De Mol duikt in coulissen Vrienden van Amstel Live Theun Schroevers stil van vissersmonument in Arnemuiden 'Leken' zien heel andere misstanden in zorginstellingen Mensen met ervaring in de zorg gaan samen met professionals controles uitvoeren. Drie jaar geleden kreeg hij kanker. Hij overwon en kwam terug op het ijs. Vorig jaar zag hij zijn broer Erwin de Alternatieve Elfstedentocht winnen. Cisteren was Niels Mesu zelf aan de beurt op de Weissensee. De Middelburgse schaatser volgde zijn broer op en werd na de finish opgevangen door zijn dolblije ouders Peter en Els. UTRECHT. De Inspectie voor de Ge zondheidszorg wil 'het verhaal van de cliënt horen'. „We moeten leren kijken naar zorg door de ogen van de burger. Als je iets kan leren, is het van het verhaal van cliënten en hun naasten. Zij ma ken het mee, zij doorleven het", zegt Inspecteur-generaal Ronnie van Diemen. Daarom zet de inspectie vanaf dit jaar een nieuw 'instrument' in- om burgers meer te betrekken bij de zorg: lekeninspecteurs. Het gaat om mensen die als zorgont- vanger of als mantelzorger uit ei gen ervaring weten wat de behoef ten zijn van cliënten. Zij gaan samen met de profes sionele inspecteurs op bezoek bij zorginstellingen en hulpverleners. „Ze hebben als ervaringsdeskundi gen een grote meerwaarde", zegt Van Diemen. „Ze kunnen de zorg verleners net even op het andere been zetten. Lekeninspecteurs kij ken met andere ogen naar zorg en kwaliteit van leven. Hun kennis van zaken is nodig om de zorg in de toekomst goed te houden." De Inspectie maakt nu ook al gebruik van zogenaamde mystery guests die, zonder zich bekend te maken, op bezoek gaan bij zorgin stellingen en daarover rapporte ren. De lekeninspecteurs vormen daarop een aanvulling. Dit jaar is de nieuwe Wet Kwa liteit, Klachten en Geschillen in de zorg (Wkkgz) ingegaan. Ook die is bedoeld om de stem van bur gers in de zorg te versterken, stelt Van Diemen. „Ik hecht hier veel waarde aan. Niet iedereen hoeft al le ins en outs te weten, maar het gaat erom dat deze wet de kracht van patiënten en cliënten ver sterkt. Dat er vanuit hun perspec tief wordt gedacht." Zo wordt het een stuk makkelijker om contact te leggen met de inspectie of een klacht in te dienen. Gevolg van de ze wet is dat de Inspectie ook gaat toezien op alternatieve zorgverle ners. Dat zijn er naar schatting rond de veertigduizend. PAGINA 26 27 ZEELAND 5 www.pzc.nl Editie WALCHEREN DONDERDAG 28 januari 2016 qo 258e jaargang nr. 23 Los nummer €1,95 Abonneeprijs 1,11 Droog ZEELAND 14 15 Weissenzeeuw! Hulp voor zorginspecteurs door Arnold Mandemaker 8 711688 555530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 1