't Beest jaar dicht voor verbouwing Zonnepark Rilland op het oosten en westen Bommen op Syrië Whatsapp Qmusic-dj Kai Merckx uit Sint 2 ZEELAND Radiozender Qmusic strijkt neer in Nummer Een voor een Nummer Een-feest. Hoeveel mensen komen er? COMMENTAAR Nederland breidt de strijd tegen Islamitische Staat uit. Nederlandse gevechtsvliegtuigen zullen IS binnen kort ook in Syrië bombarderen. Dit wordt mogelijk omdat de Partij van de Arbeid door de bocht is. Het kabinet heeft nu voldoende steun in de Tweede Kamer en zal waarschijnlijk snel een besluit nemen. In toedekkende termen zegt de PvdA bereid te zijn om 'de strijd in Syrië te intensiveren'. In werkelijkheid kiest de partij ervoor om het zeer zware middel van bommen ook in Syrië te gebrui ken. Dat is een grote stap. Daarom snijdt de kritiek van bijvoor beeld het Christen Democratisch Appèl, dat de PvdA wel erg laat is met dit besluit, geen hout. Het is juist goed dat er in Nederland par tijen zijn die de rem zetten op mi litair geweld. Want Nederland hoeft niet krijgshaftig voorop te lopen. Toch is de wending van de PvdA goed. Want tegen IS lijkt geen ander kruid gewassen dan grof geweld. Dat heeft grote nade len. Bij de bombardementen vallen regelmatig burgerslachtof fers. Ook voor de vliegers is de missie boven Syrië gevaarlijk. Maar er bestaat niet zoiets als een beetje oorlog. Nederland heeft eerder besloten de wapens op te nemen tegen IS. In die strijd is het respecteren van landsgrenzen volkomen achterhaald. Het is goed dat er in Nederland partijen zijn die de rem zetten op militair geweld De grootscheepse renovatie is onderdeel van de plannen van de gemeente voor een 'cultuurhuis', oftewel een bundeling van cultu rele voorzieningen aan het Bleek veld. Belangrijkste elementen zijn het onderbrengen van de muziek school in het pand Westwal 45 en Op donderdag 4 februari kunnen inwoners de plannen bekijken voor de renovatie van Podium 't Beest en de nieuwe inrichting van het Cultuurhuis deels in 't Beest en De Villa aan de Van de Spiegelstraat, waar de mu ziekschool nu huist, te verkopen. Behalve 't Beest moet ook het ge bouw Westwal 45 worden ver bouwd. Per 1 januari volgend jaar zal de muziekschool in het ge bouw gehuisvest zijn. Andere ge bruikers worden De Kunstuitleen, Jeugdtheaterschool Zeeland, mu ziekvereniging Euphonia en de band Racoon. Met Galerie Van den Berge, die nu nog in Westwal 45 zit, wordt nog gesproken over een andere locatie. De kosten (zes ton) voor de verbouwing van Westwal 45 moeten deels worden gedekt door verkoop van de Villa. Dat is een onzekere factor, aange zien zich een gegadigde zal moe ten melden. Overigens staat het gebouw officieel nog niet te koop. Op donderdag 4 februari kun nen inwoners van Goes tussen 16.00 en 19.00 uur de plannen be kijken voor de renovatie van Po dium 't Beest en de nieuwe inrich ting van het Cultuurhuis. Alle plannen rondom het cultuurhuis (Westwal 45) zijn in theater De Mythe in te zien, de plannen van 't Beest zijn in de grote zaal van 't Beest te bekijken. Ook is er moge lijkheid tot vragen stellen aan ver schillende medewerkers van de ge meente Goes, de betrokken par tijen en de architect. Vooraf aanmelden wordt op prijs gesteld. Dat kan door een e-mail te sturen naar y.pronk@goes.nl of te bellen naar 0113-249 954- Almanak De buurtwhatsappgroepen (mooi scrabblewoord) schieten als padden stoelen uit de grond. Zelfs in het klei ne Buttinge informeren de inwoners elkaar sinds deze week over mogelijk verdachte situaties, meldde de verslag gever vol trots. Want je kunt natuur lijk niet achterblijven bij de grote stad, hè. Een Middelburgse collega had daar zo zijn bedenkingen bij. „Waar is dat nou toch voor nodig Weetje hoeveel tijd het kost om een berichtje te typen? Volgens mij bereik je in Buttinge veel meer door je raam open te zetten en een keer heel hard te roepen." Herdenking Watersnoodramp Op 1 februari houdt het Co mité Herdenkingen Krui- ningen een herdenking ter nagedachtenis aan de Wa tersnoodramp van 1953 en de mensen die in Kruinin- gen door deze ramp zijn omgekomen. De bijeenkomst begint om 19.00 uur in de Johannes- kerk in Kruiningen. Er wordt een ooggetuigenver slag uitgesproken evenals een bezinning. Leerlingen van de drie ba sisscholen zullen de na men van de 58 slachtoffers noemen. Aan het eind van de bijeenkomst worden kransen en bloemen ge legd bij het herdenkings monument in de tuin van de Johanneskerk. Daarna is nog een mogelijk heid om na te praten met wat te drinken. Brasserie mag toch bord zetten De eigenaar van brasserie Rijk der Vitaminen in Oud-Vossemeer mag toch een verwijsbord naar zijn zaak plaatsen vanaf de pro vinciale weg. Het etablisse ment ligt nogal verscholen in het buitengebied. Aan vankelijk mocht de eige naar geen bord plaatsen, nu krijgt hij ontheffing van de provincie. Twee bed breakfasts op het eiland Tholen mogen geen bor den plaatsen. Het zou daar niet zo druk zijn dat dit ge rechtvaardigd is. Dorpen wil ook een social sofa In zowel Wolphaartsdijk als Oud-Sabbinge moet een social sofa komen. Dat staat in het dorpsplan dat deze week is verschenen. 's-Heer Arendskerke en Kloetinge hebben al zo'n bank in de openbare ruim te die inwoners van een mozaïek hebben voorzien. Kunstroute in teken van water De Kunstroute Tholen heeft dit jaar als thema 'Waterwereld'. Het evene ment wordt voor de twin tigste keer gehouden en de organisatie pakt daarom groot uit. Het exacte pro gramma wordt later be kendgemaakt. De Kunstrou te wordt gehouden op vrij dag 29 en zaterdag 30 april. Kunstenaars, koren, dich ters en andere mensen die willen deelnemen, kunnen zich inschrijven via www.kunstroutetholen.nl. RILLAND. Bij Rilland wordt deze zomer het eerste zonnepark van Nederland aangelegd waarbij de panelen als puntdakjes zijn opge steld naar het oosten en het wes ten. „Daardoor passen op hetzelf de oppervlakte veel meer pane len. Dat levert wel een derde meer groene energie op", zegt initiatiefnemer Chris Hopmans. Aanvankelijk was hij van plan om de zonnepanelen langs het Schelde-Rijnkanaal naar het zui den op te stellen. Zo krijgen ze het meeste zonlicht, maar om te voorkomen dat ze in eikaars scha duw staan, moesten de paden vijf a zes meter breed worden. „De techniek is nu zodanig ver beterd dat zonnepanelen ook energie opwekken als ze geen di rect zonlicht ontvangen. De pa den zijn straks nog maar 1,5 me ter breed." Door de nieuwe op stelling wordt het hoogste punt twee in plaats van 2,5 meter. De grond onder de panelen, die eigenlijk te slecht is voor landbouw, wordt ingezaaid met gras. „Schapen of kippen moeten dat korthouden, we zoeken daar nog de beste oplossing voor." Als de subsidie wordt toege wezen, begint de aanleg 1 augus tus. De gemeente Reimerswaal is al akkoord met het plan. Nummer Eén NUMMER EEN. Het was eigen lijk maar een impulsief idee van Kai Merckx, dj bij radio zender Qmusic. Tijdens zijn live uitzending, stelde hij voor om een 'Winnaar van de Dag'-dag te houden in Nummer Een. Vrijdag gaat het er echt van komen: live radio vanuit het Zeeuwse gehucht. En iedereen mag erbij zijn. Al bijna twee jaar lang roept Qmusic in de middagshow dage lijks iemand uit tot 'Winnaar van de Dag'. „De aanleiding daar voor kan heel klein zijn", vertelt Kai. „Bijvoorbeeld iemand die de meeste frikandellen heeft gege ten bij een eetwedstrijd, of ie mand van wie de parkiet een of andere vogelshow heeft gewon nen." Kai, die oorspronke lijk uit Sint Jansteen komt, bedacht dat het wel eens leuk zou zijn om al die winnaars sa men te brengen op één locatie. „En welke plaats is daar nou toe passelijker voor dan Nummer Een?", zegt hij lachend. Hij belde wat bewoners van het gehucht op en algauw had hij Miranda aan de lijn, die haar woning wel ter beschikking wil de stellen voor het eve nement. Het klinkt allemaal heel onbe nullig en naïef als je het zo tot stand hoort komen op de radio, maar ondertussen is er een team van Qmusic hard aan het werk om alles te regelen. Regine Cro- bach, woordvoerder van de zen der, vertelt dat ze gewend zijn om evenementen te organiseren. „Afgelopen zomer hebben we bij voorbeeld het tienjarig jubileum van Qmusic gevierd op verschil lende locaties. Daar mochten we duizenden bezoekers verwelko men. Zul ke aantal len verwachten we uiteraard niet in Nummer Een, maar mocht het bezoekersaantal toch hoger uitvallen, dan zijn we daar wel op voorbereid." Tenten Er zal beveiliging aanwezig zijn om alles in goede banen te leiden, er zijn mobiele toiletten en er worden tenten opgezet op het erf van Miranda. Ook is er contact gelegd met de gemeente Sluis. „Qmusic zal zich, net als ie dere andere organisator van een door Luc Oggel GOES Podium 't Beest in Goes is vanaf april tot voorjaar 2017 dicht vanwege een ingrijpende verbou wing. Tip? redactie@pzc.nl KRUININGEN OUD-VOSSEMEER WOPHAARTSDIJK THOLEN Feest voor door Elodie Kint door Joeri Wisse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 65