'Nu wordt het nog lastiger om een voldoende te halen' Referendum over Oekraïne in aanloop een complete puinhoop NIEUWS 13 ^:)K00PJEDEAL.NL) dagaa2n9biSari van (7r Nu slechts 16,95 Nu slechts €19,95 Vanaf slechts €29,95 Nu slechts 9,95 Nu slechts 29,95 Nu slechts 29,95 P> OM De nieuwe maatregel van het Col lege voor Toetsen en Examens (CvTE) heeft veel onrust veroor zaakt. „Het bericht komt onver wacht, middenin het eindexa menjaar", zegt Marieke Klein Gunnewiek, afdelingsleider van het Montessori College Twente in Hengelo. „Onze leerlingen met dyslexie hebben geoefend met het maken van examens waarbij ze wel gebruik mogen maken van de spellingscontrole. Nu mag dat opeens niet meer." De school heeft de maatregel van het CvTE in een brief nader toe gelicht aan de ouders. Ook de speciaal voor dyslecti sche leerlingen ontworpen spel lingscontroles zijn straks taboe. Als een leerling tijdens het eind examen toch gebruik wil maken van de spellingscontrole, moet de school dat melden bij de onder wijsinspectie. De leerling krijgt dan maximale puntenaftrek voor spelling. Voor jongeren met dyslexie wordt het een stuk moeilijker om het diploma te halen, zegt Daphne Swinkels (18) uit Borne. Ze zit op het Grundel Lyceum in Hengelo en doet eindexamen vwo. „Ik sta voor alle vakken goed, behalve voor Nederlands 'Ik vind dit niet kloppen. Voor leerlingen met dyslexie is dit een ramp' Daphne Swinkels leerlinge en Engels. Nu wordt het nog een stuk lastiger om een voldoende te halen. Dat klopt niet. Bij tekst- verklaren gaat het niet om spel ling. Je moet de tekst begrijpen." „De maatregel veroorzaakt veel onrust onder jongeren met dyslexie en hun ouders", zegt Ni cole Arendsen van Studiecen trum Hengelo. Ze benadrukt dat spellingsfouten bij een tekstver klaring voorheen helemaal niet meetelden. „Voor leerlingen met dyslexie is dit een ramp", beaamt Daphne Swinkels. „Je mag name lijk maar één 5 halen voor de drie kernvakken Engels, Nederlands en wiskunde. Juist die vakken zijn moeilijk als je dyslexie hebt." Ook voor de tentamens die voor afgaande aan het centraal exa men worden gehouden, geldt de nieuwe regel. Alleen dit school jaar mogen de scholen voor voort gezet onderwijs de spellingscon trole toestaan als ze dat willen. Ondanks alles gaat Klein Gun newiek ervan uit dat de regel dit examenjaar nog niet strikt wordt toegepast: „Wij gaan ervan uit dat leerlingen nu nog gebruik kunnen maken van een spellings controle en dit gebruik kost ze dit jaar geen extra punten. Op weg naar het centraal eindexa men bereiden we onze leerlin gen verder voor op het maken van de opgaven zonder de spel lingscontrole." Het Montessoris College be steedt veel aandacht aan leerlin gen met dyslexie. Ze kunnen een beroep doen op de dyslexie- coaches en faciliteiten als voor leesprogramma's en extra tijd. „Wij vinden dat ook een kind met dyslexie een vwo-diploma kan halen, al kost het veel geduld en aandacht." Dat blijkt uit een rondgang langs verschillende subsidieaanvragers. Stichtingen, politieke partijen en individuen kunnen een verzoek indienen om een deel van de 2 miljoen euro subsidie te krijgen voor het referendum dat op 6 april gehouden wordt over het verdrag tussen Oekraïne en de EU. Organisaties en bedrijven krijgen maximaal 50.000 euro, particulieren 5.000 euro. Indie ners lopen tegen allerlei admini stratieve problemen aan, zo moe ten organisaties ineens meerdere handtekeningen aanleveren, ter wijl er op het aanvraagformulier maar plek was voor één krabbel en zou de postcode van de refe rendumcommissie niet kloppen. Bart Nijman van GeenStijl on dertekende namens een stichting een aanvraag voor een campagne. 'De referendumcommissie heeft er een zootje van gemaakt' „Wij kregen de aanvraag terug, omdat bleek dat alle anderen ver bonden aan die stichting ook had den moeten tekenen. Maar dat stond nergens op het formulier, werd niet genoemd in de aanvul lende informatie." Doordat de inzendtermijn op nieuw begint te lopen, vissen or ganisaties die eerder zeker waren van steun nu mogelijk achter het net. Secretaris-penningmeester Michiel van Huiten van de stich ting Stem voor Nederland is boos: „De referendumcommissie heeft er een zootje van gemaakt." Die is zich van geen kwaad be wust. „Alles stond in de toelich ting op het aanvraagformulier, daar was geen woord Spaans bij," aldus commissielid Aletta Blom berg. VRIJDAG 29 JANUARI 2016 korting korting 12 paar herensokken van kwaliteitsmerk Pierre Cardin Nog geen €1,45 per paar Designsokken van hoge kwaliteit Behoudt de kleur en rekt na het wassen In maten 39-42 en 43-46 beschikbaar Warm, zacht en comfortabel Tip: vul je voorraad aan! Adviesprijs 51,80 Korting 67% U bespaart: 34,85 Infinity Light Cube Sfeerverlichting Spiegelt 9 waxinelichtjes in oneindig mooi en sfeervol licht! Uniek effect met oneindige reflecties Verbaas al je vrienden, familie en kennissen! Adviesprijs 99,95 Korting 70% U bespaart: €70,- Accuboormachine 14,4V van kwaliteitsmerk Hofftech Zeer krachtige accu, gaat lang mee Inclusief vele handige accessoires Quick boorkop van 0,8 tot 10 mm Geleverd met snellader Adviesprijs 129,95 Korting 77% U bespaart: 100,- PARIS iPad/Samsung tablet case met toetsenbord Maak van je tablet een complete laptop! Beschermhoes, standaard en toetsenbord in één Gemaakt van luxe kunstleder Adviesprijs 99,95 Korting 80% U bespaart: 80,- Adviesprijs €119,95 Korting 75% U bespaart: 90,- Online Microsoft Excel Cursus Inclusief examen en certificaat Vergrootje kansen op de arbeidsmarkt Ontdek wat het uitgebreide Excel te bieden heeft Te volgen op eigen tempo Adviesprijs 99,95 Korting 90% U bespaart: 90,- Comfortabel 4-seizoenen dekbed met FLINKE korting! Altijd voorbereid op temperatuurwisselingen Topkwaliteit; voelt als een donzen dekbed Vochtregulerend, ademend, ventilerend en isolerend Beschikbaar in alle maten door Edwin van der Aa en Anne Velthausz HENGELO Leerlingen met dyslexie voelen zich overvallen, nu bij hun komende centraal schriftelijk eind examen de spellingscontrole plots in de ban is gedaan. Ouders en scholen zijn bezorgd over de ge volgen van deze strenge, onver wachte maatregel. Daphne Swinkels uit Borne studeert voor het eindexamen in het Studiecentrum Hengelo. „Als je dyslexie hebt wordt het nu nog lastiger om te slagen." foto Frans Nikkels BESTELLEN DOE JE VEILIG SNEL VIA WWW.KOOPJEDEAL.NL Nieuw: Achteraf betalen! APberPay Vol KEUR NIET TEVREDEN? GELD TERUG! door Frans Boogaard en Marcia Nieuwenhuis DEN HAAG. Het referendum over Oekraïne is maanden voor het wordt gehouden een grote chaos. Tientallen organisaties moeten een nieuwe subsidieaanvraag in dienen omdat de referendumcom missie verwarring heeft gezaaid bij de aanvraagprocedure. Michiel van Huiten stichting Stem voor Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 13