van het gedicht NIEUWS 9 De Poëzieweek begint vandaag. Ter inspiratie voor degenen die zich geen raad weten met poëzie, vertellen vijf bekende Nederlanders in deze krant aan welk gedicht zij hun hart hebben verpand. Roeping (voor de Zusters van Liefde, te Weert) Hans Wiegel, oud-politicus voor de VVD Marijke Helwegen, icoon van de plastische chirurgie Emergo Ook vandaag Anne Vegter, Dichter des Vaderlands Gerard Reve Zuster Immaculata, die al vier en dertig jaar verlamde oude mensen wastin bed verschoont en eten voert, zal nooit haar naam vermeld zien. Maar elke ongewassen aap die met een bord: dat hij voor dit, of tegen dat is, des middags het verkeer verspert, ziet 's avonds reeds zijn smoel op de teevee. Toch goed dat er een God is. schrijver onbekend Als je denkt: "ik ben verslagen", is de nederlaag een feit. Als je denkt: "ik zal niet versagen", win je op den duur de strijd. Als je denkt: "ik kan het niet halen", is de tegenslag op til. Want het overslaan der schalen, hangt voornamelijk af van wil. Moedelozen gaan ten onder, door hun twijfel, door hun vrees. Vechters winnen door een wonder, telkens weer de zwaarste race. Denk: "ik kan het", dan gaat het. Iedereen vindt bij wilskracht baat en in zaken wint de daad het, van het nutteloos gepraat. Als je jammert "ik ben zwakker dan mijn grote concurrent", blijf je levenslang de stakker, die je ongetwijfeld bent. Niet de Goliaths en de rijken, tellen in dit kamp voor zes, maar defermen, die niet wijken, hebben vroeg of laat succes. Hugo Claus Ook vandaag weer tegenover zoveel geschreeuw, gesterf geeuwt hij, sleetse rebel, vergeefse luiaard in de knel, in het bederf van een schrift dat wil verlangen tussen aarde en hel naar iets dat amper (maar toch) bestaat zoals de sneeuwluipaard. DONDERDAG 28 JANUARI 2016 door Heieen Boex en Ton Voermans „Dit heeft me vanaf de eerste dag ge raakt. Reve schreef het eind jaren '60. De tijd van de bezetting van het Maag denhuis. Ik zie het beeld nu weer. Dit gedicht past in de actualiteit. Hard werkende mensen die vol liefde zor gen voor mensen die oud en ziek zijn, zie je nooit in de krant. Een of andere demonstrant met een bord, of lieden die tegenwoordig nog verder gaan, die halen het nieuws wel. Prachtig gety peerd door Gerard. Het is tijdloos. Daarom lees ik Reve nog vaak. Over vijftig jaar lezen we dit gedicht nog." oonheid „Dit gedicht gebruik ik vaak aan het eind van mijn lezingen. Altijd zijn er wel mensen die het herkennen. Het is een heel eenvoudig gedicht, maar zo veel mensen vinden het mooi. Dit is een gedicht dat iedereen kan begrij pen. ledereen ziet dat je zelf iets moet doen als je wat wil veranderen. Er staat in wat je nodig hebt in het leven. Het gaat feitelijk over mijn le ven en over hoe ik heb moeten knok ken. Succes wordt je niet op een gou den presenteerblaadje aangereikt. Als jong meisje mislukte ik volledig als di rectiesecretaresse. Maar ik kon wel goed presenteren en goed praten. Uit eindelijk is dat allemaal samengeko men in de dingen die ik inmid dels doe." „Ik heb geen beste gedicht. Ik lees zoveel poëzie, ik blader door bundels. Dit gedicht van Claus is mijn gedichtje van de dag. Hij schetst een heel mooi beeld, een mooie tegenstelling van het kwetsbare verlangen tegenover de dagelijkse shit die aan nieuwsfeiten en meningen op ons wordt afgevuurd. De luipaard is een prachtige metafoor voor iets wat kwetsbaar is en wordt bedreigd. Iets wat heel zeldzaam is. Het is het verlangen naar schoonheid en kwaliteit, naar die sneeuwluipaard, die zo moeilijk te vinden is."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 10