Hoofdrolspeelster ontvlucht na hetze haar vaderland 28 CULTUUR SHOW Regisseur Nabil Ayouch werd met de dood bedreigd. Zijn speelfilm over prostitutie in Marokko zorgt voor ophef. David Bowie langer in Groningen Natuurlijk weet Nabil Ayouch (46) wat Theo van Gogh is overkomen. Ook de Marokkaanse regis seur maakte een speelfilm die zijn leven in gevaar bracht. In zijn huidige woonplaats Pa rijs zegt hij zonder een spoor van twijfel: „Het is mijn overtuiging dat een filmmaker zich nooit door angst moet laten regeren. Hij mag zich nim mer laten afschrikken door mogelijke reacties op zijn film. Ik vermoed dat Van Gogh daar ook zo over dacht toen hij Submission maakte." Ayouch kreeg vorig jaar te maken met een hetze tegen zijn persoon, die gepaard ging met doodsbedreigin gen. Zijn hoofdrolspeelster Loubna Abidar moest zelfs haar vaderland ontvluchten en woont nu in Parijs. In zijn speelfilm Much Loved volgt de regisseur een aantal jonge prosti tuees in Marrakesh die openlijk over hun seksuele praktijken praten en ook in actie zijn te zien. De reacties in Marokko waren furieus. De over heid deed de film meteen in de ban. Het ministerie van Communicatie sprak van een 'regelrechte aanval op het koninkrijk'. Ook zou de waardig heid van de Marokkaanse vrouw op een ontoelaatbare manier zijn aange tast. In moskeeën spraken imams de banvloek uit over de actrices. Overspannen reacties, vindt Ayouch. „Men reageerde op bepaalde scènes die illegaal op internet waren verschenen. Volledig uit het verband gerukt waardoor de indruk ontstond dat ik een soort pornofilm had ge maakt. Het meest aanstootgevend wa ren de seksueel getinte dialogen van de vrouwen. Die waren nooit eerder in een Marokkaanse film te horen." Ayouch kaartte in zijn film een on derdeel van de Marokkaanse samenle ving aan (een groot netwerk van pros titutie) waarvan iedereen op de hoog te is, maar dat niet openbaar gemaakt mag worden. Toch zijn er veel rijke Arabieren, vooral uit Saudi-Arabië, in Marokko die gebruik maken van de diensten van jonge Marokkaanse prostituees. Dat zij de vrouwen verne deren door hen in privézwembaden naar diamanten te laten duiken, maakt deel uit van deze wereld. Much Loved is gebaseerd op inter views die Ayouch had met 'de meis jes van plezier' in zijn land. De be reidwilligheid om opening van zaken te geven verbaasde hem. „Wat mij vooral trof was hun zelfverze kerdheid. Het waren vaak sterke vrouwen die soms he le families en hun vriend jes onderhouden en eigen lijk geen echtgenoten of pooiers nodig hebben. Ik denk dat de onafhanke- 'Door deze film voelen prostituees zich niet meer zo minderwaardig' lijkheid die ze in mijn film uitstralen veel Marokkaanse mannen confronte rend vonden." Na de eerste berichten over de film werden Ayouch en zijn belang rijkste actrice met de dood bedreigd. De regisseur nam een aantal lijfwach ten in de arm. „Ik was vooral bang voor mijn familie. Ik heb een dochter die ik niet in gevaar wilde brengen." Inmiddels is de situatie minder dreigend. „De Marokkanen in Europa die de complete film zagen hebben aan hun thuisfront laten weten dat de film minder aanstootgevend is dan aanvankelijk werd gedacht. Maar toen was het leed al geschied." Spijt van Much Loved heeft Ayouch niet. „De film heeft veel goeds te weeggebracht. Marokkaanse prosti tuees voelen zich niet langer als een ondergeschoven deel van de samenle ving. Ze kruipen uit hun schulp. Dat zie ik toch als een direct gevolg van Much Loved. Zo bekeken heeft mijn film een goed doel gediend." Het Groninger Museum heeft de ten toonstelling over de onlangs overle den popster David Bowie met vier weken verlengd. Bezoekers kunnen nu tot en met zondag 10 april langs komen, zo maakte het museum gis teren bekend. Kaarten voor de ver lengingsperiode zijn vanaf maandag te koop via de website van het mu seum. In de weekenden blijft het museum langer open en op de zater dagavonden kunnen bezoekers er tot 22.00 uur terecht. Het Groninger Museum opende 11 december een grote overzichtstentoonstelling over de Britse zanger. Het is de laatste plek waar de expositie staat. Er zijn meer dan driehonderd objecten uit Bowie's persoonlijke archief te zien, waaronder handgeschreven songtek sten, originele kostuums, foto's en ontwerpen van albums. Na de onver wachte dood van Bowie op 10 ja nuari ontstond er een enor me vraag naar kaartjes, waarop het museum al besloot de openingstij den te verruimen. Ook president Obama mengt zich in Oscar-rel Na talloze acteurs geeft ook Barack Oba ma zijn mening over de 'witte' Oscars. Vol gens de president moet de filmindus trie doen 'wat elke andere industrie zou moeten doen': „Op zoek gaan naar talent en iedereen kansen bieden." Bibliotheek koopt partituur Mendelssohn De Berlijnse Staatsbi bliotheek heeft een handgeschreven parti tuur van Felix Men delssohn Bartholdy (1809-1847) verwor ven. Die is voor on derzoekers van grote waarde omdat de par tituur inzicht geeft in het creatieve proces van de componist. Nederlands orkest naar alle 28 EU-lidstaten Het Koninklijk Con certgebouworkest treedt vanaf volgend seizoen op in alle 28 lidstaten van de Euro pese Unie. Met die tournee wil het or kest 'de fundamente le ideeën en idealen benadrukken die Eu ropa bij elkaar kun nen houden'. Actrice Loubna Abidar (midden) in de film Much Loved. Felle reacties op film over Marokkaanse prostituees door Ab Zagt Nabil Ayouch regisseur ffi Much Loved draait nu op het Internationa le Filmfestival van Rotterdam en vanaf 11 februari ook elders in het land. EXPOSITIE David Bowie foto Brian Duffy FILM MUZIEK MUZIEK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 28