D 1 1 rr i 11 ii i "Tl f "Tl "Tl rr i LU m 1 1 '1 Heemschut verzet zich tegen kap van monumentale bomen in Tholen OPRUIMING In Wemeldinge wordt deze zomer gestart met de bouw van een woonzorgcomplex BEVELANDEN en THOLEN 7 Dementerenden en ouderen die zorg nodig hebben hoeven vanaf volgend jaar Wemeldinge niet meer uit. Lid 20% extra korting pp laatste deel opruiming loosse Mevrouw Duinkerke (foto links) ziet al uit naar het nieuwe woon zorgcomplex. „Ik hoop dat ik er in mag. Ik heb me zelfs al ingeschreven", meldt de Wemeldingse. „Dat heb ik vorig jaar al gedaan. Ik woon achterafin de Bak- kersboogerd en daar zie je niks. Een enke le keer iemand die zijn hondje uitlaat." Toen haar man nog leefde had mevrouw Duinkerke het prima naar haar zin in haar huidige woning. Maar sinds ze alleen is en weinig meer zelf kan denkt ze daar anders over. Ze gaat bijna elke dag naar De Wemel voor een bakje koffie of voor handvaardigheid. „Nu wil ik op het dorp wonen. Dan zit je overal lekker kort bij." e meeste mensen zijn er op het dorp wel blij mee", vertelt me vrouw Beerepoot (foto) over het nog te bouwen woonzorgcomplex. „Straks kan je lekker oud worden in je eigen omge ving. Wemeldinge heeft een heel sterke ge- meeschapszin. Dan is het fijn als je op je ei gen dorp kan blijven. Ik behoor zelf niet tot de doelgroep, maar ik kan me voorstellen dat mensen er graag willen gaan wonen." De van oorsprong uit de Zak van Zuid-Beveland afkomstige Wemeldingse is blij met de komst van het wozoco, maar heeft ook nog wel een kanttekening. „Het is goed dat het er komt, maar het heeft best wel lang geduurd." foto's Ma reel Ie Davidse Nooit meer weg moeten uit je ei gen dorp. Ge woon lekker oud worden in je oude, vertrouwde omgeving. Ook al heb je zorg no dig of lijdt je aan dementie; je hoeft Wemeldinge niet meer te verlaten. Wat zou dat toch gewel dig zijn. Wat dat betreft is er goed nieuws. Over ruim een jaar wordt dat ook moge- lijk in Wemeldinge. Dan opent na melijk het nog nieuw te bouwen woonzorgcomplex aan de Prinses Beatrixweg haar deuren. Zorgverlener SVRZ en woning corporatie RWS hebben samen met de gemeente Kapelle beslo ten in mei met de voorbereidin gen te beginnen voor het wozoco. Enige tijd later kan er dan gestart worden met de bouw. Volgens de planning zou het complex dan in de zomer van 2017 opgeleverd kun nen worden. Het nieuwe wozoco wordt vlak naast De Wemel gebouwd. Daar wonen nu ook al zo'n dertig oude ren. „Nu is het zo dat als ze gaan dementeren, de mensen naar Ka pelle, Goes of zelfs Bergen op Zoom moeten", vertelt een vrijwil ligster van De Wemel. En dat le vert soms schreinende gevallen op. „Er wonen nu bijvoorbeeld ook twee echtparen. Als er één van een stel gaat dementeren, wordt zo'n echtpaar na al die ja ren uit elkaar gehaald." Het nieuwe wozoco biedt straks plaats aan twee groepswo ningen van SVRZ, een huisartsen praktijk, een geldautomaat van de Rabobank en negen huurapparte- menten van RWS voor senioren met een zorgindicatie. De groeps woningen zijn bedoeld voor men sen met dementie en hebben alle bei plek voor zes bewoners. „Dat het alleen maar kan met een zorgindicatie vinden we wel jammer", zegt mevrouw Zuijd- wegt. De Wemeldingse had sa men met haar man graag haar in trek genomen in het nieuwe com plex. „Maar een zorgindicatie heb- bi mm jjp tmm ben wij, gelukkig maar, nog niet. Dus houdt het voor ons op. Maar voor mensen in De Wemel die gaan dementeren is het wel erg fijn. Die moesten tot nu toe het dorp uit." Meneer Zuijdwegt is het met Voor mensen die gaan dementeren is het wel erg fijn. Die moesten tot nu toe het dorp uit zijn echtgenote eens. „We hebben een huis met een grote tuin. En nu gaat dat allemaal nog wel, maar je weet niet hoe dat over twee jaar is. Daarom stonden wij al een tijdje ingeschreven bij RWS. Voor als er iets dergelijks vrij zou komen. Want veel kleins heb je hier niet op Wemeldinge." De vergunningsaanvraag voor de bouw ligt nog bij de gemeente. Marsaki verzorgt het projectmana gement. Bouwgroep Peters uit Middelburg en Wolter Dros uit Heinkenszand zijn verantwoorde lijk voor de bouw. Het project heeft veel opont houd gekend, maar komt nu ein delijk van de grond. Het nieuwe wozoco wordt gebouwd op het stuk braakliggende grond aan de Prinses Beatrixweg. Daar waar vroeger onder meer de Rabobank en de bibliotheek stonden. Die laatste is inmiddels ondergebracht bij buurman De Wemel. Als het wozoco klaar is, verdwijnt de tijde lijke geldautomaat naast de fysio therapeut. In het complex komt een nieuwe geldautomaat waar door de bewoners in 2017 dus ook voor geld Wemeldinge niet meer uit hoe ven. 1 Volgens Tholenaar Willem Heij- broek, vice voorzitter van de Zeeuwse commissie van Heem schut, wil de gemeente zichzelf een vergunning geven voor het rooien van de bomen, maar klopt de aanvraag niet. Daarin staat dat de kap nodig is voor de herinrich ting van de Eendrachtsweg. De vijf bomen aan de Wal vallen vol gens Heijbroek echter buiten dat plan. Hij vermoedt dat ze moeten wijken voor het nieuwe woon complex Kruittoren, dat bestaat uit appartementen en gezinswo ningen. De komst daarvan ziet Heem schut ook helemaal niet zitten. 'De gemeente heeft al jaren geen beleid meer als het om monumenten gaat' „Ook daar zullen we straks be zwaar tegen maken", aldus de Tholenaar. Volgens hem past het complex, mede vanwege de hoog te, totaal niet in het gebied, zo dicht tegen de historische bin nenstad aan. Het plan om de bomen te kap pen, had de gemeente volgens Heijbroek moeten voorleggen aan een gemeentelijke monumen tencommissie. Het gaat volgens Heemschut immers om monu mentale, beeldbepalende exem plaren. „Maar de gemeente Tho len heeft al jaren geen monumen tenbeleid meer", aldus Heijbroek. „Er gebeurt niets meer." De ge meente wilde niet reageren. Start: zaterdag 23 januari 2016 di. 26 I wo. 27 I do. 28 I vr. 29 I za. 30 banken, fauteuils, tafels, stoelen, kasten, lampen, accessoires en vloerkleden WOENSDAG 27 JANUARI 2016 'Lekker oud worden in je eigen vertrouwde dorp' door Willem Adriaansens Een impressie van het woonzorgcomplex in Wemeldinge. bron: Grosfeld Van der Velde architecten Hl Mevrouw Zuijdwegt door Rob Paardekam THOLEN. De Bond Heemschut heeft een bezwaar ingediend te gen de kap van vijf monumentale populieren bij de haven van Tho len. De bomen moeten volgens de erfgoedvereniging wijken voor het nieuwe wooncomplex Kruitto- ren. Ook dat ziet ze liever niet ko men. Willem Heijbroek, Heemschut INTERIEURS Langstraat 2, Arnemuiden www.joosseinterieurs.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 67