Dorpshuis voor 1 euro van inwoners Groene vrijwilligers beloond voor inzet Dubbel triest Cocaïne Gemeente Middelburg heeft Steeds meer mensen kiezen noodgedwongen voor cremeren. Een graf is te duur. 3654 1062 2 ZEELAND COMMENTAAR Zeeuwse uitvaartondernemers zien een zorgwekkende trend: voor steeds meer mensen is begraven te duur. Zij kiezen noodgedwongen voor cremeren. Dat is een trieste ontwikkeling. Want als je nadenkt over je uit vaart of als je er als nabestaande over moet beslissen, zit je niet te wachten op dwang. Dan moet het vooral gaan om het kiezen van het juiste ritueel. Een ceremonie die recht doet aan de overle dene en die past bij de emoties van de nabestaanden. Verder moet de keuze voor begraven of cremeren vooral worden be paald door de manier waarop mensen herdacht willen worden of zelf willen herdenken. Een graf speelt dan toch nog vaak een hoofdrol. In deze afweging moet geld ondergeschikt zijn. Maar de schoksgewijze tariefsverhogin gen van de gemeenten brengen mensen in het nauw. In steeds meer gevallen is de verzekering niet meer dekkend. Een deel van de verantwoordelijkheid ligt bij de verzekeringnemer zelf, maar sommige verhogingen zijn zo drastisch dat je er niet op kunt anti ciperen. Een begrafenis of een crematie is het ultieme ritueel. Het is de taak van de gemeenten om dat tegen acceptabele, ver klaarbare en stabiele kosten te accommoderen. Daarin falen som mige Zeeuwse gemeenten op erbarmelijke wijze. Het is de taak van de gemeenten om de kosten van begraven stabiel te houden De grond blijft wel van Zeeuw- land, benadrukt directeur Antoine de Ceuster. Noordwelle betaalt daarvoor jaarlijks 3078 euro erf pacht. De corporatie geeft daar- 'Het is straks in feite van ons allemaal en dan mogen we er mee doen wat we zelf willen' mee in zijn visie niks weg en opent feitelijk de deur voor ande re dorpen die hetzelfde zouden willen. „Wij zouden dat alleen maar toejuichen. Voor ons werkt dit namelijk ook kostenbesparend. Nu worden wij constant ingescha keld voor onderhoud", legt De Ceuster uit. De gemeente en de beheerstichting Dorps-en Ge meenschapshuizen moedigen een overname eveneens aan. De stich ting vreest dat de tarieven voor zaalhuur door nieuw (kostendek kend) beleid na 2017 wel eens flink zouden kunnen stijgen. Een aantal dorpshuizen komt dan in de problemen, voorziet secretaris Jan van den Broeke. In de overeenkomst van Noord welle wordt de dorpsgemeen schap na 1 juli volledig verant woordelijk voor beheer, exploita tie en instandhouding van het dorpshuis. Voorzitter Ed Heye: „Het is straks in feite van ons alle maal en dan mogen we er mee doen wat we zelf willen. Dus ook onze eigen tarieven bepalen. En mochten wij het op enig moment financieel niet meer rondkrijgen, dan trekken we de stekker er uit en gaat het gebouw weer terug naar Zeeuwland." Het dorpshuis is de afgelopen jaren grondig opge knapt. Door allerlei maatregelen kan nu jaarlijks zo'n tienduizend euro worden bespaard op de ener- gielasten. De gemeente staat de eerstkomende tien jaar borg voor het resterende exploitatietekort van 4500 euro, aldus wethouder Jacqueline van Burg. Almanak Als je bitch wil chillen, is 't geen pro bleem Dan ga ik erheen, ik kom niet alleen Want ik heb drank en drugs... Die regels uit het hitje van Lil Kleine schallen met enige regelmaat in dat Vlissingse huisgezin en ook nog in al lerlei varianten. ('Want ik heb pan nenkoeken. En stroop.) Het leek de ouders een goed idee wat uitleg te ge ven aan hun telg over drugs. Waarop de kleine wijsneus reageerde: „Daar begrijp ik nou niets van. Cocaïne, daar word je dus helemaal hyper van, en misschien een beetje high? Heel dure koffie, dus." Bijna vol: Straö Serooskerke Het gaat hard met de aan meldingen voor de Straö in Serooskerke. De strandrit op zaterdag 19 maart is de afsluiter van het Straöseizoen in Schou- wen-Duiveland. Het is een traditie waarbij paarden hun voeten wassen in de zee, na een winter op stal. In totaal kunnen er 45 paar den en pony's deelnemen aan het evenement. Gistermiddag maakte de dorpsraad bekend dat ze aan de laatste vier plekjes toegekomen zijn. Aanmelden voor de strand wandeling kan door een mail te sturen naar info@dorpsraad- serooskerke.nl. Dominees naar Dordrecht De Zeeuwse dominees Jo ke van Voorst en Michiel de Zeeuw (foto), als predi kantenechtpaar verbonden aan de Thomaskerk in Zie- rikzee, zullen het beroep dat de Protestantse Wijkge- meente Wilhelmina- park-Petruskapel in Dor drecht op hen heeft uitge bracht aannemen. Van Voorst en De Zeeuw zijn sinds zondag 25 augus tus 2002 aan de Thomas- kerk verbonden. Boekpresentatie in Rampmuseum In het Watersnoodmu seum wordt zondag om 15.30 uur het supplement van het in 2010 verschenen boek 'Monumenten van de Watersnood 1953' gepresen teerd. In de nieuwe bijlage, waaraan Zierikzeeënaar Si mon van der Haagen mee werkte, is de laatste infor matie over de monumen ten verzameld. Woensdag 3 februari om 14.30 uur presenteert Mid delburger Cor Heijkoop zijn vernieuwde uitgave 'Phoenix-caissons, Drijven de kolossen, voor vrede en veiligheid.' Wethouder Cees van den Bos neemt het boek in ontvangst. Heijkoop vertelt over de caissons van het museum. Een nieuw plafond in één dag! MIDDELBURG. Hij werd er 'akelig' van, toen hij hoorde dat Middel burg de kosten voor begraven met bijna de helft verhoogde. „Het is bizar wat de gemeente heeft gedaan", zegt Henk-Jan Minnaard, uitvaartverzorger bij Jobse in Middelburg. Middelburg, tot dit jaar een van de goedkopere gemeenten in Zeeland, steeg met stip op de ranglijst. Een echte keuze tussen cremeren en begraven hebben veel Zeeuwen niet meer, is de er varing van begrafenisonderne mers. Mensen moeten duizen den euro's aan een gemeente be talen om een overledene ter aar de te bestellen. Dat geld heeft lang niet iedereen. Minnaard: „Toen iemand van mij hoorde wat begraven kost, zei hij: 'Doe dan maar cremeren'. Gemeenten creëren met deze tarieven voor mensen een onmogelijkheid. De onmogelijkheid van een graf." Arjaan de Ridder is uitvaart ondernemer in Terneuzen, waar de tarieven dit jaar niet werden verhoogd. Ze behoorden al tot de hoogste in de provincie. „Men sen kiezen daarom voor creme ren, zelfs al zouden ze liever een begrafenis willen. Dat is best triest." Terneuzen heeft zulke ho- ge tarieven voor begraven dat de uitkering van de uitvaartverzeke ring vaak ontoereikend is. De Ridder: „In Hulst is het veel goedkoper, maar ik zie niet dat mensen daarom een begraaf plaats in Hulst kiezen. Daarvoor is de afstand te groot." Niet alle begraafplaatsen zijn van de gemeente. In Westdorpe bijvoorbeeld is een katholieke be graafplaats. Wie er begraven wil worden moet een band met de kerk én het dorp hebben. Een graf op deze begraafplaats is veel goedkoper dan op de gemeente lijke in Terneuzen: 1575 euro te genover 4175 euro voor 30 jaar. De kosten zijn laag dankzij een groep vrijwilligers die de be graafplaats onderhoudt, zegt Carl de Hulsters, voorzitter van de kerkelijke begraafplaatscom missie. „Als we dat werk moes ten uitbesteden zouden onze ta rieven een stuk hoger zijn." MIDDELBURG. Het Prins Bernhard Cultuurfonds Zeeland zet twaalf 'groene vrijwilligers' in het zon netje. Zaterdag 13 februari reikt Commissaris van de Koning Han Polman hun als voorzitter van het Cultuurfonds de Goessche Diep Fondsprijs uit. Dat gebeurt in museum Terra Maris in Oost- kapelle. In het kader van die prijs wordt jaarlijks 12.500 euro beschikbaar gesteld om initiatie ven op het gebied van natuur en cultuurbehoud te stimuleren. Het echtpaar dat het fonds voor de Goessche Diepfondsprijs heeft ingesteld, wil anoniem blij ven. Het Prins Bernhard Cultuur fonds beheert het prijzengeld sinds 2012. Vorig jaar werd de prijs toegekend aan Chiel Jaco- busse van het Zeeuws Land schap. De twaalf Zeeuwen, die de prijs ontvangen, hebben volgens het Cultuurfonds „door een bij zonder grote vrijwillige inzet ge durende meerdere jaren bijgedra gen aan het behoud, het herstel en de ontwikkeling van de na tuur en het landschap in Zee land." De winnaars zijn: Leo van den Broeke, Hans de Bruijn, Marc Buise, Pim van der Meij, Luud Persijn, Rien Pronk, Erwin Raas, Henk Remijn, Maatje van der Stel, Arthur Stijns, Petra Sloof en Ineke van de Ven. door Marcel Modde NOORDWELLE. De 360 inwoners van Noordwelle worden samen ei genaar van het dorpshuis. Woning bouwcorporatie Zeeuwland is be reid het gebouw voor een symbo lisch bedrag van 1 euro te verko pen aan de dorpsvereniging. Ed Heye, voorzitter dorpsraad Tip? redactie@pzc.nl SEROOSKERKE ZIERIKZEE OUWERKERK PLAFONDS Plameco Plafonds Van Gilst v.o.f. Tel: 0113-270000 www.plameco.nl Bezoek onze showroom (op afspraak) Begraven wordt een luxe door Rolf Bosboom en Theo Giele Een graf (30 jaar) kost in Middel burg 3654 euro. Een crematie kost in Middelburg minstens 1062 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 65