ihpi Jager en stroper U en uw TUINVOCELS m l BUITEN 13 ■Mi sBÊMÊmmmii H t i: »ËV. V ii ül Ze komen wel lekker dichtbij. Wat wil je ook, met zo'n keur aan zaad en vetbollen. Zelfs de ooievaars laten zich tot een bezoek aan de tuin verleiden. Als de winter nog echt van zich doet spreken, dan zijn onze gevederde vrienden in elk geval goed voorbereid. Volgende week donderdag 4 februari hopen we opnieuw op foto's van vogels: deze keer U en Uw WEIDEVOGELS. Het is een drukte van be lang als je nu langs weilanden en natuurterreinen fietst of wandelt. Ganzen, eenden, kieviten - zowel op de grond als in de lucht valt er veel te beleven. Mail uw foto naar buiten@pzc.nl, of plaats uw weidevo gelfoto via www.pzc.nl/buiten. Graag met vermelding van naam en woonplaats en een korte toelichting. r Mil •W 'mUSH HAhB Op 't erf Het is verbazend en licht ironisch om in het magazine van een grote wijnhandel te le zen over recepten voor gerechten met eigen geschoten wild, en hoe die op te dienen. Het beste bewijs, dat de urbane modieuze society in Nederland de lang ge hate wildvleesconsumptie weer goedgekeurd heeft. Jagen was im mers uit den boze.Hazen, ko nijnen, fazanten waren onaan tastbaar. En de mensen die ze schoten waren veel beschimpte paria's. Hele klopjachten werden verstoord en in de war geschopt door in felle keuren gestoken de monstranten. Maar dat is blijk baar voorbij en over. Alom wordt gepredikt dat je wild uit het veld, dat een goed leven heeft geno ten, mag eten en zelfs afschieten. Liever wild eten, dan kip uit de megastallen. Het roer is dus - weer eens - om. Op het platteland zeifis altijd gejaagd. De wildstand moet nu eenmaal beheerd en beheerst worden. De akkers en weiden van de boeren maken deel uit van het cultuurlandschap met economische bestemming. Een zorgvuldig wildbeheer past daar bij. Geen kwestie van plezier jacht; wild dat schade veroor zaakt moet soms afgeschoten worden. Daarom verhuren land bouwproducenten de jacht aan beroepsjagers als ze zelf geen jachtvergunning hebben. Dat ver gunningstelsel is strikt georgani seerd. Met strenge eisen, exa mens en praktijkproeven voor de bekwaamheid. Dat is goed, mits het niet al te formeel en te bu reaucratisch wordt. Maar goed be heer vereist goed opgeleide ja gers met een strak schot en veel natuurkennis. Dat ontbrak er vroeger wel eens aan. Ik herinner me een drijfjacht in de Beemster, waar ik drijver was. Onze buur man uit Santpoort destijds, was een goede 'weidelijke' jager. Maar bij die drijfjacht ging toch iets mis. Een rijke fabrikant met een prachtig geweer en dure kleertjes ging iedere keer als hij een haas zag compleet uit z'n dak en schoot dan maar raak. Da's gevaarlijk voor iedereen. Hij werd nog vóór de middag naar huis gestuurd - zonder pardon. Een heel ander verhaal vorm den vroeger de stropers - meest al veldarbeiders en/of knechts op de boerderij. Als zij stroopten de den ze dat zonder geweer, en De beste stropers hadden zelfs geen strik nodig, maar 'sloegen' de haas ter plekke. meestal op basis van hun kennis. Ze zagen feilloos de hazen in het veld liggen en zetten dan hun strikken. De beste stropers had den zelfs geen strik nodig, maar 'sloegen' de haas ter plekke. Dan hadden ze thuis weer een paar dagen vlees in de pot. Want nor maliter was het daar geen vetpot op de tafel - zeker niet met hun grote gezinnen. Merkwaardig is dat de rech ters die destijds (zeker voor de oorlog) graag zelf jaagden en vaak een eigen jachtgebied had den, extreem strenge straffen op legden aan stropers die betrapt werden. Hier wrong voor mijn gevoel de rechtsgelijkheid be hoorlijk. 'Kom niet aan mijn jachtgebied, want dan pak ik je extra!' Dat heeft enige decennia lang op het platteland en ook in Zeeland, nogal wat kwaad bloed gezet. 'k f f 7 DONDERDAG 28 JANUARI 2016 Graag geziene gast bij ons in de tuin. De condens langs Op de uitkijk: wat een vrolijk vogeltje is dit roodborst- het zeil van de tuinkamer geeft de achtergrond het je. foto Anneke van den Dries, Ritthem prachtige effect alsof het sneeuwt! foto Anne Wisse !/i - Mögge buurman. Groene specht en duif samen op zoek naar iets eetbaars in ons gazon, foto Jan Lauret 'I V Cf. Hoog bezoek bij het voederhuisje. Twee ooievaars over winteren in het weilandje achter mijn huis en komen af Moeder merel voert haar jongen een stukje appel in on- en toe de tuin in voor een extraatje. ze tuin. foto Marja Bolle, Kerkwerve foto Annelies Moolenaar, Lisse Voor deze pimpelmees geen vetbal- len of pinda's maar... foto Ad Wal rave ti Genomen op onze tuin spiegel: 'Spiegeltje.... spiegeltje aan de wand, welk vogeltje is het mooist in 't land?' foto Henk Wondergem, Grijpskerke door Gerard Smallegange i 1 f

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 45