Doofpot bepaalt lot WD'ers <2f; TEEVENDEAL 6 NIEUWS Het is het paradepaardje van de WD, maar veel lol beleeft de partij niet aan het ministerie Veiligheid en Justitie. f-^KOOPJEDEALNL) mgmnbiujingenvan Bluetooth9 Secretaris-generaal Sie- be Riedstra stapt met vijf A4'tjes de kantine binnen van het minis terie van Veiligheid en Justitie. Het is okto ber 2015 en Riedstra beseft als hoogste ambtenaar: dit departe ment ligt onder vuur. Het is amper bekomen van de Teevendeal met de gesneuvelde Opstelten en Teeven. En dan was er een verhit debat over de om streden fotoshoot van Volkert van der G.. Het moet anders, be seft Riedstra. Dus spreekt hij di rect z'n ambtenaren aan. „Het omgaan met informatie over fei ten en fouten is een ingewikkeld punt binnen Veiligheid en Justi tie", zegt hij. 'Fouten' worden slechts 'gedeeltelijk' erkend, en dan later gedwongen 'schoorvoe tend toegegeven', klaagt hij. Riedstra is naar het ministerie gehaald om de bezem erdoor te halen. Na het geschutter rond de Teevendeal is er een Grote Schoonmaak gaande. Riedstra heeft de SG-stoel gekregen, een andere topambtenaar wordt 'weg gepromoveerd', het vertrek van de directeur voorlichting is voor- breid en twee persvoorlichters zullen worden verplaatst. Na het dramatische vertrek van Opstelten en Teeven vanwe ge de deal met Cees H. moet het anders, houdt Riedstra z'n troe pen dus voor. Al zegt hij wel dat dit niet gemakkelijk zal gaan. „De afgelopen drie maanden zijn me patronen en structurele drei gingen, zo niet zwaktes opgeval len." Afgelopen maandagavond bleek het gelijk van de topambte naar nog maar weer eens. De onthullingen van Nieuws- uur dat in 2014 informatie is ach tergehouden over de Teevendeal waardoor het parlement - mis schien wel bewust - lijkt te zijn misleid, roept het beeld van een doofpot op. Onder diezelfde ambtenaren die Riedstra toesprak waren wel licht de ICT-medewerkers die naar Nieuwsuur lekten en daar mee dit staartje aan de Teevenaf- faire hebben toegevoegd. Want nu is minister Van der Steur in de knel, omdat hij zei dat ambte naren niet de expertise hadden om het bonnetje te vinden. In de laatste week voor het kerstreces dachten de liberalen nog een punt te hebben gezet achter deze slepende en pijnlijke affaire. Premier Mark Rutte sprak zelfs over 'het zwaarste debat' uit zijn politieke loopbaan. Van der D66-leider Alexander Pechtold spreekt van een Verrotte sfeer' en wil dat het ministerie wordt opgeknipt Steur kwam met de schrik vrij: een motie van afkeuring kreeg geen meerderheid. De berusting is door de Nieu wsu u r- on thu 11 i n g omgesla gen in machteloosheid. WD'ers, fractieleider Halbe Zijlstra voor op, benutten elk moment om te laten merken dat ze he-le-maal klaar zijn met de Teevendeal. Niet voor niets maant Zijlstra de commissie-Oosting tot spoed. Als het een ambtenaar blijkt te zijn geweest die op eigen houtje besloot de back-ups niet te her stellen, dan mag die wat de libera len betreft aan de schandpaal. Op stelten zelf zegt dat hij 'verbijs terd' is. Hij wist van niets. Voor de WD is het vooral zuur dat de vele affaires op het ministerie de klinkende resulta ten volledig hebben onderge sneeuwd. In oktober maakte het CBS bekend dat de geregistreerde criminaliteit tussen 2007 en 2014 met 23 procent is gedaald. De da ling is het grootst vanaf 2012, het jaar dat uitsluitend VVD-be- windslieden het departement be gonnen te bestieren. Ook al is het moeilijk aan te tonen dat er een verband bestaat tussen beleid en dalende criminaliteitscijfers, in een campagne kun je met zulke cijfers prima voor de dag komen. Oppositiepartijen wijzen er daarentegen keer op keer op dat de overheveling van de politie naar dit superdepartement - een langgekoesterde WD-wens - ver keerd was. Kijk maar naar de vele affaires, is hun argument. D66-leider Alexander Pech told spreekt van een 'verrotte sfeer' en wil dat het ministerie wordt opgeknipt. CDA-voorman Sybrand Buma meent dat V en J wordt 'gerund als een WD-tent', waarbij bewindslieden ambtena ren de schuld geven om zelf uit de wind te blijven. Pechtold en Buma raken daar mee aan de 'cultuurkwestie'. Of wel: hoe komt het dat de Tweede Kamer keer op keer informatie is onthouden of op het verkeerde been is gezet? Is er sprake van een verziekte cultuur binnen het ambtenarenapparaat? Of is die juist ingegeven door de ongeken de scoringsdrift van de WD-be- windslieden zelf? Buma ver moedt het laatste. Van der Steur is niet de man die daar verande ring in kan aanbrengen, denkt hij. En die opvatting echoot in de rest van de oppositie. Bij de WD piekeren ze er niet over opnieuw personele maatre gelen te treffen. Opstelten is al ge gaan, Teeven en oud-Kamervoor zitter Van Miltenburg ook. Laat de minister zijn Grote Schoon maak afmaken, klinkt het. Wat helpt: coalitiegenoot PvdA is niet op oorlogspad. Al is ook haar steun niet oneindig. Mocht er sprake blijken van een doofpotdan wordt de posi tie van Van der Steur alsnog peni bel. Hij weet dat heel goed. Nét voordat Riedstra zijn speech gaf, nam Van der Steur het woord. Zijn boodschap toen: „Fouten ma ken mag, maar verbergen niet." Coalitiepartner PvdA blijft voor alsnog achter Van der Steur staan. Maar de zoveelste affaire op 'V en J' doet de toch al wanke le relatie tussen minister Van der Steur en de oppositie geen goed. Vorige week nog ging de mi nister door het stof in het debat over forensisch anatoom George Maat. „Toen zei ik al: wanneer staan we hier weer?", zucht SP'er Michiel van Nispen. „En ja hoor, vijf dagen later is het zover." Op positiepartijen hekelen boven dien de houding die Rutte toon de bij het debat over de Teeven deal in december. „Zeer kwalijk hoe triomfantelijk de premier zei dat er niets werd afgedekt op het ministerie van Veiligheid en Justi tie", zegt Van Nispen. Met name de WD laat het dos- sier-Teevendeal - waarbij WD' ers onder vuur liggen - het liefst snel achter zich. Fractievoorzitter Halbe Zijlstra noemt het 'ontoe laatbaar dat in een ministerie din gen onder het tapijt worden ge schoven'. VVD-jongerenorganisatie JOVD pleit voor een parlementai re enquête naar de deal, maar daarvoor is in het parlement geen animo. Laat de commissie eerst zijn werk doen, klinkt het. „Het zou dramatisch zijn als de Kamer straks zelf ook nog ander half jaar aan de slag moet", aldus CDA-leider Sybrand Buma. Fractievoorzitter Alexander Pechtold (D66) denkt bij het nieuwe onderzoek van Oosting aan 'een paar gesprekken met be trokkenen van een uur'. Hij hoopt binnen twee weken resul taat te krijgen. „Maar je wilt na tuurlijk ook geen Van Bram men-onderzoek", zegt PvdA'er Jeroen Recourt, verwijzend naar de houtje-touwtje-zoektocht die het ministerie in 2014 uitvoerde op zoek naar het bonnetje. Zodra de commissie-Oosting het onderzoek af heeft, gaat de Kamer opnieuw in debat met Rutte en Van der Steur. Vanaf slechts 17,95 Nu slechts 17,95 Nu slechts 49,95 Nu slechts 12,95 Nu slechts 17,95 Nu slechts 4,95 [-78% BESTELLEN DOE JE VEILIG SNEL VIA WWW.KOOPJEDEAL.NL Nieuw: Achteraf betalen! APberPay KEUR NIET TEVREDEN? GELD TERUGIJ Ministerie van door Tobias den Hartog en Laurens Kok door Susanne Geuze DEN HAAG De Tweede Kamer wil snel van de commissie-Oosting weten of er sprake is van een doofpot. Dat kan bepalend zijn voor het lot van minister Van der Steur (Veiligheid en Justitie) en zelfs van premier Rutte. korting korting korting korting Adviesprijs €79,95 Korting 78% U bespaart: 62,- Luxe grote regendouche; heerlijk! Sta elke dag meteen goed humeur op Voorzien van anti-kalksysteem Geschikt voor alle douchekranen GRATIS verzending! Adviesprijs 149,95 Korting 67% U bespaart: 100,- Adviesprijs 49,95 Korting 64% U bespaart: 32,- Inlegzolen Orthopedische Memory Foam inlegzolen 1 paar 1 paar GRATIS Past zich aan de drukverdeling van je lichaam aan Geschikt voor dames en heren Maar ook tegen artritis, jicht, blaren en nog veel meer! Adviesprijs 29,95 Korting 83% U bespaart: 25,- Adviesprijs €79,95 Korting 78% U bespaart: 62,- Draadloze Bluetooth Oordopjes Optimale geluidskwaliteit, diepe en rijke bastonen Geschikt voor handsfree bellen Geen last meer van een snoer dat in de knoop zit Goede bescherming tegen transpiratie en water Adviesprijs 34,95 Korting 63% U bespaart: 22.- Anti Slip Ruimte Besparende Kleerhangers 1 bestelling maar liefst 35 stuks! Voorzien van een gebogen ontwerp Super dun; om kastruimte te maximaliseren Zacht velours op hangers; kleding glijdt er niet van af Luxe Dekbedovertrekken van Hotelkwaliteit Evenaar de luxe die je krijgt in 5-sterren hotels 1 -Persoons, 2-Persoons en Lits-Jumeaux verkrijgbaar Geleverd inclusief kussensloop Optimale kleurvastigheid (reactieve wassing) korting Pops-a-dent uitdeukset voor auto's Maak je auto deukvrij in 3 simpele stappen Bespaar een hoop reparatiekosten Ook geschikt voor je boot, camper of caravan Altijd handig om te hebben

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 6