Vrouwen met problemen aan de anticonceptie Relschopper Heesch: 'meeloper met laag IQ' Voedselbox 2 NIEUWS Wat vindt u? Toos en Henk Veel minder asielzoekers Droomgaard Drugsafval gedumpt Eens Oneens COLUMN Ingrid Oonincx Dankzij ons slimme voorraadsysteem hoefik godzijdank niet zo heel vaak naar de gele hel op aarde. Pas als er geen ontkomen meer aan is, stouw ik mijn kar zo snel mogelijk vol, stort alles drie hoog op de lopende band en pro beer de spullen daarna gesorteerd in de juiste tas te proppen, net voordat ze geplet worden in de verzamelbak. Intussen glimlach ik schuldbewust naar de caissière die hoofdschuddend om assisten- Die dozen hebben vrolijke namen als HelloFresh, Marley Spoon of de Allerhande Box tie vraagt omdat er weer zo'n idioot vergeten is de groente af te wegen. Dat moet toch anders kunnen, denk ik dan. En dat is ook zo. Voor alle mensen met een super marktfobie is er nu namelijk de voedselbox. Die dozen hebben vrolijke namen als HelloFresh, Marley Spoon of de Allerhande Box en worden thuisbezorgd. De inhoud bestaat uit perfect op el kaar afgestemde ingrediënten en het bijbehorende recept. Ideaal voor drukbezette mensen en su permarkthaters. Toch werkt zo'n box niet voor mij, want ik bepaal liever zelf wat en wanneer ik eet. Bovendien zijn die dozen peper duur en kunnen we de fïjnstof- uitstoot van al die rondjakkeren- de bestelbusjes best missen. Om aan de supermarktellende te ontkomen, zou ik ook kunnen pro beren zelfvoorzienend te worden. Een voedseltuin beginnen, zoals die bij Huize Assisië in Biezen- mortel. De initiatiefnemers van De Nieuwe Lente geven de ver standelijk gehandicapte bewo ners aldaar een zinvolle dagbe steding. De oogst van vers fruit, groenten en kruiden gaat naar de voedselbank in Boxtel en Haaren. De klanten daarvan ontvangen een voedselbox in de meest op rechte vorm. Prachtig. Er zijn overigens nog vrijwilligers nodig om de voedseltuin op 12 maart zaaiklaar te maken. Mis schien meld ik me aan. Dat zou een mooi begin van een nieuwe lente kunnen zijn. Discussieer elke dag mee op bd.nl/stelling of op de Facebookpagina van het Brabants Dagblad Prima zaak dat ook winkelzaken buiten de horeca drank mogen schenken Heerlijk toch, lekker op de markt een visje eten met een glaasje wijn erbij. Niks mis mee Dit stevent af op louter zaken die alles verkopen. Zo'n zaak is failliet gegaan: V&D FACE600K VOEST MAAST bUIM 5 EXTRA EMOTIEKMOPPEM TOE Op vakantiepark Droom gaard in Kaatsheuvel kun nen maximaal 900 vluchte lingen verblijven in plaats van 1.200. Dat is het gevolg van de samenstelling van de groep asielzoekers, die voor de helft uit alleen staande mannen bestaat. Daardoor is het niet moge lijk om de maximale capaci teit van ruim 1.200 bedden te benutten. De noodop vang is met 840 mensen nu bijna vol. Op 1 april moeten ze allemaal weer weg zijn. Aan de Kommerstraat in Hilvarenbeek is in de nacht van dinsdag op woensdag een grote hoe veelheid drugsafval ge dumpt. Het gaat om 41 va ten en jerrycans met in to taal 2.500 liter chemicaliën die op twee plekken in de straat was achtergelaten. Een deel van de vaten was aan het lekken. De grond wordt waar nodig afgegra ven en schoongemaakt. De schade is niet bekend. Tweets Van de eerste dertig vrouwen be sloten er na gesprekken 25 vrij willig voorbehoedsmiddelen te gaan gebruiken. Inmiddels tonen ook andere grote steden belang stelling voor de aanpak. Dat zegt Connie Rijlaarsdam van de GGD Hart voor Brabant, die het project uitvoerde. Zij be zocht vrouwen die bijvoorbeeld dakloos zijn, een verslaving of verstandelijke beperking hebben of slachtoffer zijn van huiselijk geweld. „Of een combinatie van die problemen. Het waren alle maal vrouwen die in deze fase van hun leven geen kinderen zouden moeten krijgen." Door de vrouwen op te zoe ken, tijd voor hen te nemen en goed te luisteren, vond Rijlaars dam ruim 80 procent bereid anti conceptie te gebruiken. Professor Paul Vlaardinger- broek, hoogleraar familierecht aan Tilburg University, is onder de indruk van de resultaten. „Hier ben ik zeer lovend over. Het is een enorme succesratio bij een moeilijke doelgroep. Dit zijn vrouwen die toch het nodi ge hebben meegemaakt." Vlaardingerbroek pleitte er in het verleden meermaals voor ouders in bepaalde gevallen te kunnen dwingen tot anticoncep tie. De ethische discussie daar over laaide bijvoorbeeld op nadat in Groningen een 20-jarige vrouw door haar stiefvader werd doodgeslagen. Haar zwak begaafde moeder greep niet in. Volgens Vlaardingerbroek kan het voorkomen van een geboorte Teedtoevoeging' afwenden. „Leed bij een kind, maar ook leed bij ouders bij wie een kind later moet worden weggehaald door de kinderbescherming." Rijlaarsdam, die onlangs op haar project afstudeerde, conclu deert dat met vrijwillige anticon ceptie al 'een wereld te winnen valt'. Hoewel haar onderzoek zich aanvankelijk richtte op der tig vrouwen, gaf het succes aan leiding verder te gaan. Inmiddels bezocht ze 91 kwetsbare vrou wen in Tilburg. De gemeente organiseert een congres over de aanpak. 'Hier ben ik zeer lovend over. Het is een enorme succesratio bij een moeilijke doelgroep' Was het een 'overspannen tok- kie'? Zijn advocate, E. Brugman, typeerde de Ossenaar als een 'meeloper met een laag IQ, ie mand die soms dingen doet zon der er over na te denken. De poli tierechter veroordeelde hem in een snelrechtzitting tot 38 dagen cel, waarvan 30 dagen voorwaar delijk. Omdat hij al 8 dagen vast zit in het huis van bewaring in Grave, betekent dat dat hij weer op vrije voeten is. Hij krijgt nog wel een taakstraf van 120 uur. De man was vorige week sa men met zijn broer en een vriend naar Heesch gegaan. Niet uit sensatiezucht, maar omdat-ie de komst van zo'n azc echt 'eng en bedreigend' vindt, volgens zijn advocate. De Ossenaar had eerder ook al in zijn woonplaats gedemonstreerd tegen de komst van asielzoekers. Toen de betoging in Heesch uit de hand liep, gooide de Osse naar een stuk hout, een aanste ker en een Cobra 6 naar de ME. Zo'n Cobra 6 is volgens justitie te vergelijken met een handgra naat. Tegenover de politie beken de de man, maar later ontkende hij dat hij de Cobra had gegooid. Hij zou alleen hebben toegege ven in de hoop dat-ie dan naar huis zou mogen. De rechter hechtte meer geloof aan de ver klaringen van de politie en van de vriend van de Ossenaar. „De monstreren mag in Nederland, maar het geeft geen pas om je zo te gedragen", sprak rechter M. Waals. „)e zal daar maar staan als ME'er", zei ook officier van justi tie M. Beurskens. De Ossenaar is eerder veroor deeld voor heling van gestolen spullen. Gestoken in een grijze joggingbroek en zwart T-shirt verklaarde hij spijt te hebben van zijn actie. „Ik heb niet goed nagedacht, maar ik gooide niet om de politie te raken." De man werkt bij de sociale werkvoorzie ning in Oss, waar hij plantsoe nen onderhoudt. Volgens de re classering is het verstandig als hij in therapie gaat om zijn 'im pulsieve gedrag' onder controle te krijgen. Zijn advocate liet we ten dat hij daarmee instemt. De politie hield vorige week in Heesch nog twee relschoppers aan. Zij moeten nog voorkomen. Reacties? ingridoonincx@bd.nl Joop (bd.nl) Paul Groot (bd.nl) door Paul Kusters EEN KLEINE TOEVOE0IN© VOOR DE MENS... ...MAAR EEN 0I0ANTISCHE VERANDERIN© VOOR DE MENSHEID Internet: toosenhenk.nl Facebook: facebook.com/toosenhenk KAATSHEUVEL bd.nl/vluchtelingen HILVARENBEEK 5 Vijf Brabantse natuur gebieden worden beter toegankelijk voor mensen met een beperking. De Dintelse Gorzen, Huis ter Heide, de Loonse en Drunense Duinen, Oisterwijk en Kampina behoren tot de veertig gebieden van Natuur monumenten die in totaal 1,9 miljoen euro ontvangen van de Nationale Postcode Loterij om beter toegankelijk te worden. TRANSFER @LotteMaas Goed nieuws over Ogbeche, hopelijk vrijdag meteen in de basis! #ogbeche #willemll #tricolores (Phuubmutsaers Zit de hele dag in #Leeuwarden. Opletten met mijn Tilburgs accent want de #Cambuur fans zijn niet blij. #Willemll #Ogbeche Zie ook sportpaginas door Richard Clevers TILBURG. Een Tilburgs project om vrouwen met ernstige problemen aan de anticonceptie te krijgen blijkt een groot succes. Zie ook regiopagina 2 3 Paul Vlaardingerbroek, hoogleraar door René van der Lee DEN BOSCH/HEESCH. 'Overspan nen tokkies', zo noemde premier Rutte vorige week de betogers die in Heesch en Geldermalsen overgingen tot geweld. Bij de poli tierechter in Den Bosch stond er gistermiddag al één terecht: een 20-jarige Ossenaar die in Heesch de ME bekogelde met een stuk hout en een Cobra 6, zwaar vuur werk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 2