'Het is hier ook gezellig' 'Met iedereen bijkletsen' Ontmanteling en explosie vliegtuigbom in Breskens gingen voorspoedig 4 ZEELAND Vliegtuigbom in Breskens gisteren probleemloos ontmanteld en snel tot ontploffing gebracht. BRESKENS. Bressiaanders in het ontruimingsgebied hebben een korte nacht van dinsdag op woens dag. Voor acht uur 's ochtends moeten alle bewoners binnen een straal van vijfhonderd meter van vakantiepark Zeebad hun woning verlaten. De vaste bewoners vertrekken 's ochtends, waarna de politie de laatste woningen verzegelt. Maan dag en dinsdag zijn alle vakantie woningen al gecontroleerd en ver zegeld met een sticker over het slot. Zo'n 1400 woningen staan leeg. Het afgezette gebied krijgt daardoor de aanblik van een spookstad. Lege straten en lege huizen, met uitzondering van poli tiemedewerkers die nog een laat ste controlerondje maken. Op fiet sen en vanaf een hoogwerker kij ken agenten of zich nog mensen in het gebied bevinden. Ook de af zettingen worden continu be waakt. Het ontmantelen van de bom gebeurt in een speciaal gebouwde terp bij de vindplaats in vakantie park Zeebad. De bom wordt omge ven door containers en 720 kuub zand er omheen. „Zonder de terp hadden woningen in een straal van 2300 meter ontruimd moeten worden", zegt een militair van de Explosieven Opruimingsdienst Defensie (EOD). Het ontmantelen gaat voorspoedig, al om elf uur haalt een team van de EOD vrij wel probleemloos de ontsteking uit de Amerikaanse duizendpon der. De bom van zo'n vijfhonderd kilo wordt vervolgens omhoog ge takeld met een kraan. Het roestige explosief ligt even te pronken aan de oppervlakte voor het wordt ver voerd naar het springterrein in Waterdunen. „Alles verloopt vol gens plan", constateert Vincent Boer van de EOD tevreden. De be woners bevinden zich ondertus sen in het Mauritshof in IJzendij- Chris (foto) en Addie Bakker wo nen sinds negen jaar in het Heem en moeten voor het eerst hun wo ning verlaten voor een bomrui- ming. Ze zitten samen met zo'n honderd tien andere tijdelijk 'ontheemden' in het Mauritshof in IJzendijke. „Het is hier ook gezellig en het moet nu eenmaal hè", zegt Chris nuchter. „We gaan straks boodschap pen doen en hebben wat adresjes waar we vanmiddag langs kunnen." Dat de gemeen te Sluis het Mauritshof regelde als opvanglo- catie, is voor hen een uitkomst. Addie: „Want je gaat niet om acht uur 's ochtends al bij mensen op de stoep staan." De hond van het echtpaar is er ook en wacht even tjes in de auto. „De auto voelt voor haar ook als thuis, en we gaan zometeen weer met haar wandelen", vertelt Chris. „We hebben haar niet daar de dierenkliniek gebracht, want daar wordt ze nerveus van." ke. Honderdtien mensen maken gebruik van de opvanglocatie die de gemeente Sluis regelde. Burge meester Annemiek Jetten en wet houder Albert de Bruijn zijn pre sent om te praten met de bewo ners. Die krijgen daar ontbijt en lunch. „Ik woon met mijn man en zoon in het Heem, maar we gaan Alle aanwezigen zijn onder de indruk van de explosie, behalve een groep ganzen die gewoon blijft zitten. verhuizen. Ons nieuwe huis wordt verbouwd, dus daar kun nen we ook niet naartoe", legt Wilma Bleeker uit. „Maar het is so wieso fijn in het Mauritshof. De mensen zijn hier ontzettend vriendelijk." Alle huisdieren wor den naar de dierenkliniek in IJzen dijke gebracht, ook de kat van Wil ma vertoeft er. „En vanmiddag gaan we met de familie naar de sauna. We geven er een positieve draai aan, lekker een dagje wei ness met de familie." Terwijl de bewoners het nieuws op groot scherm volgen in het Mauritshof, wordt er ondertus sen hard gewerkt. De vliegtuig bom wordt op het springterrein bedekt met zo'n zes meter zand. Al om drie uur is het zover: de ex plosie. Alle aanwezigen, waaron der de burgemeester, zijn onder de indruk. Behalve een groep gan zen, die onverstoorbaar blijft zit ten tussen het rondvliegend zand. Met de doffe knal komt er een ein de aan weken van voorbereiding en regelen. Althans bijna, want na de ontploffing moeten alle bewo ners van ontruimde woningen hun sleutel nog ophalen. Om half vier wordt het sein veilig gegeven. Annemieke (foto) en Gerrit van Oostenbrugge reden van hun wo ning in het Heem 's ochtends vroeg met vijf katten naar de die renkliniek in IJzendijke. Dieren worden niet toegelaten in het Mauritshof en ze wor den daarom verzorgd in de kliniek. „We hebben zelf twee katten. Onze dochter woont ook in het Heem, maar is aan het werk en heeft drie katten. Ze hebben in de kliniek elk een aparte bench en worden goed verzorgd. Het was op de weg daar naartoe wel een heel gemiauw in de auto", lacht Annemieke. Om de tijd te verdrijven heeft ze een tablet meegenomen en het spel Kolonisten van Catan. „Vanmiddag gaan we ook nog even om boodschappen en bij vrienden langs. De sfeer is hier ont spannen, en je kletst op deze manier weer eens met iedereen uit de buurt. Het voelt een beetje als een verjaardagsfeest." Duizendponder knalt flink door Sophie Stockman De Amerikaanse duizendponder werd om 15.00 uur vanaf een afstand tot ontploffing gebracht, foto's Peter Nicolai Annemieke van Oostenbrugge Burgemeester Annemiek Jetten (I) kwam langs in het Mauritshof.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 36