Boulevard nog weken dicht voor aanleg plein Verbinding met binnenstad Prins Carnaval lucratief Natuur speelt belangrijke rol bij kustversterkingswerk in Cadzand-Bad ZEEUWS-VLAANDEREN 7 Nachtegaal, muis, kikker en blauwe zeedistel: ze krijgen allemaal bescherming tijdens het werk in de duinen. Cadzand-Maritiem De aanleg van Cadzand-Maritiem omvat kustversterking, de aanleg van een jachthaven en aankleding van de openbare ruimte in één pro ject. In deze serie volgen we de ont wikkelingen. Bad en bij Aardenburg. En in ons land verder alleen in Gelderland, Overijssel en Limburg. De boom kikker zit graag onder de blaadjes van braamstruiken en gedijt goed in helder, zoet, niet te ondiep wa ter. De drie bestaande poelen tus sen de strandpaviljoens Moio Beach en Strand Ruig worden daarom uitgediept en er komen vijf nieuwe bij. De Smet laat een bestaande poel zien waar nu geen kikkers zijn. Het water ligt vol met bladeren. „Daardoor verzuurt het water en wordt het te voedsel rijk. Daar houdt een boomkikker niet van." Om de poel heen wor den daarom bomen weggehaald; zo vallen er minder bladeren in en krijgt het water meer licht. Een kikker houdt niet van schaduw. „Het wordt een eldorado voor de boomkikker", hoopt De Smet. De boomkikker is overigens niet het enige beschermde diertje in de omgeving. „Voor we begon nen met de werkzaamheden, heb ben we onderzoek gedaan naar be schermde flora en fauna", vertelt De Smet. „We troffen bijvoor beeld duinstruweel, de veld- spitsmuis en de nachtegaal aan. Voor de muizen hebben we de duindoorns laag voor laag verwij derd, zodat ze langzaam konden 'Er zijn best veel boom kikkers, maar ze zitten op weinig locaties' verhuizen. En de beplanting is pas weggehaald in de periode dat de nachtegaal daar niet meer broed de." Beschermde planten zijn er ook: de blauwe zeedistel bijvoor beeld. Veertig exemplaren zijn uit gegraven en worden elders her plant. Er wordt flink gewerkt aan de openbare ruim te in Cadzand-Bad. Het opknappen van de omgeving is, naast de kustversterking en aanleg van de jachthaven, het derde element van Cadzand- Maritiem. Het parkeerterrein aan het eind van Bou levard de Wielingen is opgebroken. Boven de parkeerplaats wordt een hellend plein aangelegd. De komende tijd worden daarvan de fundering en het vlonderdek aangelegd. Een deel van de Boulevard en de weg langs het ge maal worden opge hoogd om passanten zicht op de jachtha ven te gunnen. De eerste fase van dit werk duurt waar schijnlijk tot eind maart. Tot die tijd blijft de weg over het gemaal gewoon be schikbaar voor ver keer. Bij de strekdammen, die zo goed als klaar zijn, wordt het werk aan de oevers afge rond. Aan de oostelij ke dam wordt een vis sersplateau aange legd. Daaraan kan al leen bij laag water worden gewerkt. De baggerwerkzaam- heden voor de jacht haven zijn nog steeds in volle gang. De ha ven wordt uitgediept tot 5,5 meter onder NAP. Het zand uit de haven wordt gebruikt om het naastgelegen strand breder en ho ger te maken. Ook het club- en ho- recagebouw bij de ha ven krijgt vorm. De fundering en de on derste wanden zijn inmiddels afgerond. Aan en rond de kust van Cadzand-Bad wemelt het van de dieren en planten. Dat blijft ook na de werkzaamheden voor Cadzand-Maritiem het geval. Sterker nog: als alles klaar is, wordt het voor de boomkikker al leen maar prettiger in de duinen. Het kleine, gifgroene beestje is zeldzaam, legt omgevingsmanager Alex de Smet van waterschap Scheldestromen uit. „Althans: er zijn best veel boomkikkers, maar ze komen maar op weinig locaties voor." In Zeeuws-Vlaanderen vind je ze in en rond Cadzand- TERNEUZEN. Terneuzen gaat werk maken van een goede, aantrekke lijke verbinding tussen de bin nenstad en het nieuw te bouwen winkelcentrum aan de Kenne- dylaan-West. In antwoord op vragen van WD-raadslid Michiel Groene- veld laat het college van B en W weten dat daarvoor twee groepen aan de slag gaan; een interne ge meentelijke werkgroep en een klankbordgroep met drie raadsle den, eigenaren en gebruikers van winkels rond de Axelsedam - tus sen de Kennedylaan-West en de binnenstad - en 'belangenverte genwoordigers'. Een goede ver binding moet ervoor zorgen dat de Terneuzense binnenstad ook zal profiteren van de komst van het winkelcentrum aan de Kenne- dylaan-West. De vrees bestaat dat anders de leegstand in de bin nenstad nog verder zal toene men. Groeneveld vroeg ook naar de vertraging die is ontstaan bij de bouw van een hoofdkantoor voor rederij Vroon uit Breskens aan de Beurtvaartkade in Terneuzen. De damwand langs de kade is slecht. Vroon vreest dat onder haar kan toor aan de verankering van de damwand gewerkt moet worden, als de kade niet voortijdig wordt vernieuwd. B en W van Terneu zen laten daarop slechts weten dat 'Zeeland Seaports naar een oplossing zoekt'. KNOKKE-HEIST Een eretitel? Jaze ker! Maar wél eentje waar je flink geld mee kunt verdienen. De Prins Carnaval van dit jaar in Knokke-Heist krijgt van het ge meentebestuur een vergoeding van minstens 4500 euro. Door het toekennen van een fiks loon hoopt de gemeente Knokke-Heist zo veel mogelijk goede kandidaten te werven. De prins - die overigens ook een 'prin ses' mag zijn - wordt later deze week gekozen en op 6 februari geïnstalleerd. Naast de genoemde vergoeding krijgt de prins ook voor honder den euro's aan waardebonnen. Overigens bemoeit de overheid zich in Knokke een stuk nadrukke lijker met het carnavalsfeest dan in Zeeuws-Vlaanderen. Zo wor den op kosten van het gemeente bestuur tijdens de stoet, op zon dag 7 februari, drie tribunes ge plaatst voor het publiek. De op tocht trekt gemiddeld 25.000 be zoekers. De gemeente Knokke- Heist trekt in totaal 40.000 euro uit voor carnaval. DONDERDAG 28 JANUARI 2016 Eldorado voor boomkikker door Sophie Stockman Er komen vijf kikkerpoelen bij in Cadzand-Bad. „De afstand tussen de drie bestaande poelen was te groot, daar komen nieuwe poelen tussen", vertelt omge vingsmanager Alex de Smet. foto Camile Schelstraete Alex de Smet, omgevingsmanager De boomkikker zit graag in braam struiken. door Harmen van der Werf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 81