Geen gordel wel boeien: toch boete Syrische burgers sterven elke dag NIEUWS 5 Doelen in Syrië zelfde als in Irak Alex zegt dat hij behoorlijk fout zat, toen hij in de ochtend van zondag to januari werd gearres teerd. Hij was dronken en werd meegenomen na een uit de hand gelopen ruzie in zijn ouderlijk huis. Hij schold, trapte, tierde en werd geboeid afgevoerd. Veel kon hij er zich niet meer van herinne ren toen hij later wakker werd op het politiebureau, vertelt hij. Tot dat vorige week een verkeersboete op de mat viel: 149 euro voor het niet dragen van een veiligheidsgor del. „Ik voerde het kenteken in op de site van de RDW en kwam er achter dat het ging om het politie- busje. Bizar toch?" Zijn advocaat Winston de Brou wer gaat bezwaar maken. Pro deo, omdat hij het een 'merkwaardige zaak' vindt. Hij noemt het de 'om gekeerde wereld': „Wie verzint dit? Een arrestant valt onder de verantwoordelijkheid van de poli tie. Die moet zorgen voor veilig vervoer." De politie wijst erop dat agen ten soms met gevaar voor eigen le ven arrestanten in bedwang moe ten houden. „Dat hij er zelf voor koos een aantal maal zijn gordel af te doen is nog het minst heftige van wat zich afspeelde. Wij tillen zwaarder aan het met de dood be dreigen van agenten en de voor deurruiten inslaan, bijvoorbeeld." nu wel instemmen, omdat er vrij dag een voorzichtig begin wordt gemaakt met Syrische vredesbe sprekingen in Genève. Hoewel nog compleet onduidelijk is welke partijen deze week aanschuiven in de Zwitserse stad en wat de ge sprekken gaan opleveren, blijkt dat voor de PvdA voldoende. „Dit is een cruciaal moment." De inzet in Syrië zal beperkt zijn. De vier Nederlandse Fiö's kunnen na juli een halfjaar niet meer worden ingezet, omdat ze onderhouden moeten worden. De piloten krijgen dan bijscholing. De Belgische luchtmacht neemt de taken in Noord-Irak dan over, omdat de andere gevechtsvliegtui gen niet op missie kunnen wor den gestuurd. Na dat halfjaar moet een beslissing worden geno men over verlenging. De VVD is tevreden met de draai van de PvdA. De oppositie heeft vooral kritiek. De SP noemt de draai 'onbegrijpelijk'. Emile Roemer: „Je frustreert de vredes onderhandelingen door nog meer bommen op Syrië te gooien. Laten we voedselpakketen droppen in plaats van bommen." Het CDA verwijt de PvdA juist dat ze de draai te laat maakt. Sybrand Bu- ma: „We worden bedreigd door IS. Op het moment dat we dit nu eindelijk besluiten, is de missie al bijna afgelopen. We hebben onze bondgenoten een jaar lang in de kou laten staan." DEN HAAG. Bombarderen boven Irak of Syrië zal voor de vliegers in de praktijk niet veel verschil maken, verwacht Peter Wijnin- ga van het Haags Centrum voor Strategische Studies. „De doe len zijn vergelijkbaar; wapende pots, troepenformaties, commu nicatiestations en olieleidin gen." Het is wel een belangrijke steun in de rug voor de coalitie, vindt Wijninga. Assad waar schuwde Nederland onlangs nog om vooral niet boven Syrië te gaan bombarderen. Het is vol gens hem illegaal. Maar juist door het nu toch te doen, laat Nederland zien dat de coalitie eensgezind is, zegt Wijninga. Het grootste praktische voor deel is dat Raqqa, het hoofd kwartier van IS, zo'n 300 kilo meter dichterbij ligt dan de meeste doelen die nu in Irak worden bestookt. Er kunnen dus meer doelen in één vlucht worden gebombardeerd. „En als IS in Syrië niet wordt bestre den, dan blijft het dweilen met de kraan open." Van IS op de grond hebben de piloten wei nig te duchten. IS heeft foto's ge toond van hun luchtafweerge schut, maar het is onduidelijk of ze er echt over beschikken. Supermachten en regiona le grootmachten manipu leren hun pionnen om zo sterk mogelijk aan de on derhandelingstafel te verschij nen. De afgelopen 72 uur waren illustratief voor het Syrische dra ma. Bij gecombineerde auto bom- en zelfmoordaanslagen in de stad Homs kwamen gisteren tenminste twintig mensen om het leven en vielen ruim hon derd gewonden. De aanslag werd opgeëist door de terreur groep Islamitische Staat (IS). Op bijna hetzelfde moment heroverde het Syrische leger in het zuiden van het land de stad Sheikh Maskin, een strategische schakel in de verbinding tussen de hoofdstad Damascus en de Sy rische grens. Het Syrische leger boekt de laatste weken veel terreinwinst op IS en andere oppositiegroe pen. Dat komt door de non-stop Russische bombardementen waarbij burgers niet worden ont zien. Volgens mensenrechtenor ganisaties zijn de laatste weken 849 burgers omgekomen. In 2015 kwamen 2t.ooo mensen om in de oorlog van wie ruim de helft burgers. De regeringsbombarde menten maakten de meeste slachtoffers, meer dan IS. De Syrische president wil dui delijk zoveel mogelijk terrein winst boeken voordat hij aan ta fel schuift om de verschillende fronten te bespreken. Sinds het begin van deze week zouden op nieuw tientallen burgers zijn om gekomen bij aanvallen op opposi- tiebolwerken die zich vaak mid den in woonwijken bevinden. Ook degenen die het strijdto neel ontvluchtten werden de af gelopen dagen hard geraakt. 45 vluchtelingen, onder wie 17 kin deren, verdronken in de Egeïsche Zee. Volgens de laatste cijfers is meer dan de helft van de Syriërs nu zijn huis ontvlucht. Officieel zijn 4.597.436 mensen bij de VN als vluchteling geregistreerd, het overgrote deel verblijft in T\ir- kije, Libanon of Jordanië. WOENSDAG 27 JANUARI 2016 door Antti Liukku DEN HAAG. Een 27-jarige Rotter dammer heeft een boete gekregen, omdat hij zonder gordel in een poli- tiebusje zat. Hij stapt naar de rech ter, want hij was geboeid toen hij werd bekeurd. kwamen. Het ging om een oefening, omdat Schiphol uitvalsbasis is voor F-16's in nood, als ze niet kunnen landen op Leeuwarden of Volkel, bijvoor beeld door slecht weer. Hoe een gevechtspiloot moet landen tussen alle passagierstoestellen, was eigenlijk nog nooit in het echt getraind. En dus maakten twee piloten gisteren een testvlucht vanaf luchtmachtbasis Leeuwarden. Daarbij werden vooral procedures getest, zoals het contact met de Luchtverkeersleiding op Schiphol. Nederlandse straaljagers zijn bo ven Nederland nog nooit in de problemen geraakt, foto Remko de Waal/ANP Nour Alddins benen moesten worden geamputeerd na een aanval met clus- terbommen. Gewond en wel woont hij een feestje bij voor kinderen die psy chische hulp nodig hebben in de Syrische stad Damascus, foto Reuters door Bob van Huët De uitnodigingen voor het vredes overleg heeft de VN gisteren ver stuurd. Toch lijkt de kans mini maal dat er in Genève vrijdag ook echt gepraat wordt over een op lossing van de vijfjaar durende oorlog die al aan een kwart mil joen mensen het leven kostte.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5