Rol van assistenten onder de loep Regen van medailles bij turners Zeeuws trio wil toch graag het grote meer op 2,v^v-; ZEELAND 13 Weissensee De voetbalbond KNVB wil de rol van assis tent-scheidsrechters veranderen, mogelijk zelfs afschaffen. In een proef wor den drie varianten getest die de inzet van assistent-scheidsrech ters eerlijker moet maken. „Een prima streven", vindt scheids rechter Cees Toorenaar uit Hein- kenszand. Assistent-scheidsrechters roe pen regelmatig weerstand op van wege hun vermeende partijdig heid. Die wordt gevoed, doordat het doorgaans personen betreft die verbonden zijn aan het eigen team. De KNVB gaat vanaf februa ri drie alternatieve rollen voor de assistenten testen in diverse com petities. Variant De assistent-scheids- rechter wisselt na rust niet van kant. Daardoor vlagt hij zowel een helft de verdediging van zijn team, als de aanval. Toorenaar: „Ik denk dat je dan nog meer irri tatie krijgt, in ieder geval in één helft. Het kan een stuk spectacu lairder worden als een assistent de aanval van zijn eigen team moet beoordelen op buitenspel. Dan kan elke wedstrijd in 4-4 ein digen. Nee, het lijkt me bijna een 1 aprilgrap." Variant 2: De assistent-scheids- rechter hoeft niet meer te vlag gen voor buitenspel. Dat moet de scheidsrechter zelf inschatten. Toorenaar: „Welke functie heeft de assistent dan nog? Dan hoeft hij alleen nog maar voor een in gooi te vlaggen." Variant 3: De assistent-scheids- rechter verdwijnt, de beslissingen worden allemaal door de scheids rechter genomen. Toorenaar: „Vol gens mij gebeurt dat op het lage- 'Volgens mij verandert het spel nauwelijks als de buitenspelregel verdwijnt' re niveau in België, in het café voetbal. En het schijnt goed te werken. Het is ook simpel: de scheidsrechter beslist. Hij kan wel 's een fout maken, maar het schijnt minder irritatie op te wek ken." Toorenaar ervaart dat de bui tenspelregel de meeste irritatie kan oproepen rond de assisten ten. „Ik ben er daarom een voor stander van om de buitenspelre gel af te schaffen. Ik heb zelf ook gevoetbald en het is zo frustre rend voor een speler om onte recht teruggevlagd te worden. Volgens mij verandert het spel nauwelijks als de buitenspelregel verdwijnt. Een spits gaat echt niet opeens tien meter achter de verdediging staan." Volgens een woordvoerder van de bond staan er meerdere clubs open om mee te werken aan de driepotige pilot rond de assis tent-scheidsrechter. „Maar het is nog niet helemaal duidelijk bij welke clubs of in welke districten we dit gaan doen." MTV uit Middelburg presteer de prima met twee keer goud, twee keer zilver en één keer brons. Goud was er voor Lina Ber- dik en Mees de Guchteneire. Bei de turnsters haalden hoge scores van respectievelijk 55.600 en 52.950, hetgeen een mooi perspec tief biedt voor de komende lande lijke wedstrijden. Ook Ezra Adriaanse bij de jeugdturnsters en Joëlle Dhanis bij de senioren kon den tevreden terugkijken op deze finale. Beide turnsters behaalden zilver. Brons was er voor Mandy Pol, die ook glansrijk doorstroom de. De turnsters van Delta Sport Zierikzee kenden goede prestaties van hun turnsters Anna Jendrus- ch die eerste werd in haar catego rie Jeugd en Romy Reintjes die zil ver won bij de senioren. In dezelf de categorie was het brons voor Li sa Padmos. Van Turnschool Zee land werd Moira Jozwiak regio kampioen bij de Jeugd 1, N2. In de eerste divisie grepen Da- niek Witlox bij de jeugd een Fre- derique Snijders bij de junioren net naast de medailles. Zij werden beiden vierde. Voor EMM uit Terneuzen was er één keer goud en één keer zil ver in de vijfde divisie Jeugd 2 G: Suzanna Atanasov werd eerste met 44.650, terwijl Mayke de Vos met 43.650 op het tweede treetje van het erepodium stond. Voorwaarts uit Axel was succes vol met goud voor Jaydy Martens, zilver voor Nova Steijaert en Nao mi Kegels, terwijl twee keer brons werd gehaald door Emma Oppe neer en Hayley Cuerpo. De Zeeuwse turndubs MTV, Delta Sport, EMM, Turnschool Zeeland en Voorwaarts hadden allemaal kampioenen. Alle schaatsers die in Oostenrijk zitten, hebben het over het spiegel gladde, zwarte ijs op 'het grote meer'. Daarop willen ze graag en tochtje op maken. Maar de lokale ijsmeester heeft het niet vrijgege ven. Het is her en der te dun. Som migen zijn er ook al door gegaan. Maar er zijn er genoeg die het blij ven proberen, profs en amateurs. De Wolf is één van hen. Samen met Bennie Kriekaard (39) uit Krabbendijke en Archie Staal (51) uit Burgh-Haamstede zoeken ze dan de meest betrouwbare plek ken op. „Dit natuurijs is toch het ultieme", legt Staal uit, voordat hij zijn schaatsen onderbindt. „Op het kleine meer, waar iedereen rijdt en waar alle tochten ook zijn uitgezet, is het ijs lang niet zo mooi. De auto's van de organisatie hebben het kapot gereden. Maar op dit grote meer is het toch nog wel een beetje eng. Ik heb nog nooit in het water gelegen en dat wil ik graag zo houden." Staal reed driemaal de Elfste dentocht in Friesland en is kind aan huis op de Weissensee. Hij reed veelvuldig de 'Alternatieve'. Zeeuwen op de 7/%ïïïïïïïï^ „Ik was er zelfs al bij toen de Alter natieve Elfstedentocht in 1983 in de Verenigde Staten werd gehou den", vertelt hij. „Ik was toen ne gentien. Vrienden vroegen mij mee, maar eigenlijk had ik geen geld. Mijn ouders gaven toen aan dat ik wel mocht gaan. Ik mocht kiezen: of ze zouden m'n rijbewijs betalen of die reis. Ik koos voor het laatste en daar kreeg ik geen spijt van." Kriekaard en De Wolf hebben hun inhoud - bijvoorbeeld om tochten over 200 kilometer te schaatsen - onder meer uit het skeeleren. Zij rijden jaarlijks in Bid dinghuizen de tocht 24Kika, waar bij ze 24 uur achter elkaar op wiel tjes staan en zo veel mogelijk geld proberen in te zamelen voor de strijd tegen kinderkanker. „En dan moet je denken aan afstanden van 400 a 500 kilometer", zegt De Wolf. Kriekaard: „Van dat soort tochten leer je wel, hoor. Bijvoor beeld om om te gaan met de pijn in je voeten. Op een gegeven mo ment zet je een knop om en blijf je gaan. Dat is ook met de Alterna tieve Elfstedentocht hier. Na too a 125 kilometer moet je niet denken: o, ik moet nog een heel eind. Je moet denken: ik wil die finish ha len en ik ga die finish ook halen." De skeelertechniek helpt bij het schaatsen op natuurijs. „Op na tuurijs komt het aan op 60 procent kracht en 40 procent techniek, ver gelijkbaar met skeeleren. Op kunstijs is het net andersom", do ceert Kriekaard. De Wolf: „Schaat sers die natuurijs gewend zijn, wil len graag hun slag afmaken. Wij kunnen af en toe nog een tussen- slag maken als er een scheur in het ijs zit. Bij het skeeleren op de weg moeten we ook meer improvise ren als er een steen op de weg ligt of als je over een hobbeltje gaat." WOENSDAG 27 JANUARI 2016 De voetbalbond gaat volgende maand een pilot houden waarin een andere rol voor assistent-scheidsrechters wordt getest. Dat variëert van de hele wed strijd aan dezelfde kant staan tot niet meer hoeven vlaggen bij buitenspel tot volledige afschaffing van de assistent, foto ANP door Rudy Boogert Cees Toorenaar, scheidsrechter door Janny Vermeule VLIJMEN. De eerste voorwedstrijd en regiofinale voor de eerste divi sie is goed begonnen voor de Zeeuwse turnsters. In Vlijmen wer den veel medailles gehaald. Dit is voor de turnsters een mooie opste ker, maar vooral de kwalificatie naar de landelijke wedstrijden is het grote doel. door Roeland van Vliet TECHENDORF. Jos de Wolf heeft hu mor. „Vorig jaar was de Weissen- see ten oosten van de brug echt veilig", zegt de 56-jarige schaatser uit 's-Gravenpolder droogjes. „Toen lag er immers helemaal geen ijs. Had je ook geen kans om er door te zakken."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 62