4 8? REDENEN OM UITTE GAAN Fotografen Eva Meijer en Jacklyn Cornelisse exposeren in Terneuzen Fotografie benaderen op een ambachtelijke, esthetische manier. Eva Meijer en Jacklyn Cornelisse laten zien hoe. 8?D00R NICO OUT Tweedaags zangfestijn in Axel Pure 99 in Nieuwe Kerk Zierikzee Aurelia Saxofoon Kwartet blaast Douwe Eisenga uit ren er in het geheim. Cornelisse werkt aan een half uur durende documentaire 'Mova Nanova', waar nu een voorproefje van te zien is. Ingehouden filmt zij het schoolle ven en laat zij Kolas en enkele leerlingen aan het woord. Met veel gevoel voor sfeer en de kracht van licht en kleur roept ze een gevoel op waarin beklemming en hoop elkaar in evenwicht houden. In een ander project onderzoekt Cornelisse de spanning tussen herinneringen en fictie, met als aan leiding de 'Jappenkampverhalen' van haar half-Indische oudtante. Een video, foto's en reproducties zijn de ingrediënten van dit project. De samenhang is nog niet zoda nig dat het geheel meer is dan de som der delen. Het mooie van deze expositie is dat twee jonge mensen door vaardig gebruik van ar tistieke middelen - om Marinus Boezem te parafraseren - je ooglid weer een stukje ver der optillen. T/m 27/2. Kunstuitleen, Bellamystraat 26a Terneuzen. Di. t/m vr. 13.00 -17.00 uur. Za 10.00 -14.00 uur Elk jaar eten we wereldwijd meer dan 100 biljoen bana nen. Dat maakt de banaan één van de meest gegeten gewas sen. Alleen tarwe, rijst en mais worden meer geconsumeerd. Voor 400 miljoen mensen is de banaan het basis voedsel. Nadat eerdere rassen zijn geëlimi neerd door de Panamaziekte lijkt de Fusa- riumschimmel nu ook de Cavendishba- naan aan te tasten. En die soort was het eni ge ras dat er tegen bestand was. Wie kunst tentoonstellingen bezoekt, leert nog eens wat. Eva Meijer (Gendringen, 1987) studeer de fotografie aan de Academie Sint Joost en wilde een project wijden aan de voedsel productie. Na het lezen van het boek 'Ham burgers in het Paradijs' van Louise O. Fres co kwam de banaan in beeld. Fresco heeft geen bezwaar tegen genetische modifica tie, maar staat kritisch tegenover de wijze waarop deze technologie tot nu toe in prak tijk is gebracht. Eva Meijer ziet genetische modificatie als de sleutel tot de redding van de bedreigde banaan. In de fraaie foto serie 'Fusarium', waarin ze een ode brengt aan de banaan, speelt technologie dan ook een belangrijke rol. Naast foto's van bana nenteelt in kassen, een prachtig uitgelicht 'portret' van een banaan en een gevouwen bananenblad, toont ze ook pure schoon heid, bijvoorbeeld door het fotograferen van 'zwevende' bananenschillen. De tech niek komt aan bod in geraffineerde opna men waarin Meijer de vrucht combineert met glas of rook. Een informatief boekje completeert 'Fusarium'. Ook haar studiegenote Jacklyn Cornelis se (Nieuwvliet, 1992) verbindt een maat schappelijk thema met een ambachtelijke, esthetische benadering van de fotografie. Daarmee idealiseert zij haar onderwerp evenmin als Meijer dat doet. Haar aanpak verleidt mij als toeschouwer om met haar mee te reizen. In dit geval naar Minsk, de hoofdstad van Wit-Rusland dat zich in 1991 losmaakte uit de Sovjet-Unie. De Rus sische invloed is nog steeds zeer sterk en het land wordt dictatoriaal geregeerd door president Aleksandr Loekasjenko. Cornelis se toont vier foto's waarin beeldvullend het anonieme wonen in de metropool zichtbaar wordt. De kilte van de gebouwen echoot het politieke klimaat waarvan de Wit-Russische KGB en de doodstraf aspec ten zijn. Eén van de weinigen die zich onaf hankelijk blijft opstellen is Uladzimir Ko las, die een middelbare school leidt waar leerlingen les krijgen in hun moedertaal en gevrijwaard zijn van het met propagan da doorspekte lesmateriaal dat van staats wege is voorgeschreven. De school functio neert ondergronds en de leerlingen stude- KOREN ZONDER KAF THE 70 S UNPLUGGED AFSCHEIDSCONCERT IN ZEEUWSE CONCERTZAAL MIDDELBURG Donderdag 28 januari 2016 Het nieuwe werk van An ne Mannaerts is fantasierijk, speels, surreëel en vervreem dend. Zij maakt assembla ges van schedels en botten van dieren, gecombineerd met machineonderdelen en gebruiksvoorwerpen. Zo eta leert zij een ironische en soms ronduit kritische visie op vooruitgang en de relatie van mens, natuur en tech niek. Opening za. 30/1, 15.00 uur. T/m 17/2. 's Landshuis, Steenstraat 37, Hulst. Ma. t/m za. 10.00 -12.30 en 13.00 -16.00 uur. Zo 14.00 -16.00 uur. Di. gesloten. Met twee groepstentoon stellingen onder de titel 'Ar gentum' viert Galerie Van Berge het 25-jarig jubileum. Het gaat om eigenzinnig werk van museale kwaliteit dat vanuit een sterke gedre venheid wordt gemaakt. T/m 19/2, Argentum 2, Westwal 45, Goes. Do. t/m za. 12.00 -17.00 uur. Geslo ten tijdens Art Rotterdam (11 t/ml4/2). Voor Han Koster is elk materiaal bruikbaar om zijn visie op leven te verbeelden. Hij bouwde met takken, plas tic voorwerpen, cassette bandjes en tape rasters of tralies die hij ziet als toe gang tot ruimtes waarin van alles kan gebeuren. Materie en geest vallen samen in een ongebreidelde stroom van mogelijke associaties en ge dachten. T/m 20/2. Kunstuus, Dorps straat 43, Heinkenszand. Wo. t/m vr. 13.00 -18 00 uur, vr. ook 19.00 - 21.00 uur en za. 10.00 -12.00 en 13.00 - 16.00 uur. METEEN MAATSCHAPPELIJK THEMA -4 Still uit de documentai re Mova Nanova van Jack- lyn Cornelisse. In cultureel centrum De Halle in Axel wordt komend week end voor de vijfde keer het tweedaags zangfestijn Koren zonder Kaf gehouden. Zater dagavond treden op: Mannen koor Corrente, Vocaal Ensem ble EnCORe, Popkoor Akkoord en The Dow Singers. Aanvang 20.00 uur. Zondag zingen: Vo caal Ensemble EnCORe, Da meskoor Zimra en Terra Sanc- ta. Koren zonder Kaf is georga niseerd door EnCORe en Vere nigd Korenrijk. 6 De band Pure 99 geeft zater dag een concert in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. Pure 99 be staat uit vijf muzikanten die zich hebben gespecialiseerd in het geluid van de '70's. De band brengt de muziek in prachtige akoestische arrange menten. Op het programma staan liedjes van onder meer Bob Dylan, Simon Garfun- kel, Fleetwood Mac, James Taylor, Joni Mitchell, Crosby Stills Nash Young en The Eagles. Aanvang 20.15 uur. Directeur Douwe Eisenga neemt morgen officieel af scheid van de Zeeuwse Con certzaal in Middelburg door voor de laatste keer een con cert aan te kondigen. Hij doet dit voor het optreden van het Aurelia Saxofoon Kwartet, waarmee hij de afge lopen jaren een hechte band opbouwde. Het saxkwartet brengt het pro gramma 'Ravel: inspirator van componisten', met wer ken van Leibowitz, Vaughan Williams, Gershwin en Ravel. Ravel had in de laatste jaren van zijn leven een sterke aan trekkingskracht op jonge, ver nieuwende en succesvolle collega's. Hij leerde hen de basisbeginselen van de mu ziek waarna zij hun eigen stijl ontwikkelden. Men waardeer de Ravel in Engeland en Ame rika. Vaughan Williams en Gershwin wilden van hem le ren. Ravel bewonderde ech ter ook Gerswhin. Hij zei hem niet voor niets: „Waarom zou u een tweederangs Ravel wil len worden, als u al een eer sterangs Gershwin bent?" 'Aurelia Saxofoon Kwartet blaast Eisenga uit': vrijdag 29 januari in de Zeeuwse Concertzaal Middelburg, aan vang 20.00 uur. Aurelia Saxofoon Kwartet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 56