Laatste rustplaats loopt flink in de papieren 4823 Ziekenhuis wil bacterie uitroeien tarieven in één klap met bijna de helft verhoogd ZEELAND 3 Website voor wensouders Kosten van een particulier graf voor één persoon voor 30 jaar. Voor gemeenten die andere termijnen hanteren zijn bedragen omgerekend naar 30 jaar. Noord- Vlissingen Borsele Terneuzen Beveland Sluis Tholen Goes Middelburg Veere Schouwen- Duiveland Kapelle Reimerswaal Hulst €1440 €1843 €3093 €3040 €3419 €3690 €3868 €3863 €4240 €4175 €4749 €4823 Het bedrag is inclusief: /Begraven e verschillen tus sen gemeentelij ke grafkosten blij ven enorm. Nabe staanden in bijvoorbeeld Noord-Beveland en Vlissin gen zijn ruim drie keer zo duur uit als in Hulst, zo blijkt uit een inventarisatie van deze krant. Elf van de dertien ge meenten hebben dit jaar hun tarieven verhoogd, met als uitschieters Vlissingen en Reimerswaal (+5 pro cent), Noord-Beveland (+10 procent) en vooral Middel burg (+45 procent). Hulst - toch al de voordeligste - en Terneuzen hielden de prij zen gelijk. Noord-Beveland komt als duurste uit de bus. Daar kost een graf voor der tig jaar alles bij elkaar ruim 4800 euro. Dat is in Hulst 1440 euro. De verschillen tussen de gemeenten zijn vaak onver klaarbaar. Belangrijkste kos tenposten zijn het grafrecht (de 'huur' van het stukje grond) en het feitelijke be graven. Voor het begraven rekenen de gemeenten be dragen die uiteenlopen van 373 (Hulst) tot 2169 euro (Kapelle). Het grafrecht vari eert van 256 (Hulst) tot 3410 euro (Borsele). In sommige gemeenten, zoals Borsele, zit het onderhoud in het grafrecht. Elders moet daar apart voor worden betaald, wat flink kan oplopen. Ook de termijnen waar uit nabestaanden kunnen kiezen, is lang niet overal ge lijk. In Kapelle zit men mini maal veertig jaar aan een graf vast. In Terneuzen, Mid delburg en Hulst zijn al overeenkomsten vanaf tien jaar bespreekbaar. De ondoorgrondelijke ta riefstellingen zijn de Lande lijke Organisatie van Be graafplaatsen een doorn in het oog, zegt consulent Wim van Midwoud. „Het is heel lastig om er enige trans parantie in te ontdekken. Dat maakt het voor consu menten moeilijk om een vergelijking te maken." De tijd van forse prijsver hogingen is inmiddels gro tendeels achter de rug, vol gens Van Midwoud. De dra conische tariefstijging in Middelburg noemt hij dan ook uitzonderlijk en boven dien onverstandig. „Daar mee prijs je jezelf als be graafplaats uit de markt." Behalve dat mensen eerder gaan kiezen voor cremeren. wordt er vaker gekeken naar de prijzen van andere be graafplaatsen. „Men gaat shoppen. Ik hoor regelmatig van beheerders dat particu lieren tarieven opvragen." Van Midwoud nuanceert de hoge grafkosten. „Wan neer is iets te duur? De ene begraafplaats heeft meer te bieden dan de andere. Er mogen best verschillen zijn. Vaak gaat het om ongeveer tien euro per maand. Ik er vaar dat zelf niet als te hoog. Om voortdurend te roepen dat 'het weer duur der is geworden' zie ik als stemmingmakerij Een grote, bijna militaire opera tie, zegt directielid Willem Geer- lings. „De bacterie is lastig weg te krijgen, maar je hoort hem niet in je ziekenhuis te hebben." Van- comycine Resistente Enterokok- ken (VRE) komen bij iedereen in maag en darmen voor. Ze ver spreiden zich via ongewassen handen en toiletbrillen. Dat is geen probleem bij gezonde men sen. Maar bij zwakke patiënten kan VRE ontstekingen veroorza ken die moeilijk te behandelen zijn. Dat komt doordat het 'beest je' ongevoelig is voor antibiotica. Geerlings: „Het lijkt erop dat de bacterie voorkomt in hoekjes en gaten van patiëntenafdelin gen. En niet op de spoedeisende hulp en de acute opname afde- 'Systematisch ruimen we afdeling voor afdeling, kamer voor kamer leeg* ling van het ziekenhuis." Het ADRZ kampt sinds eind vorig jaar met de bacterie. Hoeveel mensen in totaal zijn besmet is niet te zeggen. Want de bacterie verdwijnt weer vanzelf uit het lichaam. In het ziekenhuis zelf zijn steeds tussen de zes a acht mensen besmet. Dat aantal neemt niet toe of af. Geerlings spreekt dan ook van een 'stabiele situatie'. Besmette patiënten lig gen geïsoleerd. Om VRE uit te roeien is een 'aanvalsplan' gemaakt. Hoewel de directie nog akkoord moet geven, zijn de hoofdlijnen bekend. „Sys tematisch ruimen we afdeling voor afdeling, kamer voor kamer leeg. Afdelingen blijven open, maar patiënten zullen een dag in een andere kamer liggen. De leeg geruimde kamers maken we van onder tot boven schoon." Ook wordt personeel opnieuw geïnstrueerd over hygiëneregels. Ze moeten regelmatig hun han den wassen. Ook worden wc's extra schoongemaakt. Nieuwe patiënten worden al gescreend op besmetting en dat blijft zo. Dat geldt zeker voor de gene die nog niet lang geleden in het ziekenhuis hebben gelegen. Binnen enkele weken zal de schoonmaakoperatie beginnen. In het ziekenhuis in Vlissingen komt VRE niet voor. VLISSINGEN Zeeuwsewens.nl, een website voor wensouders en zaad donoren in Zeeland, is online. De website is een initatief van 'Roos' en 'Floor', het lesbische echtpaar dat onder die schuilna men via de media op zoek ging naar Zeeuwse zaaddonoren. Hun oproep heeft inmiddels acht se rieuze reacties opgeleverd. Op hun website willen Roos en Floor ook andere wensouders op weg helpen om hun kinderwens te ver wezenlijken. De komende maan den wordt de website uitgebreid met 'aanbod', 'gezocht', tips en an der informatie rondom wensou- derschap, zaaddonatie en meer. DONDERDAG 28 JANUARI 2016 Vergunning gedenksteen Onderhoud Administratiekosten D Een graf in de gemeente Noord-Beveland kost, gerekend over een periode van dertig jaar, alles bij elkaar 4823 euro. De gemeente is daarmee de duurste van Zeeland. door Jeffrey Kutterink GOES. Het Admiraal De Ruyter Zie kenhuis in Goes begint een groot offensief tegen de hardnekkige VRE-bacterie. Kamer voor kamer zal van onder tot boven worden ontsmet. Willem Geerlings, directie ADRZ www.zeeuwsewens.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 35