,k. Trainer zorgt met afgekeken werkwijze voor een topsportklimaat SPORT 21 Niki Wories mag starten in vrije kür Luiten geeft zichzelf straf Stressless stopt ermee Barguil telt zegeningen Na jaren waarin vooral Utrechters het voor het zeggen hadden, dwingen vreemde ogen op dit moment in stadion Galgenwaard. 'Dit is een vak, waarin je alleen kunt slagen als je dagelijks naar het maximale gaat' iu/wmel Kunstrijdster Niki Wories heeft op de korte kür een prima prestatie geleverd op het EK in Bratislava. Ze scoorde gisteren in Slowa kije een puntentotaal van 46,82, goed voor de 21ste plek. Daardoor mag ze deel nemen aan de vrije kür van morgen. Wories werd vorig jaar 31ste op het EK en liep daardoor de vrije kür mis. Om betere resulta ten te kunnen boeken, ver huisde ze afgelopen najaar naar Canada, waar de trai ningsfaciliteiten veel beter zijn. Bovendien heeft ze een nieuwe coach in Cana da, Bruno Marcotte. Joost Luiten is de Qatar Masters begonnen met een ronde van twee onder par. De Rotterdamse golfer staat voorlopig 37ste. Er had meer ingezeten. Zijn bogey op de zestiende hole noemde Luiten een dure fout. „Ik wilde een korte putt intikken maar verloor mijn balans en trok op het laatste moment de putter omhoog en ik stopte. Ik had niet de intentie de bal te spelen, maar omdat het er wel zo uitziet op televi sie heb ik een strafslag aan mezelf gegeven." Bart Veldkamp moet op zoek naar een nieuwe hoofdsponsor voor zijn schaatsploeg. Het Noorse meubelbedrijf Stressless heeft Veldkamp laten we ten na dit jaar te zullen stoppen met de sponso ring. Voor Team Stressless rijden onder anderen Jan Blokhuijsen, de Belg Bart Swings en de Amerikaanse wereldkampioene sprint Brittany Bowe. Het moe derbedrijf van Stressless heeft besloten niet door te willen gaan met sportspon soring. Warren Barguil meent dat hij en zijn ploeggenoten bij Giant-Alpecin aan de dood zijn ontsnapt nadat ze frontaal werden aangere den door een Britse auto mobiliste toen ze op trai ningskamp in Spanje wa ren. „Eerst maakten we er nog grappen over, maar nu besef ik dat we wel dood hadden kunnen zijn. Die gedachte bezorgt me kou de rillingen." Barguil zegt dat hij 47 kilometer per uur reed en dat de auto met eenzelfde snelheid op de groep renners afkwam. FC Utrecht heeft zich dankzij een prima se rie inclusief vijf zeges en één remise nadruk kelijk gemeld in de subtop. De werkwijze van technisch manager/trainer Erik ten Hag, die met zijn ervarin gen bij Bayern München nadruk kelijk een topsportklimaat moest creëren, slaat aan. Winnen de Utrechters vanavond bij Roda JC dan klimt de ploeg zelfs naar plek 4. Met dank aan de 'Utrechtse Pep'. Juni 2015. Het moment dat Sé- bastien Halier na zijn eerste suc cesvolle halfjaar in de eredivisie hoorde dat er een nieuwe trainer ging komen die 's morgens alle mobieltjes inneemt, stond de spits op en zei: „Ik ga nü een nieu we club zoeken." Ten Hags reputatie bij Go Ahead Eagles en Bayern München was hem vooruit gesneld. Het de tail maakte deel uit van de nieuwe wind die bij Utrecht ging waaien. Bij zijn binnenkomst, afgelopen zomer, zei de 45-jarige Tukker: „Bij de huidige profvoetballer in Nederland kun je je afVragen of hij wel voldoende begrijpt wat topsport inhoudt. Dit is een vak, waarin je alleen kunt slagen als je dagelijks naar het maximale van je vermogen gaat. Ik vind: als je in het krachthonk aan het werk bent, kun je niet tegelijkertijd met je mobiele telefoon bezig zijn." Trainingsuren Er is veel ten goede veranderd bin nen FC Utrecht. De Utrechtse Pep, zoals zijn bijnaam rap luidde, heeft de meeste scepsis wel over wonnen. De cirkelmetafoor die zijn leidraad is, wordt algemeen geaccepteerd. Trek een lijn om de eerste selectie. Alles en iedereen die daar niet bij hoort, kan voor te veel afleiding zorgen. Trainings complex Zoudenbalch is niet meer de zoete inval die het was. De jeugdelftallen hebben een ei gen onderkomen, zodat er meer rust heerst rond de eerste selectie. Zelfs het trouwe schaduwbestuur, een groepje gepensioneerden dat de trainingen bezoekt, huist el ders. Het krachthonk wordt inten siever gebruikt, het voedingspa troon onderging een metamorfo se, de trainingsvelden werden aan gepakt door een team grasdeskun digen uit de golfwereld en het aan tal trainingsuren is onvergelijk baar met die van Ten Hags voor gangers in de afgelopen tien jaar. „Alles wat je aandacht geeft, groeit", is zijn devies. Wie bij de huidige opmars van Utrecht heel zwart-wit wil beoor delen, zou kunnen zeggen dat het 'Topsportklimaatplan-Ten Hag' een toevalstreffer is bij een club die elk seizoen weer iets nieuws probeert. Toch vloeide de wens om te professionaliseren juist voort uit vastlopen van de trojka Co Adriaanse-Robby Alflen-Har- ry van den Ham afgelopen sei zoen. Zij gaven ook aan waar het aan schortte, maar konden slecht samenwerken. Daarbij ontbraken de financiën om iets te verande- ren. Alflen, en ook Jan Wouters voor hem, bleek te veel clubjon gen om met de vuist op tafel te slaan. Het was de clubleiding die tot inkeer kwam. Na jaren waarin Utrechters het voor het zeggen hadden, leek het beter vreemde ogen te laten dwingen. Ten Hag dus. Oud-speler welis waar, maar toch meer een Twen te- en PSV-man. Hoewel hij rond stadion Galgenwaard in totaal an dere omstandigheden moet wer ken als onder Pep Guardiola bij Bayern München was Ten Hag er van overtuigd dat hij met zijn know-how zou kunnen bouwen aan een Utrecht waar voetbal voor iedereen nadrukkelijker een way-of-life zou zijn. Met spelers die zich 's morgens melden en pas tegen de avond vertrekken. Dat proces, zoals Ten Hag het steevast noemt, vertaalt zich meer en meer in resultaten. Dankzij jon ge spelers die inzien dat hard wer ken loont: Bart Ramselaar, Timo Letschert, Yassin Ayoub, Nacer Ba- razite, Sébastien Haller en Rico Strieder. Dankzij een ploeg die fit ter is, verdedigend weinig weg geeft en tactisch in staat is te varië ren. Met dank aan de vaak ellen lange tactische trainingen. Mindset Waar dat dit seizoen eindigt? Ten Hag heeft grootaandeelhouder Frans van Seumeren er van over tuigd dat hij Haller nóg beter kan maken. Dus waardevoller komen de zomer. Zeker als hij een duo gaat vormen met Ruud Boymans, met Barazite er nog achter, durft Utrecht zich weer op te werpen als kandidaat voor Europees voet bal. Ten Hag is met Utrecht nog lang niet waar hij zijn wil. „Van de kantinebeheerder tot onze spits, iedereen kan nog beter", zegt hij vaak. „Als we de huidige mindset verliezen, houden we dit niet vol." DONDERDAG 28 JANUARI 2016 KUNSTRIJDEN GOLF SCHAATSEN WIELRENNEN 'Pep' ten Hag neemt FC Utrecht bij de hand door Ard Schouten Erik ten Hag Erik ten Hag praat zijn selectie tijdens de training bij over zijn plannen, foto Ruud Voest

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 22