Ontsnappen uit het ruim Nu in de winkel! 6 SCHOUWEN-DUIVELAND Ruziemakers zoeken hulp Verdachte Goes naar instelling Het zit weer mee in Buzee Als je dan vast komt te zitten op een schip, dan moet je natuurlijk wel in stijl zien te ontsnappen. Sinds gisteren heeft de in de vissershaven van Bruinisse liggende klip per Mathilda een escape room aan boord. Het luik van het ruim van het uit 1896 stammende schip gaat stijf op slot. Daar kom je natuurlijk niet uit met vragen die een gemid delde landrot kan beant woorden. „Er zitten alle maal nautische opdrach ten tussen", typeren schippers Jaap en Te ntara van Teylingen van de Mathilda de 'speur tocht' die Temara aan boord heeft uitgezet. „Maar je hoeft niet per se nautisch te zijn om ze te kunnen oplossen. Het is ook met alleen lo gisch nadenken en ver banden leggen, te doen." Escape rooms zijn hot. De eerste in Neder land werd mei 2013 geo pend. Inmiddels zijn er op ruim 200 locaties real life ontsnappings- spellen te spelen. Na Middelburg (twee) en Scherpenisse is Bruinis se de vierde Zeeuwse es cape room die de deu ren opent. Jaap: „Voor fans kan dat reden zijn om deze kant op te ko men, omdat je er dan meerdere op dezelfde dag kunt doen. Er zijn zelfs mensen die ervoor het hele land doorrei zen. Bij ons valt de esca pe room eventueel ook te combineren met een zeiltocht of een over nachting." Het idee voor een es cape room op het voor malig vrachtschip bor relde spontaan bij Te mara op nadat ze er over had gelezen en het op tv had gezien. „Ik ben dol op spelletjes", wijst ze op de met gezel schapsspellen uitpuilen de kast aan boord. Sudokutocht Dat bracht de char terschippers eerder al op het idee een sudoku tocht op poten te zet ten. Deelnemers kun- ESCAPE ROOMS nen al varende getallen verzamelen door bij voorbeeld het aantal windmolens te tellen onderweg. Met die bij el kaar gesprokkelde cijfers kan uiteindelijk de sudo- ku worden opgelost. „Dat doen we inmiddels een paar jaar." De escape room daar entegen is gloedje- nieuw. Pas afgelopen weekend zette het stel wat foldertjes uit en pas te de eigen website (www.klippermathil- da.nl) aan. Komend weekend wordt de esca pe room door familie en vrienden getest en kan er -indien nodig- nog iets worden aangepast. „Het is lastig om zelf in te schatten hoe moeilijk de opdrachten zijn en hoeveel tijd ze kosten. Maar we hebben nog wat opdrachten achter de hand, dus als er ech te cracks zijn kunnen we het moeilijker ma ken." Sterker nog, het uitdokteren van op drachten was al dikke pret op zich. „Eigenlijk hebben we nu al genoeg voor een tweede totaal andere escape room." ZIERIKZEE. Ruziënde Schou- wen-Duivelanders weten steeds beter de buurtbemid deling te vinden. Dat blijkt uit het jaarverslag van de organisatie, die vorig jaar 39 keer in actie kwam. In 34 gevallen werden de pro blemen opgelost. Vijf zaken zijn nog in behandeling of opgegeven. Opvallend is dat betrokkenen bij een buurt- conflict vaker zelf bemidde ling inroepen. Dat is in bijna de helft (47%) van de geval len. Andere melders zijn ge meente (24%), politie (21 pro cent) en Zeeuwland (8%). Ge luidsoverlast is de grootste oorzaak van ruzie. In de regio Dorpshuis de Schut- se, 9.30 uur: Bridge Vrouwen van Nu; 19.00 uur: Drum band; Dorpshuis, 14.00-17.00 uur: Vol wassenen Ontmoe- tings Plaats (VOP); 20.00 uur: Band Schor; Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Bil jarten; 't Zuudènde, 10.00-12.00 uur: In- loopochtend; Dorpshuis, 18.00 uur: Zumba les; Dorpshuis,18.30: Re petitie Muziekvereni ging Con Amore; 20.00 uur Badmin- tonavond; Dorpshuis de Ooster hof, 13.30 uur: Koers- bal; Dorpshuis, 18.30 uur: Zumba; Dorpshuis, 9.00 uur: Yoga Steffine; 20.00 uur: Yoga Jacqueline Binnendijk; Kerkzaal Hervormd Sirjansland, 19.45 uur: Spreker H. van Groningen, thema Moet je elkaar altijd vergeven; Cameramuseum, 13.00-17.00 uur: Ten toonstelling minia tuur- en spionageca- mera's, FIZI, 14.30 uur: Minions; 20.00 uur: We Come As Friends; Gebouw de Driehoek, 9.00-11.30 uur: Schildercursus; Ondernemersatelier, 14.00-16.00 uur: Workshop met the ma Draw Your Life; Sint Lievensmon- stertoren, 10.00- 17.00 uur: Beklim ming van de toren; Stadhuismuseum, 11.00-17.00 uur: Expo sitie VASTE iland; Dorpshuis, 14.00-17.00 uur: In- loopmiddag Breek de Week, voor koffie en een praatje; Manuel van A. (31) wordt van daag overgebracht naar een psy chiatrische instelling met een streng regime. De inwoner van Goes gaat daar naartoe op bevel van de Middelburgse rechtbank. Toen hij bij Emergis in Kloetin- ge verbleef veroorzaakte hij daar een brand waarna hij werd opge sloten in de psychiatrische afde ling van de gevangenis in Vught. Daar hoort hij niet thuis, zo be toogde advocate Rivka Davidse gisteren. Ze vroeg aan de recht bank om hem over te plaatsen naar een gespecialiseerde psy chiatrische inrichting. Ook haar cliënt vroeg om overplaatsing. Mijn dorp, mijn stad HOLLANDSEHELDg^ Leeghwater Hoe Jan naam kwa?n aan Kijk ook op pzc.nl/HH Verzamel ze allemaal bij o.a. bruncj 4 3TTH «mii door Esme Soesman Jaap en Temara van Teylingen in het ruim, de Escape Room, van hun klipper, foto Dirk-Jan Cjeltema In Zeeland zijn nu vier escape rooms, in Nederland kun je op meer dan 200 lo caties terecht. Op de website www.escaperooms- nederland.nl is een uitgebreid overzicht te vinden. Bij een escape room word je letterlijk in een ruimte opgeslo ten en moet je door het oplossen van puzzels en raadsels buiten zien te ko men. Het idee is volgens Escape Rooms Neder land voor een groot deel gebaseerd op het computerspel Crimson Room. BURCH-HAAMSTEDE DREISCHOR ELLEMEET KERKWERVE NIEUWERKERK NOORDCOUWE OOSTERLAND OUWERKERK RENESSE SIRJANSLAND ZIERIKZEE ZONNEMAIRE OUWERKERK Open dag Watersnoodmuseum Het Watersnoodmu seum in Ouwerkerk houdt zaterdag 6 fe bruari een Open Dag. Het museum vertelt het verhaal van de wa tersnood van 1 februa ri 1953 en dat van de waterveiligheid waar Nederland sindsdien hard aan heeft ge werkt. Tijdens de open dag worden ook partners van het Wa tersnoodmuseum ge presenteerd en zijn er diverse lezingen en presentaties. De open dag wordt, tegelijk met een nieu we wisseltentoonstel ling, geopend door wethouder Jacqueline van Burg van Schou- wen-Duiveland. Het museum is van 10.00 tot 17.00 uur gratis toegankelijk. Het volle dige programma van de Open Dag is te vin den op de activiteiten kalender op de websi te van het Waters noodmuseum: www.watersnood mu seum.nl. GOES ZIERIKZEE. Het gaat vlot met de bouw van een vijftigtal huizen in de Zierikzeese wijk Buzee. Woningbouwvereniging Zeeuwland zou tussen de stadswoningen en de levensloopbestendige woningen acht koophui zen bouwen, maar dat zijn er tien geworden. „We hebben er inmiddels acht verkocht en twee in optie gegeven", vertelt projectleider Hans van der Zwet van Zeeuwland. De vondst van 51 skeletten van monni ken afgelopen zomer, heeft de bouw niet vertraagd. De reeks brand stichtingen vorige winter, deed dat wel. Van der Zwet gaat er nu vanuit dat kopers en huurders na de zomervakantie hun huizen kunnen be trekken. De huidige bouw betreft fase twee van de herbouw van de wijk Buijse. De in totaal 141 arbeiderswoningen uit 1949 worden ver vangen door 131 moderne huizen, foto Dirk-Jan Gjeltema ^jrimeral

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 59