3,6 P Opkomen voor kwetsbare mensen is 26 'Album van Rihanna komt deze week' VSB Poëzieprijs naar Pfeijffer Johnny de Mol duikt vanavond op tv de coulissen in bij de Vrienden van Amstel Live. „Je moet het leven ook vieren." TT Media Entertainment 'Wij hadden de Popprijs niet nodig na zo'n geweldig jaar' miljoen Rihanna-fans hoeven niet lang meer te wachten. Insiders melden aan Billboard dat de zangeres deze week nog haar nieu we album Anti uitbrengt. Afgelopen maandag plaatste Rihanna al een foto van zichzelf waarop ze aangaf naar de nieuwe plaat te luisteren. De VSB Poëzieprijs 2016 gaat naar Ilja Leonard Pfeijffer. Hij krijgt de prijs voor zijn bundel Idyllen, waar mee hij eerder al de Jan Campert- prijs won. 'Deze bundel zingt, knarst, fabuleert, droomt en barst uit zijn voegen', aldus de jury. Een dagelijks kijkje achter de schermen HET VRIENDEN VAN AMSTEL-GEVOEL VAN... CIJFER VAN DE DAG DE MOOISTE HERINNERINGEN FANS VAN DE DAG Eigenlijk is het niets anders dan wat hij al jaren graag doet. Lek ker een biertje drin ken met dierbare vrienden als Guus Meeuwis en Dinand Woesthoff, ouwehoeren over muziek en wat er verder speelt in het leven. „Be halve dan dat er nu een camera op staat", vertelt Johnny de Mol (37). Vanavond doet hij voor RTL 4 verslag van Vrienden van Amstel Live in Ahoy. „Het is altijd een soort weerzien van bekenden. Guus zie ik bijvoorbeeld als een onvoorwaardelijke vriend, maar we zien elkaar niet gek vaak. Een extra reden om me te verheugen op een biertje met hem van avond." Zijn vrolijke presentatieklus lijkt in niets op waar De Mol zich de afgelopen tijd mee bezig heeft gehouden. Hij bracht de kerstpe riode door in het Oxi Camp op Lesbos, om de vele duizenden vluchtelingen die daar aankomen te voorzien van een winterklaar onderdak. „Het klinkt als een scherpe tegenstelling, maar zo zie ik het niet. Ik heb altijd al het leven gevierd. Vroeger misschien wat meer dan nu, maar ik heb ook altijd stilgestaan bij kwetsba re mensen. Dat zit in mij en in mijn familie. Kijk naar mijn moe der Willeke, kijk naar mijn tante Linda. De laatste jaren is bij mij de balans gekomen. Volgens mij is opkomen voor kwetsbare men sen het meest rock-'n-roll wat je kunt doen." Zijn nieuwste missie begon af gelopen september toen hij een ticket naar partyeiland Ibiza om- boekte voor een trip naar Lesbos. Hij trof daar een hoop ellende aan in het Oxi Camp met twee tenten en drie gammele toiletten voor 1.200 vluchtelingen. Met vrienden en gelijkgestemden zet te hij een liefdevolle actie op touw om het kamp winterklaar te maken. „Zonder camera's erop, zonder media-aandacht, want we wilden laten zien dat onze inten ties integer zijn." Drie keer reisde hij naar het Griekse eiland. Oxi Camp geeft nu onderdak aan 4.000 vluchte lingen. Er staan verwarmde ten ten, elke dag is er warm eten en er zijn nu fatsoenlijke sanitaire voorzieningen. „Het is heel dank baar als je het gezicht ziet van ie mand aan wie je een deken geeft of als je een glimlach van een kind ziet met wie je een potje voetbalt. Natuurlijk, ik heb daar alle ellende gezien die je op tv ziet. Er wordt daar door de autori teiten toch wel veel nagelaten. Maar de kracht van die mensen Ik heb altijd al het leven gevierd, maar ook altijd stilgestaan bij kwetsbare mensen' voert voor mij de boventoon." Dat wil hij nu ook laten zien met zijn filmpjes voor Linda.TV. „Niemand wil zielig gevonden worden. We lossen de wereldpro blematiek er niet mee op, blijven ver weg van het politieke gewoel, maar we maken wél het ver schil." Hij hoopt er ook de toon van het vluchtelingendebat mee te veranderen. „Die is zo hard, dat stoort me. Prima als je het er gens iets niet mee eens bent, maar gelijk gaan schelden of bak stenen door ruiten gooien is echt het andere uiterste. Ik denk dat we veel meer bereiken als we een beetje aardig zijn voor elkaar." Op Lesbos beleefde hij ook de mooiste kerstavond ooit. „Het was gewoon de kerstgedachte. Met hapjes uit de hele wereld, in een tent met talloze verschillen de nationaliteiten. We huilden op John Lennons Imagine en dans ten even later op Dancing on the Ceiling van Lionel Richie. Ieder een kent dat wel: ook op een be grafenis liggen de lach en de traan heel dicht bij elkaar. Bij mensen die uit zoveel ellende ko men, is dat net zo." Muziek verbindt, wil hij maar zeggen. Niet dat hij dat nu te pas en te onpas wil uitdragen. „Het is niet mijn instelling om met de vinger te wijzen bij de Vrienden van Amstel Live. Maar ik kan wel laten zien dat zo'n evenement jong en oud, wit en zwart ver broedert door muziek. Dat schept al een positieve toon." Cultuur Elke dag schrijft één van de artiesten een column vanuit Ahoy. Vandaag: Eloi Youssef, zanger van Kensington „Met Kensington speelden we in november voor het eerst in Ziggo Dome. Onze show was wat meer basic vergeleken met wat er deze week in Ahoy gebeurt. In november stonden we heel het concert op de grond, nu vliegen we op een zwe vend podium. Elke avond kijk ik, wanneer we na ons optreden terugvliegen, even rustig de zaal onder ons in. Deze ervaring zet ons aan het den ken voor onze Ziggo-concerten van dit jaar: we hebben al volop ideeën opgedaan. „Aan de bar vroeg iemand me nog naar de Pop prijs. Of ik het erg vond dat we die met Kensing ton niet wonnen. Nee, na zo'n geweldig jaar had den we die prijs niet meer nodig. Rapcollectief New Wave kreeg hem nu vanwege het grote be reik op Spotify en YouTube. Ik snap die keuze wel, maar vind hem vrij opportunistisch. Wat mij betreft was de prijs naar Typhoon of Dotan gegaan. Die zijn toch van een heel andere orde dan de hype van het moment." De concerten van Vrienden van Amstel kennen vele special effects: vlammenwerpers, vuurwerk en bellenblazers. Er gaan elke avond ook 399.200 confettipapiertjes de lucht in. Dat zijn bijna 3,6 miljoen snippers in negen shows. 2014 Een indrukwekkend eerbetoon was het. Danser Timor Steffens was met hoed, hagel wit kostuum en virtuo ze dansmoves een vrij wel perfecte imitatie van zijn idool Michael Jackson. De stem kwam van Waylon, die een heerlijk rauwe ver sie van Smooth Crimi nal zong. Vijfjaar na de dood van the King of Pop nam Ahoy de gleufhoed in stijl voor hem af. rock door Marlies van Leeuwen n- Vrienden van Amstel Live, vanavond, RTL 4, 20:30 uur. Vanaf 22.30 uur vervolg op RTL 5. Naam: Boyd en Sanne Leeftijd: allebei 27 Woonplaats: Gouda Hoe vaak bij Vrienden van Amstel Live geweest: 9 keer Hoogtepunt: „Er is een willekeur aan Ne derlandse artiesten die samen nummers opvoeren. Het mooiste daar aan is dat je versies van liedjes hoort die nooit meer op dezelfde manier worden uitgevoerd. Een van de mooiste momenten was de Coldplay-medley in 2015. Er speelde een heel strijkorkest mee, echt kippenvel."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 27