Volkerak-Zoommeer in gebruik als grootste waterberging van Nederland 10 NIEUWS Als de rivieren het water niet meer aankunnen en er een zware westerstorm opsteekt, biedt het reservoir uitkomst. slaan het bouwtafereel vanaf de steiger hoofdschuddend gade. „De kans dat een superstorm sa menvalt met hoogwater is nihil. Bovendien zijn die huizen wil lens en wetens buiten de dijk ge bouwd. Het is toch krankzinnig dat onze haven daarvoor moet worden afgesloten?", zegt Fred van Duffelen, die op een groot jacht in de haven verblijft. Op deze winderige januari dag is de haven vrijwel uitgestor ven. Maar op mooie zomerda gen is dat wel anders. Met alle passanten erbij, liggen er dan wel driehonderd schepen, zegt Wim Feenstra uit Tholen, die er een tjalk heeft liggen. „Die moe ten dan allemaal langs die smal le havenmond, waar ook nog eens een voetgangersbrug over heen komt. Straks liggen we hier in de file voor de uitgang te dobberen." De dam met sluizen en elek trische rolbrug, die toeristen kunnen gebruiken om rond de haven te wandelen, kosten 5 mil joen euro. De totale waterber ging heeft 70 miljoen euro ge kost. De kans dat dat die daad werkelijk open moet, is becij ferd op eens in de 1.430 jaar. Sinds de waterstanden wor den bijgehouden, is hoogwater nog nooit samengevallen met een superstorm, erkent minister Schultz. „Maar die kans wordt groter als gevolg van klimaatver andering. Het moment waarop de berging wél nodig is, kan zo maar morgen zijn. Overstromin gen in de Randstad, waar 70 pro cent van ons nationale inkomen wordt verdiend, kunnen we ons niet permitteren. Dat kost altijd vele malen meer dan vooraf in vesteren in het voorkomen er van. Als land dat voor een groot gedeelte onder de zeespiegel ligt, zijn we verplicht om op noodscenario's voorbereid te zijn. Better safe than sorry." zijn de Deltawerken gebouwd. Daarna hebben we de grote ri vieren meer ruimte gegeven, zo dat het waterpeil lager blijft. Maar in de uitzonderlijke situa tie dat hoogwater samenvalt met een hevige zuidwester storm, hadden we nog steeds een probleem. Het Volkerak- Zoommeer bleek de beste oplos sing. Eromheen liggen oude zee dijken, uit de tijd dat het nog een open zeegat was. Die heb ben we gerepareerd en ver sterkt. Oude sluizen hebben dubbele wanden gekregen. In Tholen worden buitendijkse wo ningen met een nieuwe dam be schermd. Verder staan er geen huizen in het overloopgebied. Als de sluizen dichtgaan, moe ten alleen wat koeien en paar den uit de natuurgebieden wor den geëvacueerd." Een dag voor de minister de waterberging komt openen, wordt in de haven van Tholen nog druk aan die dam gebouwd. Een hijskraan laat 20 meter lan ge damwanden in het water zak ken. Die moeten de luxe appar tementen en woningen rond de jachthaven van het Zeeuwse ves tingstadje beschermen. Als de waterberging Volkerak- Zoommeer wordt ge bruikt, kan het water peil er 2,3 meter stij gen. Voor de bewo ners dreigt dan nattigheid. Twee scheeps- eigena- Het zal maar ge beuren: een zware wester storm op zee terwijl de Rijn een overdaad aan regen- en smeltwater uit de Alpen afvoert via Nederland. De stormvloedkeringen van de Del tawerken gaan dicht. Maar waar moet al het water uit de grote ri vieren heen, als het niet de zee in kan? Het Hollandsch Diep en Haringvliet stromen snel vol, als een badkuip waar een stop in zit terwijl de kraan blijft lo pen. Het omringende gebied, tot Dordrecht en Barendrecht, dreigt dan te overstromen. Dat risico is volgens minister Schultz van Haegen (Infrastruc tuur) nu afgewend. Vandaag opent zij de grootste waterpar keerplaats van Nederland. Het Volkerak-Zoommeer, dat zich over 8.300 hectare uitstrekt van Willemstad tot Bergen op Zoom, kan vanaf nu worden in gezet om overtollig rivierwater tijdelijk te bergen. De dijken en sluizen eromheen zijn verste vigd, zodat er 200 miljoen ku bieke meter water extra in past (ter vergelijking: dat zijn zo'n 80.000 olympische zwemba den). Het is het sluitstuk van de tientallen projecten die na hoogwater in het Rivierenland (1993 en 1995) en de Waters noodramp (2953) in gang zijn gezet om te zorgen dat Neder land droge voeten houdt, zegt rivierdeskundige Hans Brou wer van Rijkswaterstaat. „Eerst Een waterparkeerplaats... voor eens in de 1.430 jaar Hollandsch Diep Volkerak Oosterschelde- kering Zoommeer Wanneer gaat de waterberging Volkerak-Zoommeer open? U Bij (dreigende) stormvloed sluiten onze zeekeringen. M aeslant- kering Hartel- Haringvliet- kering sluizen lm Is het óók hoogwater op de rivieren, dan kan het rivierwater niet naar zee. 5 krr Om over stromingen te voorkomen, gaat de water berging open. Het water in de berging stijgt max. 2,3 meter. In Tholen werd gisteren de laatste hand gelegd aan de damwand. Een hijs kraan plaatste 20 meter lange wanden, zodat de bewoners van de luxe wonin gen rond de haven droge voeten houden, foto's Arie Kievit door Annemieke van Dongen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 11