Nieuwe aanpak is groot succes P m Vrouwen met ernstige problemen vrijwillig aan anticonceptie 4 NIEUWS Zikavirus treft ruim 4.000 baby's Taakstraf voor student Strafhof werpt zich op Georgië Weer boete voor lozen pyrazolen Een Tilburgs project om kwetsbare vrouwen te overtuigen van geboortebeperking, werpt nu al zijn vruchten af. TILBURG. Een Tilburgs project om vrouwen met ernstige problemen aan de anticoncep tie te krijgen blijkt aan te slaan. Van de eerste dertig vrouwen besloten er na ge sprekken 25 vrijwillig om voorbehoedsmiddelen te gaan gebruiken. Inmiddels to nen ook andere grote steden belangstelling voor de aan pak. Dat vertelt Connie Rijlaars dam, verpleegkundig specia list van de GGD Hart voor Brabant, die het project uit voerde. Zij bezocht vrouwen die dakloos zijn, een versla ving of een verstandelijke be perking hebben of slachtoffer zijn van huiselijk geweld. „Of een combinatie van die pro blemen. Het waren allemaal vrouwen die in deze fase van hun leven geen kinderen zou den moeten krijgen." Door de vrouwen op te zoeken, tijd voor ze te nemen en goed naar ze te luisteren vond Rijlaarsdam ruim 80 procent bereid om anticon- ceptie te gebruiken. Professor Paul Vlaardinger- broek, hoogleraar familie recht aan Tilburg University, is onder de indruk van de re sultaten. „Hier ben ik zeer lo vend over. Het is een enorme succesratio bij een moeilijke doelgroep." Vlaardingerbroek pleitte er in het verleden meermaals voor ouders in be paalde gevallen te kunnen dwingen tot anticonceptie. De ethische discussie daar over laaide bijvoorbeeld op nadat in Groningen een 20-ja- rige vrouw door haar stiefva der was doodgeslagen. Haar zwakbegaafde moeder greep niet in. Volgens Vlaardinger broek kan het voorkomen van een geboorte 'leedtoevoe ging' voorkomen. „Leed bij een kind, maar ook bij ouders bij wie een kind later moet worden weggehaald." Rijlaarsdam, die onlangs op haar project afstudeerde, concludeert dat er met vrij willige anticonceptie al 'een wereld te winnen valt'. Hoe wel haar onderzoek zich aan vankelijk richtte op dertig vrouwen, gaf het succes aan leiding om verder te gaan. In middels heeft ze 91 vrouwen bezocht in Tilburg. De ge meente organiseert een con gres over de aanpak. a het verlies van haar baan en haar woning raakte ze dakloos. Esmée was depressief en verslaafd aan drank, drugs en seks. Nee, een ge schikt moment om een kind te krijgen leek het haar zelf ook al niet. Daar had ze de gesprekken met Connie Rijlaarsdam van de GGD niet voor nodig. Maar toch was het fijn, zo'n be trokken hulpverlener. „Het con tact met Connie was direct heel goed. Het ging haar echt om mij." Esmée besprak haar gezondheids klachten en als vanzelfsprekend ging het ook over anticonceptie. Esmée wilde wel een spiraaltje, maar dat werd niet vergoed door de basisverzekering. „En zelf had ik het geld er ook niet voor." Dus regelde Connie Rijlaarsdam dat het spiraaltje betaald werd. Er werd een afspraak gemaakt met de huisarts. „Maar ik had ook al ge zegd dat er een mogelijkheid was dat ik al zwanger was", blikt Esmée terug. Een half uur voor de huisartsafspraak deed ze een test. „Toen bleek ik inderdaad in ver wachting." Ook voor Rijlaarsdam was dat een unieke situatie. Van de dertig kwetsbare vrouwen die zij in eerste instantie bezocht, gin gen er 25 aan de anticonceptie. Bij vier vrouwen boekte de verpleeg kundig specialist (nog) geen suc ces. „En één vrouw bleek al zwan ger te zijn. Dat was Esmée", ver telt ze op de bank in de galerijflat van de jonge moeder. Esmée heeft weer een dak bo ven haar hoofd. Maar dat kwam haar niet aanwaaien. Ze moest knokken om haar leven weer op de rit te krijgen en slaagde daar knap in. De verslavingen zijn in middels onder controle. Ze blikt met gemengde gevoelens terug op 2015. Aan de ene kant is daar het grote geluk van een nieuw leven met een prachtige dochter, aan de andere kant was het een moeilijk jaar met een zwangerschap waar van ze niet kon genieten. luist daarom begrijpt Esmée ook zo goed waarom Connie Rijlaarsdam vrouwen in soortgelijke posities anticonceptie aanraadt. Zelfheeft Esmée inmiddels ook een spiraal tje. Alsnog. Een tweede kind is nu geen optie, vertelt ze. „Ik heb nog zoveel op te lossen. Ik vind het be- ■l y d- 'Ik kom bij mensen thuis en neem de tijd. Soms ben ik wel vier keer een uur op bezoek geweest' langrijker dat ik mijn dochter nu een kwalitatief goed leven kan bie den." Had Esmée het spiraaltje ook genomen als Connie Rijlaars dam er niet was geweest? Dat lijkt niet waarschijnlijk. Alleen het benodigde bedrag (160 euro) zou al een onoverkome lijke hindernis geweest zijn. „Ik heb nog schulden." Juist dat soort belemmeringen kan Rijlaarsdam wegnemen. „Er is een potje voor om de anticonceptie te betalen." Esmée leerde zij kennen via Tra verse, een stichting voor maat schappelijke opvang. Maar de GGD-verpleegkundige heeft ook contact met gynaecologen, verlos kundigen, GGZ, verslavingszorg, Veilig Thuis en andere instellin gen die met kwetsbare vrouwen te maken hebben. Allemaal kun nen zij doorverwijzen naar Con nie Rijlaarsdam, als zij er zelf niet in zijn geslaagd de vrouwen anti conceptie te laten gebruiken. De GGD-specialist bekijkt wat er nodig is om een vrouw te hel pen. „Ik kom bij mensen thuis en neem de tijd. Soms ben ik wel vier keer een uur bij een vrouw op bezoek geweest." Is een vrouw bang om alleen naar de gynaeco loog te gaan? Dan is Rijlaarsdam bereid om mee te gaan. „Wat ik doe, past niet in een protocol." Bij een illegale vrouw die een spiraal tje wilde, liep ze bijvoorbeeld bij de apotheek tegen een probleem aan. „De apotheek had een adres nodig. Toen heb ik maar het adres van de GGD gegeven." Hulpverleners, wil Rijlaarsdam nog benadrukken, hebben ook zelfverantwoordelijkheid. „Als het in een bepaalde fase niet han dig is dat iemand zwanger wordt, loopt ook het kind risico. Dan moet je eerst gaan stabiliseren. Als een vrouw bijvoorbeeld bij de dokter om de pil vraagt, wordt er dan ook gekeken naar de context." Zelfs bij huisartsen bestaat een kennistekort, weet Rijlaarsdam. „Als een vrouw bijvoorbeeld dak en thuisloos is en een verstandelij ke beperking heeft, is de vraag of ze de verantwoordelijkheid om de pil te slikken, zelf kan nemen." Het aantal baby's in Brazi lië waarbij een misvor ming van de schedel is ge constateerd, bedraagt al ruim 4.000. De autoritei ten leggen een verband met het zikavirus. Het mi nisterie van Volksgezond heid telt wekelijks 200 nieuwe gevallen. Weten schappers vermoeden dat het virus wordt overge bracht door muggen. Het virus verspreidt zich over het hele continent, tot nu toe met uitzondering van Canada en Chili. De 21-jarige student die in oktober dreigde met een schietpartij op de Universi teit Leiden is gisteren ver oordeeld tot een taakstraf van 180 uur, waarvan 60 uur voorwaardelijk. De man is volgens experts ver minderd toerekeningsvat baar. Hij ondergaat een be handeling voor een psycho tische stoornis. De student uit Valkenswaard dreigde vorig jaar oktober op een internetforum werkne mers en studenten neer te zullen schieten. Het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag gaat op eigen initiatief onderzoek doen naar gruwelen die zouden zijn gepleegd in de korte oorlog tussen Rus land en Georgië in 2008. Het ICC wil kijken of er misdaden tegen de mense lijkheid en oorlogsmisda den zijn gepleegd tussen juli en oktober 2008 in de Georgische regio Zuid- Ossetië, die feitelijk onder controle van Rusland stond. Nadat Georgië de re gio aanviel, brak er een vijf daagse oorlog uit. Het bedrijf Sitech moet op nieuw een dwangsom beta len voor het lozen van een te grote hoeveelheid van de chemische stof pyrazool in de Maas. Dat gebeurde op 17 en 18 december vorig jaar. Voor die twee dagen moet Sitech 100.000 euro betalen. Sitech ging ook in oktober al in de fout. Toen bedroeg de dwangsom 50.000 euro. Sinds juli vo rig jaar wordt pyrazool ge meten in de Maas. Wat de chemische stof doet met mens en dier is nog niet duidelijk. door Richard Clevers 80 Ruim 80 procent van de benaderde vrouwen was bereid om anticonceptie te gaan gebruiken. 'Een tweede kind is voor mij nu echt geen optie' door Richard Clevers N r j. C L .J V V l ■l (r Connie Rijlaarsdam verpleegkundig specialist Verpleegkundig specialist Connie Rijlaarsdam leidde het project, dat we gens succes is verlengd, foto Marie-Therese Kierkels/Beeld Werkt Om privacyredenen is de naam Esmée gefingeerd. RIO DE JANEIRO DEN HAAG DEN HAAG SITTARD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5