Staalfabriek ArcelorMittal Gent stelt onderzoek in naar oorzaak explosies De Rede Terneuzen combineert cultuurproject met inzameling voor voedselbank Nu in de winkel! ZEEUWS-VLAANDEREN 7 Scholengemeenschap De Rede in Terneuzen zamelt voedsel in voor de voedselbank en leert over armoede. Eigenlijk moet het Rijk dat doen Gewoon verdelen over de mensen Ik neem pasta en drinken mee Bij de Terneuzense scholengemeenschap De Rede staan sinds maandag kratten op tafel waar de leerlin gen voedsel en ande re zaken in kunnen doen waar ze bij de voedselbank om staan te springen. De Voedselbank Zeeuws-Vlaan- deren heeft in een jaar tijd bijna twintig procent meer deelne mers. Meer dan ooit zijn giften dan ook welkom. De Rede steunt de voedsel bank in het kader van het Cul tuur Project Onderbouw dat dit jaar het thema 'De wereld staat in brand' heeft. „Het was altijd een kunstpro ject maar het is nu wat breder", legt tekenleraar Theo Jordans uit. „We hebben met het project als doel de leerlingen ook wat engage ment mee te geven. Dat is een ex treem belangrijke taak voor een school. Het is wetenschappelijk aangetoond dat een school voor een derde bijdraagt aan het we reldbeeld dat kinderen hebben." De leerlingen in zijn klas ma ken in tweetallen collages van te genstellingen. Oorlog en vrede, rijk en arm. Een actie voor de voedselbank past daar dus prima in. Want wat is nou armoede? Niet alle leerlingen hebben daar een beeld van. Miriam Hemelsoet van de Voedselbank Zeeuws-Vlaanderen heeft dezelfde ervaring. „Wij heb- 'We hebben met het project als doel de leerlingen ook wat engagement mee te geven' ben soms scholieren die bij ons hun maatschappelijke stage lo pen. Wanneer ze hier zijn en zien voor wie we het doen, dan merk je dat ze er veel van leren. Je kunt er wel over vertellen maar dat is toch anders dan het zelf ervaren." Hemelsoet is blij met de inzame ling bij De Rede. „Blikken, pot ten, pasta, schoonmaakmiddelen. Alles wat houdbaar is." Er is wei nig wat ze niet kan gebruiken. „We hebben er wel over nage dacht deze inzameling rond de kerst te houden, maar dan is ieder een daarmee bezig. We vonden het na de kerst een betere perio de", zegt Chris Dreves van De Re de. „De voedselbank heeft ons be naderd en we vonden het goed passen in ons cultuurproject. De kinderen kunnen zelf kiezen hoe ze het invullen. Of ze pakken thuis wat potten uit de kast, ze ko pen zelf wat of ze gaan in de su permarkt inzamelen." Voor Dre- wes is het van belang dat kinde ren leren wat armoede is en wat de voedselbank doet. „Het lijkt een soort vanzelfsprekend vang net, terwijl het niet vanzelfspre kend zou moeten zijn." „Ik vind het op zich goed maar ei genlijk moet het Rijk dat doen in plaats van aan d'r eigen hachje te denken. De rijke mensen hamste ren misschien wel veel te veel." „Ik vind het goed dat arme men sen ook wat krijgen van wat wij hebben. We moeten gewoon ver delen over de mensen. Dat ieder een gelijk is." „Ik neem morgen wat mee. Pasta en drinken. Ik vind het zielig voor die mensen. Als er geen eten is en geen geld meer. Die mensen heb ben toch wel een huis hè?" De ontploffingen vonden kort voor half elf plaats. Tot in de wij de omtrek van de bij Zelzate ge vestigde fabriek waren de knal len te horen. Een inwoonster van Koewacht meldde als één van de eersten op Twitter: 'Wat een klap penrolluiken stonden te ram melen'. De herkomst van de ex plosies was toen nog onbekend. De Belgische politie wist die al wel vrij snel te achterhalen: Arce lorMittal. Het bedrijf kwam gisteren met een verklaring. Bij het ver werken van slakken, een restpro- duct dat ontstaat bij staalproduc- tie, is het misgegaan. De slakken moeten op een gegeven moment apart worden uitgegoten in een speciale put. Op het terrein waar 'Wat een klappen... de rolluiken stonden te rammelen' dit moet gebeuren, stond maan dagavond 'uitzonderlijk veel wa ter', aldus ArcelorMittal. Bij het uitgieten van de slakken ont stond stoom dat uiteindelijk van onder de slakken vrijkwam met enorme knallen. Volgens ArcelorMittal zijn er geen gewonden gevallen en is er geen noemenswaardige schade 'op onze site'. Wel kwamen mel dingen van gesprongen ruiten uit Zelzate. Burgemeester Rudy Van Cronenburg van Wachtebeke rea geerde maandagavond vrij laco niek: 'Niet de eerste maal dat dit gebeurt. Er zijn geen slachtoffers of schade bekend. Nu allemaal naar bed'. Verzamel ze allemaal bij o.a.: bruna Kijk ook op pzc.nl/HH HOLLANDSEHELp£Ar. Leeghwater Hoe Jan aan Jjn naam kwam WOENSDAG 27 JANUARI 2016 Of de leerlingen nu thuis potten uit de kast pakken, zelf wat kopen of bij de supermarkt gaan vragen, zolang de kratten maar vol komen. foto's Camile Schelstraete Leren over armoede door Cuido van der Heijden Theo Jordans, tekenleraar De Rede Youp van de Peijl (12), Terneuzen 1C (VMBO-T/Havo) Simone Cijsouw (12), Terneuzen 1C (VMBO-T/Havo) Roberto Bedee (12), Terneuzen 1C (VMBO-T/Havo) door Harmen van der Werf CENT ArcelorMittal heeft gisteren 'een gedetailleerd onderzoek' aan gekondigd naar de twee explosies die zich maandagavond bij de staalfabriek in de Gentse Kanaalzo ne voordeden. Inwoonster Koewacht op Twitter EPUUSWCg Primera

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 72