Moya leert Raonic de fijne kneepjes van het vak Vuurwerk blijft uit bij titanenstrijd, spel van wereldkampioen 'te simpel' Ook gisteren kon de Noor Magnus Carlsen niet winnen van de Nederlandse schaakhoop Anish Giri. 20 SPORT UTRECHT. Uitgerekend de speelron de van de Tata Steel Masters waar in Magnus Carlsen en Anish Giri elkaar troffen, werd niet in Wijk aan Zee, maar op locatie gespeeld, in het Spoorwegmuseum in Utrecht. Dus moesten de twee schaaktoppers een uur voor hun partij gezellig samen aan een tafel tje zitten in een wagon van de Oriënt Express, ten behoeve van een leuke foto. Zonder morren vol deden ze aan het verzoek. Je zou het Lionel Messi en Cristiano Ronaldo vlak voor Barce lona - Real Madrid niet zien doen, samen geduldig poseren voor de fotografen. „Maar schaken is klei ner dan voetbal", reageerde Giri. „Als je zo meer aandacht krijgt, is dat fijn. En een fotootje is toch niet zo erg." Aandacht was er gis termiddag meer dan ooit. Horden mensen verdrongen zich in de speelzaal om een glimp op te van gen van de schakers die met de borden vlak voor een oude stoom locomotief waren geposteerd. Jaguar Giri en Carlsen behoren tot de mo derne generatie, dus zijn ze ge wend dat ze ten behoeve van spon sors soms andere dingen moeten doen dan schaakstukken verplaat sen. De Noor en de Hagenaar hoef den gisteren niet met de andere schakers met de bus mee van Wijk aan Zee naar Utrecht, maar werden ieder apart in een Jaguar bij de speellocatie afgeleverd. „Dit pik ik niet", zei de tweede Neder lander in de hoofdgroep, Loek van Wely, lachend. „Ik wil volgend jaar met een helikopter worden ge bracht." De vele toeschouwers in Utrecht hoopten natuurlijk op vuurwerk op het bord van de twee titanen. Giri (met de witte stukken) moest winnen om het Carlsen nog moeilijk te maken in de strijd om de toernooizege. Wat dat betreft was het begin van de partij hoopvol. „Ik ben optimis tisch over de kansen van wit", zei Jan Timman, de laatste echte Ne derlandse schaaktopper voor Giri, na zeventien zetten tegen het pu bliek in de demonstratiezaal. Maar toen hij een uur later naar de stel ling keek, was Timman ineens somber gestemd. „Dit is heel te leurstellend, ik had er meer van verwacht na die opening. Deze partij is niet interessant meer." Afbraakschaak Vijf minuten later was het inder daad voorbij, remise na al iets meer dan twee uur en 33 zetten. Sommige volgers reageerden boos. 'Afbraakschaak' noemde een van hen het op Twitter. „Ik had een voordeeltje", blikte Giri terug. „Maar ik heb ergens een foutje ge maakt. De afruil van de dames was niet gunstig voor me. Ik zag toen geen voordeel meer." Dat Carlsen snel genoegen nam met een puntdeling tegen Giri was best logisch. Zo bleef de Noor aan de leiding, én hij liet niet in zijn kaarten kijken. Mogelijk is Giri, als hij in maart in Moskou het kandidatentoernooi wint, aan het einde van het jaar zijn uitda ger in de tweekamp om de wereld titel. En dan is er voor Carlsen ge legenheid genoeg om de Nederlan der voor het eerst in een klassieke partij te verslaan. Nu hoefde hij geen onnodige risico's te nemen. Giri zei ook te begrijpen dat Carlsen op een remise uit was ge weest. „Maar ik vond zijn spel wel te simpel", oordeelde de Hage naar, die een pittige uitspraak niet schuwt. „Zo hoort schaken niet te zijn. Een remise tegen de wereld kampioen is voor mij geen slecht resultaat, maar ik ben niet blij met de manier waarop het is gegaan. Carlsen probeert me soms te irrite ren, met zijn gezichtsuitdrukkin gen en maniertjes. Ik heb liever dat hij dat op het bord doet." Blijft de vraag of het de komen de dagen nog spannend wordt in Wijk aan Zee? Koploper Magnus Carlsen zag na zijn snelle remise tegen Giri de voorsprong op de Ita liaan Fabiano Caruana slinken tot een half punt. De Italiaan versloeg gisteren de Chinees Yi Wei. Carlsen heeft in de resterende drie ronden een las tig programma en moet nog spe len tegen twee Chinezen, Hou en Ding, en de talentvolle Filipijn So. Caruana treft alleen nog schakers uit het onderste deel van de rang lijst. Niet omdat de boomlange Cana dees verdwaald was op weg naar de Starbucks, maar omdat hij meer wilde weten over diens werk en bewogen leven. Gisteren legde Raonic aan de eenvoudige stukjesschrijvers in Melbourne uit waarin Weiwei precies verschilt van Andy Warhol. Nee, Milos Raonic (25) is geen doorsnee tennisser. Zo ziet hij er ook niet uit. Met zijn keurig ge soigneerde kapsel en permanente stoïcijnse blik, kan de Canadees zo doorgaan voor een accountant, of dominee. Emotie toont hij nau welijks, ook niet op de baan, maar na het bereiken van de halve fina le op de Australian Open ging Raonic even Tos'. Het gebeurt hem tenslotte ook niet dagelijks. Eén keer eerder om precies te zijn, in 2014 op Wimbledon. Het was het jaar van zijn grote door braak. Raonic kwam met stip bin nen in de top-10, stond zelfs kort op plek 4. Met zijn 1 meter 96 en spijkerharde opslag was hij maar heel lastig te verslaan. Veel tegen standers probeerden het tot een tiebreak te rekken. En dan maar hopen op een kans. Alleen de ech te toppers brachten genoeg van die kanonskogels terug om Raonic te kunnen breken. En wonnen dan vaak redelijk eenvoudig, want als het eenmaal echt om tennis ging, moest hij passen. Onvrijwillig Gek genoeg lijkt een onvrijwillige coachwissel hem nu, na een jaar van sportieve en fysieke tegenval lers, het laatste zetje richting de echte top te geven. Roger Federer plukte, op zoek naar een vervan ger voor Stefan Edberg, Ivan Ljubi- cic bij hem weg. Raonic werkt wel iswaar al een paar jaar met de Itali aanse trainer Riccardo Piatti, hij wilde ook vasthouden aan een oud-speler in zijn staf. Zijn oog viel op Carlos Moya. De Span jaard, in 2010 gestopt, stond als speler bekend om zijn aanvalslust. Daar kon Raonic wel iets mee. Moya kan niet toveren, maar hij heeft in een paar maanden tijd wel de juiste snaar geraakt bij zijn nieuwe pupil. Diens jaar kon niet beter beginnen. Met Moya en Ljubicic op de tri bune won Raonic in Brisbane in de finale van Federer. En die vorm nam hij mee naar Melbourne. In de vierde ronde triomfeerde hij voor het eerst tegen Stan Wawrin- ka, en gisteren kon hij ook Gael Monfils voor het eerst afvinken: 6-3,3-6, 6-3, 6-4. Raonic zoekt veel vaker het net op dan voorheen, tientallen keren per partij. En blijkt helemaal niet houterig, maar juist over 'fijne handjes' te beschikken. Met zijn lange armen is hij bovendien las tig te passeren. Ook de gewone rally's gaan hem beter af. „Ik be weeg beter, waardoor ik goed ge positioneerd ben als ik de ballen raak", zei Raonic, die niet alle cre dits voor zijn succes aan Moya wil toeschrijven. „Maar de ervaring van Carlos helpt me wel. Hij heeft zelf nog tegen de grote jongens van nu gespeeld en prepareert me. Welke wapens gebruik je op welk moment, daar gaat het om." Een luxecoach dus, voor de fij ne kneepjes. Moya stond ooit in de finale van de Australian Open. Raonic heeft nog één horde te ne men: Andy Murray. Giri ergert zich aan Carlsen door Hans Klippus Gezellig samen in een wagon van de Oriënt Express. Achter het schaakbord waren Magnus Carlsen (links) en Anish De Nederlander ergerde zich aan het spel en vooral de maniertjes van zijn Noorse opponent, foto Tata Steel Chess Giri heel wat minder op elkaar gesteld. door Rik Spekenbrink MELBOURNE. In persconferenties van tennissers worden best wel eens uitstapjes gemaakt naar ande re onderwerpen. Maar een kunst recensie, nee, dat is niet alledaags. Milos Raonic had op zijn vrije dag in Melbourne een tentoonstelling bekeken van de Chinese kunste naar en activist Ai Weiwei.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 21