekeurd op Zeeuwse wegen Politie wil met intensieve controle duidelijk maken dat telefoon achter stuur absoluut uit den boze is. 29 en 30 januari Mogelijk toch psychiatrie in Zws-Vlaanderen Markiezaat College BURGH-HAAMSTEDE. Negenhon derd bewoners van verzorgings huizen werden gisteren onthaald op het gratis festival Goud voor Oud in de sporthal van Burgh-Haamstede. Na het voorprogramma met onder anderen Lenny Kuhr, sloeg rond borreltijd de vlam in de pan met het optreden van de Amsterdamse volkszanger Peter Beense. Die knalde meteen zijn hit Laat ze maar lullen eruit. De ouderen hadden toen geen verdere aansporing meer nodig voor de polonaise. Goud voor Oud wordt door vrijwilligers georganiseerd, foto Dirk-Jan Gjeltema TERNEUZEN In Zeeuws-Vlaanderen komt mogelijk toch een eerste op vang voor mensen met acute psy chiatrische problemen. De instel ling voor psychiatrische zorg Zeeuwse Gronden heeft daarvoor een plan ontwikkeld. Eind vorig jaar is het Regionaal Geestelijk Gezondheidscentrum (Rgc) in Terneuzen om financiële redenen gesloten. Zeeuws-Vlamin gen die in psychische problemen ko men en voor een behandeling moe ten worden opgenomen, moeten naar Emergis in Kloetinge. De cliën tenraad van ZorgSaam en Zeeuws-Vlaamse gemeenten teken den hiertegen tevergeefs protest aan. „Voor een klein psychiatrisch ziekenhuis in Zeeuws-Vlaanderen ontbreekt geld", licht directeur Jan van Blarikom van Zeeuwse Gron den zijn voorstel toe, „maar wij kun nen wel een voorziening uitbreiden die wij al in huis hebben." Van Blari kom doelt op het logeerhuis van Zeeuwse Gronden in Hulst, waar cliënten met enige begeleiding zelf standig wonen. In noodsituaties kunnen zij tijdelijk met meer zorg verblijven in het logeerhuis. GOES. Automobilisten onderschat ten nog steeds het gevaar van bel len en sms'en achter het stuur. Een grootscheepse controle in Goes en omgeving heeft dat op nieuw duidelijk gemaakt. Met twee onopvallende wagens speurde de politie twee dagen ach tereen naar bestuurders die met hun telefoon in de weer waren. In totaal 35 mensen gingen op de bon: 28 voor mobiel bellen en ze ven voor het vasthouden van een telefoon, bijvoorbeeld om te sms' en of te whatsappen. Dat gebeur de op de A58 en op de Deltaweg, tussen Goes en Zierikzee. De politie tilt zwaar aan het re sultaat. „Als je in twee dagen tijd 35 mensen betrapt alleen al op ge vaarlijk rijgedrag door afleiding - op wat voor manier dan ook - dan ledereen die dit doet is er wat ons betreft een te veel. Handheld bellen is gewoon not done* is dat echt fors", zegt woordvoer ster Jiske van Pelt. „Iedereen die dat doet, is er wat ons betreft een te veel. Handheld bellen is ge woon not done." Onder de bekeurden zijn zes vrachtwagenchauffeurs. Dat baart de politie extra zorgen. „Je moet er niet aan denken wat er gebeurt als er dan wat fout gaat." Bij elke verkeerscontrole is bel len achter het stuur een van de aandachtspunten. Nu heeft de po litie daar speciaal op gelet. „Men sen bagatelliseren of onderschat ten het risico, terwijl het echt leidt tot gevaarlijke situaties." Bellen tijdens het rijden heeft vaak een sterker nadelig effect op de rijvaardigheid dan alcohol. Van Pelt wijst op het extra risico van sms'en of appen achter het stuur. „Wie dat doet heeft 400 procent meer tijd de ogen niet op de weg dan andere automobilisten. Men sen vergissen zich in het gevaar. Ze denken: ik kan nog wel ingrij pen als het nodig is, maar dan zijn ze te laat. Het gebeurt in een frac tie van een seconde." Het is een misverstand dat alleen bellen ach ter het stuur strafbaar is. „Of je nou belt of sms't of je telefoon al leen maar vasthoudt om erop te kijken, maakt voor ons niet uit." De boete bedraagt 230 euro, even hoog als bijvoorbeeld voor rechts inhalen of door rood licht rijden. Het bedienen van navigatie tij dens het rijden is officieel niet ver boden, maar wordt ook sterk afge raden. De politie gaat de komende tijd vaker van dergelijke controles hou den, verzekert Van Pelt. „We ho pen dat er een waarschuwend ef fect van uitgaat. We proberen au tomobilisten zich vooral te laten realiseren dat ze met niet-hands- free bellen zichzelf en anderen in gevaar brengen." Open Dagen MBO Techniek Kijk voor alle info op markiezaat.nl Bergen op Zoom Hoogerheide MM ZEELAND 16 ZEELAND 5 www.pzc.nl walcheren@pzc.nl VRIJDAG 29 januari 2016 Actie tegen bellen in auto door Rolf Bosboom Jiske van Pelt, politiewoordvoerster

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 33