Zege bij vrouwen is voor Birgit Witte Naessens wil er klaar voor zijn als-ie echt komt Na coach Van der Veen wint ook pupil Mesu de 'Alternatieve' van de Weissensee tranen van vreugde ZEELAND 15 Weissensee Tegen het einde van de race reed oudgediende Marianne van Leeu wen alleen vooruit. Yvonne Spigt, Lisa van der Geest en Emma Eng- bers haalden haar bij, maar uitein delijk schoof het hele peloton weer in elkaar. In een onrustige slotfase waren er enkele valpartij en en bleek Witte, inwoonster van Amsterdam, uiteindelijk de sterkste. Elma de Vries gaf de race aan vankelijk kleur. Zij ging er kort na de start al vandoor en reed rondenlang solo aan de leiding. Maar uiteindelijk moest ze al die zware arbeid toch bekopen. Nadat zij was ingerekend, duurde het lang voordat er weer één van de vrouwen op avontuur durfde te gaan. Meermaals was Paul Naessens ingeloot voor de echte Elfste dentocht. „Maar he laas heeft het er nog nooit van mo gen komen", zegt de vijftigjarige inwoner van Vogelwaarde. „Maar ik blijf ervoor trainen en ervan dromen." De Alternatieve Elfstedentocht op de Weissensee in Oostenrijk is dus ook voor Naessens echt een al ternatief. „Tja, want waar kun je anders zo'n tocht rijden? Dit is de zesde keer dat ik hier ben. Het blijft trekken, omdat het er ook zo gezellig is. Je bent een week lang met mensen die precies de zelfde interesse hebben: ze hou den allemaal van schaatsen, lang laufen, skeeleren, mountainbi- ken.Het is eigenlijk één grote fa milie. Je bent ook erg begaan met de ander. Je wilt dat iedereen bij de tochten in een mooie tijd en zonder problemen over de finish komt." Naessens was één van de 1500 schaatsers die dinsdag de 200 kilo meter reden. Het was die dag 11 graden, er stond daardoor volop water op het ijs. „Het was nog wel te doen, hoor", vertelt de Zeeuws- Vlaming. „Het ijs was wel wat stroever dan ik zou wil len, maar je zakte er niet in weg. Het was gelukkig bewolkt. Als de zon had geschenen, zoals een dag eerder, was het erger geweest. Toen zakte je er echt nog een beet je in weg." Revanche De kilometervreter, die in een Zeeuws-Vlaams pak reed en daar door zeer herkenbaar was, kwam nog wel twee keer ten val. Bij die tweede keer werd hij helemaal nat. „Als het dan een paar graden onder nul is en je moet nog een groot stuk, kun je het wel verge ten. Dan kun je beter uitstappen. Nu had de hoge temperatuur als voordeel dat ik weer snel redelijk droog was. Ik heb er eigenlijk geen last van gehad. En ik was een stuk sneller binnen dan vorig jaar: 7.18 uur tegenover 8.05 uur. Ik heb dus een beetje revanche op mezelf genomen. Over die tijd van 2015 was ik echt niet tevre den." Er zijn Zeeuwen die tweemaal TECHENDORF. Voor Team Tjolk, een re latief nieuwe ploeg in het marathon- schaatsen, was de overwinning van Niels Mesu de grootste tot nu toe. Coach Bertjan van der Veen, zelf win naar van de Alternatieve Elfsteden tocht in 2006, kon het daarom ook niet helemaal droog houden. Hij was na de finish van zijn pupil in alle sta ten. „We hadden vandaag in de ploeg meerdere jongens die konden win nen", zei hij. „Bob de Vries en Simon Schouten waren bij ons eigenlijk de grote kanshebbers. Maar zij mochten nooit wegkomen van de rest van het peloton. Er werd te veel op hen gelet. Daar heeft Niels optimaal van geprofi teerd. Hij ging, kreeg een gaatje en daarna was het gebeurd." Van der Veen vond wel dat de Wal- chenaar vroeg was vertrokken. Na 120 kilometer al en met dus nog 80 ki lometer te gaan. „Meestal komt zo'n wedstrijd pas na 150 kilometer op gang. Dit was dus wel een grote gok van hem. Maar die heeft goed uitge pakt. Was hij wel teruggepakt, dan was dat overigens ook niet onvoorde lig geweest voor ons. dan hadden wij namelijk weer Bob de Vries en Si mon Schouten in stelling kunnen brengen." de 200 kilometer in één week doen, maar dat is aan Naessens niet besteed. „Nee, ik moet ook aan mijn gezin denken", verklaart hij. „Ik ben door een jaar heen al genoeg weg voor de sport. De rest van de week is het tijd voor ande re dingen." 's Zomers fietst Naessens veel. Nadat de ijsbaan in Breda open gaat, rijdt hij er twee keer per week heen. „Op woensdag voor snelheidswerk, op zaterdag voor de lange adem." Daarnaast doet de man uit Vogelwaarde aan spin ning en pakt hij op zondag nog wel eens de racefiets voor een lan ge duurtraining. „Jaja", zegt hij als hij het zichzelf allemaal hoort opnoemen, „je moet er namelijk wel klaar voor zijn als-ie echt komt." Zeeuwen op de DONDERDAG 28 JANUARI 2016 TECHENDORF Birgit Witte heeft zich gisteren verzekerd van de vrouwentitel bij de Alternatieve Elf stedentocht op de Weissensee. De 33-jarige rijdster van Team Cenned kwam na een massasprint als eer ste over de finish. Daniëlle-Lissen- berg werd tweede en Wittes ploeg genote Aggie Walsma passeerde de meet als derde. een hoofiiprij s door Roeland van Vliet Niels Mesu met zijn coach Bertjan van der Veen, die zeifin 2006 de Alternatieve Elfstedentocht won. foto Roeland van Vliet Paul Naessens rijdt in een Zeeuws- Vlaamse schaatspak. tHAW ïMHOt, Niels Mesu (links) wordt na de finish omhelsd door zijn broer Erwin, die vorig jaar de Alternatieve Elfsteden tocht won. foto Orange Pictures/Vincent Riemersma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 47