Vluchtelingen, daar zit muziek in Groene vrijwilligers beloond voor inzet Dubbel triest Cocaïne Gemeente Middelburg heeft Steeds meer mensen kiezen noodgedwongen voor cremeren. Een graf is te duur. 3654 1062 2 ZEELAND COMMENTAAR Zeeuwse uitvaartondernemers zien een zorgwekkende trend: voor steeds meer mensen is begraven te duur. Zij kiezen noodgedwongen voor cremeren. Dat is een trieste ontwikkeling. Want als je nadenkt over je uit vaart of als je er als nabestaande over moet beslissen, zit je niet te wachten op dwang. Dan moet het vooral gaan om het kiezen van het juiste ritueel. Een ceremonie die recht doet aan de overle dene en die past bij de emoties van de nabestaanden. Verder moet de keuze voor begraven of cremeren vooral worden be paald door de manier waarop mensen herdacht willen worden of zelf willen herdenken. Een graf speelt dan toch nog vaak een hoofdrol. In deze afweging moet geld ondergeschikt zijn. Maar de schoksgewijze tariefsverhogin gen van de gemeenten brengen mensen in het nauw. In steeds meer gevallen is de verzekering niet meer dekkend. Een deel van de verantwoordelijkheid ligt bij de verzekeringnemer zelf, maar sommige verhogingen zijn zo drastisch dat je er niet op kunt anti ciperen. Een begrafenis of een crematie is het ultieme ritueel. Het is de taak van de gemeenten om dat tegen acceptabele, ver klaarbare en stabiele kosten te accommoderen. Daarin falen som mige Zeeuwse gemeenten op erbarmelijke wijze. Het is de taak van de gemeenten om de kosten van begraven stabiel te houden Maar dan moeten er wel eerst muziekinstrumenten zijn. En die zijn duur. Het COA zoekt daarom mensen of muziekverenigingen die ongebruikte instrumenten ter In de Zeelandhalllen komt een ruimte waar vluchtelingen zich kunnen uitleven met het maken van muziek beschikking willen stellen. Twee vrijwilligers zullen dan muziekles geven. „We hebben best wat muzi kale mensen in huis", zegt COA-medewerkster Kim Hovius. Tot nu toe is er een drumstel bin nen, maar er lopen ook gitaristen rond. Het idee is om de muzikale vluchtelingen te laten optreden voor medebewoners. „We willen dat mensen hun zinnen kunnen verzetten", zegt adjunct locatiema nager Robert Hofland. „In muziek- maken kun je jezelf even verlie zen." Voor de vluchtelingen zijn er al redelijk wat activiteiten. Vanaf 8 februari zullen er sportactivitei ten in samenwerking met studen ten van het CIOS worden gehou den, zoals volley-, voetbal- en bas- ketbaltoernooien. „De bewoners kunnen daarnaast gebruikmaken van het zwembad en de klim wand in Omnium", zegt Hofland. Op dit moment verblijven 360 vluchtelingen in de Zeelandhal len, er is capaciteit voor vijfhon derd. „De instroom daalt, maar er blijft een tekort aan opvangplek ken. Dat heeft te maken met be stuursovereenkomsten met ge meenten", legt Hofland uit. De Zeelandhallen blijven tot 1 maart dienst doen als noodopvang, met eventuele verlenging tot eind sep tember. Daarover is nog geen be sluit genomen. „We zetten in op de hele periode, stoppen zou een bittere pil zijn", zegt Hofland. Mensen die muziekinstrumenten beschikbaar willen stellen, kun nen bellen naar 088-7152581. Almanak Als je bitch wil chillen, is 't geen pro bleem Dan ga ik erheen, ik kom niet alleen Want ik heb drank en drugs... Die regels uit het hitje van Lil Kleine schallen met enige regelmaat in dat Vlissingse huisgezin en ook nog in al lerlei varianten. ('Want ik heb pan nenkoeken. En stroop.) Het leek de ouders een goed idee wat uitleg te ge ven aan hun telg over drugs. Waarop de kleine wijsneus reageerde: „Daar begrijp ik nou niets van. Cocaïne, daar word je dus helemaal hyper van, en misschien een beetje high? Heel dure koffie, dus." Startersdag in Omnium Zeeland Business houdt op maandag 1 februari de Star tersdag in recreatiecen trum Omnium in Goes. De Startersdag begint om 17.30 uur en is bedoeld voor mensen die zich oriënteren op het begin nen van een bedrijf, maar ook voor ondernemers die net begonnen zijn. Er zijn kennispartners aan wezig en verschillende workshops en seminars. De Startersdag is gratis te bezoeken. Van Wijhe stopt in Reimerswaal Peter van Wijhe uit Ril land stopt per direct als ge meenteraadslid voor de SGP in de gemeente Rei merswaal. Burgemeester Jan Huisman maakte dit dinsdagavond bekend. Van Wijhe stopt om 'per soonlijke redenen' met het raadswerk. Zijn beoogd opvolger is de nummer 9 op de kieslijst van de SGP: Ad Meeuwsen uit Krabbendijke. Technische man molen gezocht Het bestuur van de Oost molen in Kloetinge is op zoek naar een vrijwilliger die wil meehelpen met technische klusjes op de molen. Het bestuur denkt aan een gepensioneerd bouwvak ker of'gewoon iemand met twee rechter handen'. Het is de bedoeling dat de vrijwilliger samenwerkt met de technische man en beide molenaars. Volgens het bestuur is het ontzettend leuk om aan een monumentale molen te mogen werken. Mensen die belangstelling hebben, kunnen een mailt je sturen naar techniek@oostmolen- kloetinge.nl Een nieuw plafond in één dag! MIDDELBURG. Hij werd er 'akelig' van, toen hij hoorde dat Middel burg de kosten voor begraven met bijna de helft verhoogde. „Het is bizar wat de gemeente heeft gedaan", zegt Henk-Jan Minnaard, uitvaartverzorger bij Jobse in Middelburg. Middelburg, tot dit jaar een van de goedkopere gemeenten in Zeeland, steeg met stip op de ranglijst. Een echte keuze tussen cremeren en begraven hebben veel Zeeuwen niet meer, is de er varing van begrafenisonderne mers. Mensen moeten duizen den euro's aan een gemeente be talen om een overledene ter aar de te bestellen. Dat geld heeft lang niet iedereen. Minnaard: „Toen iemand van mij hoorde wat begraven kost, zei hij: 'Doe dan maar cremeren'. Gemeenten creëren met deze tarieven voor mensen een onmogelijkheid. De onmogelijkheid van een graf." Arjaan de Ridder is uitvaart ondernemer in Terneuzen, waar de tarieven dit jaar niet werden verhoogd. Ze behoorden al tot de hoogste in de provincie. „Men sen kiezen daarom voor creme ren, zelfs al zouden ze liever een begrafenis willen. Dat is best triest." Terneuzen heeft zulke ho- ge tarieven voor begraven dat de uitkering van de uitvaartverzeke ring vaak ontoereikend is. De Ridder: „In Hulst is het veel goedkoper, maar ik zie niet dat mensen daarom een begraaf plaats in Hulst kiezen. Daarvoor is de afstand te groot." Niet alle begraafplaatsen zijn van de gemeente. In Westdorpe bijvoorbeeld is een katholieke be graafplaats. Wie er begraven wil worden moet een band met de kerk én het dorp hebben. Een graf op deze begraafplaats is veel goedkoper dan op de gemeente lijke in Terneuzen: 1575 euro te genover 4175 euro voor 30 jaar. De kosten zijn laag dankzij een groep vrijwilligers die de be graafplaats onderhoudt, zegt Carl de Hulsters, voorzitter van de kerkelijke begraafplaatscom missie. „Als we dat werk moes ten uitbesteden zouden onze ta rieven een stuk hoger zijn." MIDDELBURG. Het Prins Bernhard Cultuurfonds Zeeland zet twaalf 'groene vrijwilligers' in het zon netje. Zaterdag 13 februari reikt Commissaris van de Koning Han Polman hun als voorzitter van het Cultuurfonds de Goessche Diep Fondsprijs uit. Dat gebeurt in museum Terra Maris in Oost- kapelle. In het kader van die prijs wordt jaarlijks 12.500 euro beschikbaar gesteld om initiatie ven op het gebied van natuur en cultuurbehoud te stimuleren. Het echtpaar dat het fonds voor de Goessche Diepfondsprijs heeft ingesteld, wil anoniem blij ven. Het Prins Bernhard Cultuur fonds beheert het prijzengeld sinds 2012. Vorig jaar werd de prijs toegekend aan Chiel Jaco- busse van het Zeeuws Land schap. De twaalf Zeeuwen, die de prijs ontvangen, hebben volgens het Cultuurfonds „door een bij zonder grote vrijwillige inzet ge durende meerdere jaren bijgedra gen aan het behoud, het herstel en de ontwikkeling van de na tuur en het landschap in Zee land." De winnaars zijn: Leo van den Broeke, Hans de Bruijn, Marc Buise, Pim van der Meij, Luud Persijn, Rien Pronk, Erwin Raas, Henk Remijn, Maatje van der Stel, Arthur Stijns, Petra Sloof en Ineke van de Ven. door Luc Oggel GOES In de noodopvang voor vluchtelingen in de Zeelandhallen in Goes klinkt binnenkort wellicht muziek. Het Centraal Orgaan op vang Asielzoekers (COA) wil een muziekruimte inrichten voor de be woners. Tip? redactie@pzc.nl GOES Voor meer inf ormatie en aanmelden: www.zeelandbusiness.nl/ zb-startersdag-bevelanden KRUININGEN KLOETINGE PLAFONDS Plameco Plafonds Van Gilst v.o.f. Tel: 0113-270000 www.plameco.nl Bezoek onze showroom (op afspraak) Begraven wordt een luxe door Rolf Bosboom en Theo Giele Een graf (30 jaar) kost in Middel burg 3654 euro. Een crematie kost in Middelburg minstens 1062 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 75