Reorganisatie op stadhuis Vlissingen Groene vrijwilligers beloond voor inzet Dubbel triest Cocaïne Gemeente Middelburg heeft Steeds meer mensen kiezen noodgedwongen voor cremeren. Een graf is te duur. 3654 1062 2 ZEELAND COMMENTAAR Zeeuwse uitvaartondernemers zien een zorgwekkende trend: voor steeds meer mensen is begraven te duur. Zij kiezen noodgedwongen voor cremeren. Dat is een trieste ontwikkeling. Want als je nadenkt over je uit vaart of als je er als nabestaande over moet beslissen, zit je niet te wachten op dwang. Dan moet het vooral gaan om het kiezen van het juiste ritueel. Een ceremonie die recht doet aan de overle dene en die past bij de emoties van de nabestaanden. Verder moet de keuze voor begraven of cremeren vooral worden be paald door de manier waarop mensen herdacht willen worden of zelf willen herdenken. Een graf speelt dan toch nog vaak een hoofdrol. In deze afweging moet geld ondergeschikt zijn. Maar de schoksgewijze tariefsverhogin gen van de gemeenten brengen mensen in het nauw. In steeds meer gevallen is de verzekering niet meer dekkend. Een deel van de verantwoordelijkheid ligt bij de verzekeringnemer zelf, maar sommige verhogingen zijn zo drastisch dat je er niet op kunt anti ciperen. Een begrafenis of een crematie is het ultieme ritueel. Het is de taak van de gemeenten om dat tegen acceptabele, ver klaarbare en stabiele kosten te accommoderen. Daarin falen som mige Zeeuwse gemeenten op erbarmelijke wijze. Het is de taak van de gemeenten om de kosten van begraven stabiel te houden Het college wil een 'toekomstbe- stendig' ambtenarenapparaat, dat beter aansluit bij wensen van bur gers en ondernemers. Afdelingen gaan meer gezamenlijk werken 'Verschillende functies moeten een nieuwe plaats vinden. Mogelijk buiten de gemeentelijke organisatie' aan aanvragen van burgers en on dernemers. Het college stelt de af wikkeling van de omgevingsver gunning voor verbouwing van het ziekenhuis ADRZ aan de Koude- kerkseweg als voorbeeld. „Door mensen bij elkaar te zetten en te laten breken met gangbare ambte lijke procedures is in korte tijd een ingewikkelde zaak in goede banen geleid", zegt wethouder Al- bert Vader. Het college wil die aan pak tot standaard maken. Vader: „Nu zit er vaak ruimte tussen het strategisch beleid en de uitvoe ring, constateerde de gemeentese cretaris ook al." De wethouder neemt de perso- neelsportefeuille tijdelijk waar, omdat burgemeester Letty Dem- mers eind maart vertrekt. Na on derzoek door Bureau Berenschot lekte in november vorig jaar een intern rapport uit van algemeen directeur Martin van Vliet. Daarin constateerde hij onder meer dat af delingen op het gemeentehuis soms tegenover elkaar staan. De gemeenteraad gaf eerder aan dat vijftien procent moet wor den bezuinigd op de ambtelijke or ganisatie. Dat vinden de finan cieel toezichthouders van de ge meente erg ambitieus, lieten ze onlangs weten. 'Kostendekkend en integraal' zijn dé sleutelwoor den bij de reorganisatie, stelt Va der. „Verschillende functies moe ten een nieuwe plaats vinden. Mo gelijk ook buiten de gemeentelijke organisatie." Almanak Als je bitch wil chillen, is 't geen pro bleem Dan ga ik erheen, ik kom niet alleen Want ik heb drank en drugs... Die regels uit het hitje van Lil Kleine schallen met enige regelmaat in dat Vlissingse huisgezin en ook nog in al lerlei varianten. ('Want ik heb pan nenkoeken. En stroop.) Het leek de ouders een goed idee wat uitleg te ge ven aan hun telg over drugs. Waarop de kleine wijsneus reageerde: „Daar begrijp ik nou niets van. Cocaïne, daar word je dus helemaal hyper van, en misschien een beetje high? Heel dure koffie, dus." Groene Boulevard bestaat nu echt Vlissingen kent een tradi tie in het hanteren van straatnamen die niet echt bestaan. Eén van die na men die al jaren in gebruik is, wordt eindelijk officieel: Groene Boulevard. De naam voor het deel Oranje- dijk vanaf de sluis naar de jachthaven is nu formeel vastgesteld. Het Vlissingse deel van het jaagpad langs het Kanaal door Walche ren heet Vlissings Jaagpad. In Vlissingen-Oost komen Schotlandweg en San Mari- noweg erbij; de laatste is vernoemd naar het mini staatje in Italië dat vooral als fiscale haven geldt. 'Artikel 12 einde voor MuZeeum?' De raadsfracties van de VVD en SGP in Vlissingen vrezen dat bijvoorbeeld het MuZeeum, waar een 'desastreuze' korting voor op de rol staat, slachtoffer wordt van de artikel-12-sta- tus. De inspecteur waarschuw de dat Vlissingen om een fikse rijksbijdrage te krij gen niet aan voorgenomen bezuinigingen mag morre len. De twee fracties herinne ren het college er aan dat er een, aangehouden, mo tie van oppositiepartijen ligt om het cultureel erf goed niet verloren te laten gaan. Betalen voor grof afval De gemeente Middelburg vraagt vanaf 1 maart van dit jaar een vergoeding van 35 euro voor het ophalen van een kuub grof huishou delijk afval. Het gaat onder andere om meubels, bruin- en witgoed, tuin en sloopafval. Als het om meer afval gaat moet er ook 35 euro voor de volgen de kuub betaald worden. Het blijft wel mogelijk om dat grof huishoudelijk af val zes dagen per week gra tis aan te bieden bij de mi lieustraat. Een nieuw plafond in één dag! MIDDELBURG. Hij werd er 'akelig' van, toen hij hoorde dat Middel burg de kosten voor begraven met bijna de helft verhoogde. „Het is bizar wat de gemeente heeft gedaan", zegt Henk-Jan Minnaard, uitvaartverzorger bij Jobse in Middelburg. Middelburg, tot dit jaar een van de goedkopere gemeenten in Zeeland, steeg met stip op de ranglijst. Een echte keuze tussen cremeren en begraven hebben veel Zeeuwen niet meer, is de er varing van begrafenisonderne mers. Mensen moeten duizen den euro's aan een gemeente be talen om een overledene ter aar de te bestellen. Dat geld heeft lang niet iedereen. Minnaard: „Toen iemand van mij hoorde wat begraven kost, zei hij: 'Doe dan maar cremeren'. Gemeenten creëren met deze tarieven voor mensen een onmogelijkheid. De onmogelijkheid van een graf." Arjaan de Ridder is uitvaart ondernemer in Terneuzen, waar de tarieven dit jaar niet werden verhoogd. Ze behoorden al tot de hoogste in de provincie. „Men sen kiezen daarom voor creme ren, zelfs al zouden ze liever een begrafenis willen. Dat is best triest." Terneuzen heeft zulke ho- ge tarieven voor begraven dat de uitkering van de uitvaartverzeke ring vaak ontoereikend is. De Ridder: „In Hulst is het veel goedkoper, maar ik zie niet dat mensen daarom een begraaf plaats in Hulst kiezen. Daarvoor is de afstand te groot." Niet alle begraafplaatsen zijn van de gemeente. In Westdorpe bijvoorbeeld is een katholieke be graafplaats. Wie er begraven wil worden moet een band met de kerk én het dorp hebben. Een graf op deze begraafplaats is veel goedkoper dan op de gemeente lijke in Terneuzen: 1575 euro te genover 4175 euro voor 30 jaar. De kosten zijn laag dankzij een groep vrijwilligers die de be graafplaats onderhoudt, zegt Carl de Hulsters, voorzitter van de kerkelijke begraafplaatscom missie. „Als we dat werk moes ten uitbesteden zouden onze ta rieven een stuk hoger zijn." MIDDELBURG. Het Prins Bernhard Cultuurfonds Zeeland zet twaalf 'groene vrijwilligers' in het zon netje. Zaterdag 13 februari reikt Commissaris van de Koning Han Polman hun als voorzitter van het Cultuurfonds de Goessche Diep Fondsprijs uit. Dat gebeurt in museum Terra Maris in Oost- kapelle. In het kader van die prijs wordt jaarlijks 12.500 euro beschikbaar gesteld om initiatie ven op het gebied van natuur en cultuurbehoud te stimuleren. Het echtpaar dat het fonds voor de Goessche Diepfondsprijs heeft ingesteld, wil anoniem blij ven. Het Prins Bernhard Cultuur fonds beheert het prijzengeld sinds 2012. Vorig jaar werd de prijs toegekend aan Chiel Jaco- busse van het Zeeuws Land schap. De twaalf Zeeuwen, die de prijs ontvangen, hebben volgens het Cultuurfonds „door een bij zonder grote vrijwillige inzet ge durende meerdere jaren bijgedra gen aan het behoud, het herstel en de ontwikkeling van de na tuur en het landschap in Zee land." De winnaars zijn: Leo van den Broeke, Hans de Bruijn, Marc Buise, Pim van der Meij, Luud Persijn, Rien Pronk, Erwin Raas, Henk Remijn, Maatje van der Stel, Arthur Stijns, Petra Sloof en Ineke van de Ven. door Claudia Sondervan VLISSINGEN. De ambtenaren van de gemeente Vlissingen kregen giste ren te horen dat hun afdelingen op een nieuwe, modernere leest wor den geschoeid. De reorganisatie moet het ambtenarenapparaat vijf tien procent goedkoper maken. Albert Vader, wethouder Vlissingen Tip? redactie@pzc.nl VLISSINGEN VLISSINGEN MIDDELBURG PLAFONDS Plameco Plafonds Van Gilst v.o.f. Tel: 0113-270000 www.plameco.nl Bezoek onze showroom (op afspraak) Begraven wordt een luxe door Rolf Bosboom en Theo Giele Een graf (30 jaar) kost in Middel burg 3654 euro. Een crematie kost in Middelburg minstens 1062 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 34