Schrik slaat toe om Oud-topman Booking.com wil minder regels Chauffeur niet nodig 22 VW: update sjoemeldiesels Ook steun BC voor Shell-deal Zakenman Kees Kooien vertelt Eurocommissarissen en ministers hoe je nieuwe internetbedrijven creëert. De Nederlandse importeur van Volkswagen is begonnen met het terugroepen van dieselmo dellen met sjoemelsoftware. De meeste auto's hebben ge noeg aan een software-update en zijn na een uur weer klaar. De aandeelhouders van het Britse gasbedrijf BG Group zijn gisteren akkoord gegaan met een overname door Shell. Niets lijkt nu de grootste overname van een Nederlands bedrijf ooit nog in de weg te staan. Het is een uniek idee van minister Henk Kamp: digitale Europese on dernemers waren deze week in Am sterdam uitgenodigd voor tips en kri tiek. De minister van Economische Zaken vroeg zelf Kees Kooien, oud-topman van Booking.com. Na Alibaba en Amazon is Booking.com het derde e-commercebedrijf wereldwijd en nummer één in het online boeken van hotels en accommodaties. Kooien (50) werd multimiljonair. Nog steeds woont hij met zijn gezin van vier kinderen in de Achter hoek. Hij stopt nu zijn geld en passie in jonge Europe se techbedrijven. „Europa loopt vijftien jaar achter. Nog vijftien jaar, en we zijn de nieuwe derde wereld. Daarom is het een heel goed idee om bedrijven aan tafel te vragen." „Ik ben betrokken bij de digitale taxibemiddelaar Uber. Het internationale hoofdkantoor staat in Am sterdam. Vanwege het wereldnetwerk van Schiphol. En vanwege de gunstige ligging voor diverse tijdzo nes. Ik ging voor twintig banen. Nu werken er hon derden mensen. De wet aanpassen gaat in heel de we reld goed, de premier van India was lyrisch over inno vatie. En hier zeggen ze 'zet het vanwege de wet maar drie jaar in de kast'." 'De snelste wint. In succes en in banen. Loop je in dag twee achter in de Tour, dan kom je nooit meer bij het peloton' „Vroeger duurde dat een generatie. Nu moet een goed idee direct wereldwijd groeien. Anders gaat ie mand anders ermee vandoor. De EU heeft in elk land te veel regels. Dat is niet het geval in de VS en China. De snelste wint. In succes en in banen. Loop je in dag twee achter in de Tour, dan kom je nooit meer bij het peloton." „Regels maken het heel moeilijk om succes met werknemers te delen. Een start-up kan nog geen mooi salaris betalen. Die zoeken wel jonge, enthou siaste mensen die tegen een laag loon werken, maar in aandelen meedoen. Probleem is dat die aandelen belast worden voordat ze geld opleveren. Wordt het geen succes, dan houd je door die belastingregels als werknemer weinig over." „Zeker. Geld lenen is te ingewikkeld. Dus stappen in vesteerders uit Amerika in. Die willen het hoofdkan toor in San Francisco. Dat vinden ze efficiënter dan drie dagen reizen voor een vergadering. Maar perso neel kost er vijf keer zo veel. En de ondernemer zit niet langer in zijn netwerk. Dan gaat het vaak mis." „De kennis en de financiering om het bedrijf te laten groeien was hier niet aanwezig. Een Amerikaans be drijf heeft ons begeleid en laten groeien. De omge ving was er hier niet klaar voor. Een Nederlandse nummer-drie-wereldspeler, dat was goed geweest voor de hele internetsector hier en in de EU. Ik hoop dat minister Kamp en Europa vaart maken om nieu we bedrijven wel hier kunnen houden." Vaak denken ze dat hun pen sioenfonds een korting heeft doorgevoerd, maar de oorzaak ligt in een hogere ziektekosten- bijdrage en fiscale maatregelen. De korting bedraagt enkele eu ro's tot enkele tientjes per maand. Vooral voor mensen met een klein pensioen komt dat hard aan. Zeker omdat de pen sioenen al jaren bevroren zijn, waardoor de koopkracht al jaren daalt. „Maar er zijn ook gepensio neerden die er 300 tot 400 euro per maand op achteruitgaan. Zij hebben te veel vermogen en ver liezen hun huurtoeslag", zegt Martin van Rooijen, voorzitter van gepensioneerdenkoepel KNVG. De kortingen waren al aange kondigd, maar die boodschap heeft veel gepensioneerden niet bereikt. Nu de uitkering op de reke ning is gestort slaat de schrik ze om het hart en halen ze verhaal bij hun pensioenfonds. Bij het ABP, het grootste pen sioenfonds van Nederland, ko men een kwart meer telefoon- Economie 4,8 Internetgigant Alibaba heeft in het derde kwartaal een forse omzetgroei laten zien. De omzet steeg met 32 procent naar 34,5 miljard yuan (4,8 miljard euro). 'Op ICT-gebied zij n we straks derde wereld' door Bart van Eldert Wat heeft u uw gehoor verteld? Gaat het echt zo langzaam? Een bedrijf beginnen kost toch een paar jaar? En voor de werknemer? U vindt dat Europa talent wegjaagt? Uw eigen Booking.com is Amerikaans. Hoe kwam dat? WAGENINGEN. Vanaf juni dit jaar rij den deze zelfrijdende zespersoons- busjes tussen het station Ede-Wage- ningen en het Wageningen Universi ty Research Centre. Passagiers kun- door Peet Vogels ROTTERDAM. Pensioenfondsen worden overspoeld met telefoon tjes van bezorgde gepensioneer den. Miljoenen gepensioneerden zien tot hun schrik dat de pen sioenuitkering over januari is ge daald, soms wel enkele honder den euro's per maand. Elk EU-land heeft te veel regels, vindt Kees Kooien. foto Marco Okhuizen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 22