fjJ Bijna een derde van de bevolking leeft onder armoedegrens TJZJfl NIEUWS 5 Het land is nog lang niet uit de ellende. Protesten, stakingen, en voedseltekorten zijn aan de orde van de dag. ATHENE. Mensen die elkaar opzij duwen voor een zak gratis fruit of wat groenten. Huilende bejaarden die met lege handen staan als de leeg getrokken opleggers weer wegrijden. Griekenland anno 2016. Bewoners van Athene die el kaar aanvliegen om voedsel, ter wijl de stad en de rest van het land worden geteisterd door een golf stakingen en protesten vanwe ge regeringsplannen om de pen sioenleeftijd te verhogen. Die kwestie is een van de hard ste voorwaarden van de internatio nale geldschieters om de Griekse economie met miljardeninjecties overeind te blijven houden. Dat laatste lukt vooralsnog, al kreeg de Griekse trots gisteren een knauw met beschamende taferelen rond het uitdelen van gratis voedsel door boeren en marktkraamhou ders. Ook die protesteren, vanwe ge kortingen op subsidies of belas tingverhogingen. Veel buurtmark- ten in Athene waren gisteren uit protest tegen de pensioenplannen gesloten. Een jaar na de herverkiezing van de linkse premier Tsipras en de zoveelste miljardeninjecties van de Europese Centrale Bank, het Internationaal Monetair Fonds en andere internationale geld schieters is Griekenland nog lang niet uit de ellende. Integendeel. 26 procent van de beroepsbevolking is nu werkloos. 30 procent leeft on der de armoedegrens. De helft van de schoolverlaters en afgestu deerden heeft geen baan. En voedselprijzen stegen het af gelopen jaar met gemiddeld 18 pro cent, blijkt uit de laatste cijfers. Aardappels werden 19 procent duurder, olijfolie 14 procent, verse groenten 6 procent en koffie 9 pro- Volgens een woordvoerder van de Grieks-orthodoxe kerk strijgt de vraag naar voedsel 'schrikbarend' cent. Het is mede daarom druk bij de voedselbank in de Veikou- straat. Antakis, een weduwe met drie kinderen, kijkt naar de grond als hij rijst, pasta en gedroogd fruit aanneemt van vrijwilligers. „Als ik genoeg zou hebben om mijn kinderen te voeden kwam ik hier niet. Drie jaar geleden had ik een klein bedrijf met twee werk nemers. Het idee dat ik ooit naar een voedselbank zou gaan was nooit bij me opgekomen. Ik ver diende 3.000 euro per maand en de koelkast was altijd vol." Na het faillissement van zijn vloertegelbedrijfje rijdt Antakis nu als een van de vele taxichauf feurs door de hoofdstad. Geen vet pot. Hij verdient 500 euro in de maand. „Daar kun je niet van le ven, laat staan dat je er belasting of je schulden van kunt betalen." Grote groepen Grieken delen het lot van Antakis. De Grieks-or thodoxe kerk is een andere plek voor voedseldistributie. Inmiddels worden daar elke dag 55.000 men sen gevoed. Gemeentekeukens in wijken van Athene delen dagelijks 7.000 maaltijden uit. Volgens een kerkwoordvoerder stijgt de vraag naar voedsel 'schrikbarend'. Begrijpelijk ook dat de duizen den migranten en vluchtelingen die maar blijven komen hier niet willen blijven. Griekenland kan ze nauwelijks voeden, met schrijnen de situaties als resultaat. Ook hier om ligt de regering van Tsipras zwaar onder vuur vanuit Brussel. Niet vanwege het voedseltekort, maar omdat migranten onvoldoen de zouden worden geïdentificeerd en geregistreerd. Hun vingeraf drukken ontbreken vaak in com putersystemen, waardoor veel vluchtelingen en migranten hun geluk kunnen beproeven in West-Europa. Griekenland krijgt veel geld van de rijke Europese lan den en mag daar wel wat meer voor terugdoen, zo is de klacht. Veel weerstand is er tegen de door premier Tsipras voorgestelde pensioenhervormingen. Om de pensioenen over dit jaar te kun nen uitkeren, zal de Griekse staat ergens anders nog eens bijna een miljard euro moeten bezuinigen. Voor het Griekse parlement zei Tsipras dat hij geen andere keus had dan het pensioensysteem te hervormen - zoals was afgespro ken met de geldschieters. Anders zou het instorten als gevolg van chronische tekorten. Er is haast bij om de pensioenkwestie te rege len. De internationale geldschie ters willen binnenkort de boeken zien waaruit blijkt dat veel van de door Tsipras beloofde hervormin gen tenminste serieus in gang zijn gezet. Op dit moment is dat alles behalve zeker. Daarbij groeit het aantal Grie ken dat het steeds verder aantrek ken van de broekriem niet meer pikt. Michalis Yiannakos, een ver pleger uit Athene, is ziedend. „We krijgen een loonsverlaging van 20 procent, waardoor we vijftien jaar langer zouden moeten werken om een pensioen te krijgen. Maar dat pensioen wordt nu met een kwart gekort." Toch haalt premier Tsipras nog steeds redelijke scores in de opiniepeilingen - hij is popu lairder dan de uitgekakte rechtse garde - maar waarnemers twijfe len hoe lang dat nog zal duren. 4/5 dagen Praag Stedentrip Praag Bohemen en Praag 8 dagen Gerlos in het Zillertal Kirchbergin Tirol 10 dagen Toscane: Florence, Pisa en Elba Toscane: Umbrië Rome 12 dagen Rondreis Kroatië Rondreis Dalmatische kust 15 dagen Rondreis Andalusië Klassiek Spanje Andalusië KRO A- 1 IC Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! www.bolderman.nl DONDERDAG 28 JANUARI 2016 Griekenland ploetert voort door Bob van Huët 0 Man met zak mandarijnen. Boeren deelden gisteren gratis voedsel uit in Athene, foto Alkis Konstantinidis/Reuters Diverse vertrekdata in 2016 Diverse vertrekdata in 2016 Diverse vertrekdata in 2016 Diverse vertrekdata in 2016 Diverse vertrekdata in 2016 Brochure en (0318)58 09 58 boekingen:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 6