Geld Moermond naar monumenten Zonnepark Rilland op het oosten en westen Bommen op Syrië Whatsapp Qmusic-dj Kai Merckx uit Sint 2 ZEELAND TA Radiozender Qmusic strijkt neer in Nummer Een voor een Nummer Een-feest. Hoeveel mensen komen er? COMMENTAAR Nederland breidt de strijd tegen Islamitische Staat uit. Nederlandse gevechtsvliegtuigen zullen IS binnen kort ook in Syrië bombarderen. Dit wordt mogelijk omdat de Partij van de Arbeid door de bocht is. Het kabinet heeft nu voldoende steun in de Tweede Kamer en zal waarschijnlijk snel een besluit nemen. In toedekkende termen zegt de PvdA bereid te zijn om 'de strijd in Syrië te intensiveren'. In werkelijkheid kiest de partij ervoor om het zeer zware middel van bommen ook in Syrië te gebrui ken. Dat is een grote stap. Daarom snijdt de kritiek van bijvoor beeld het Christen Democratisch Appèl, dat de PvdA wel erg laat is met dit besluit, geen hout. Het is juist goed dat er in Nederland par tijen zijn die de rem zetten op mi litair geweld. Want Nederland hoeft niet krijgshaftig voorop te lopen. Toch is de wending van de PvdA goed. Want tegen IS lijkt geen ander kruid gewassen dan grof geweld. Dat heeft grote nade len. Bij de bombardementen vallen regelmatig burgerslachtof fers. Ook voor de vliegers is de missie boven Syrië gevaarlijk. Maar er bestaat niet zoiets als een beetje oorlog. Nederland heeft eerder besloten de wapens op te nemen tegen IS. In die strijd is het respecteren van landsgrenzen volkomen achterhaald. Het is goed dat er in Nederland partijen zijn die de rem zetten op militair geweld Stichting Moermond was eigenaar van het gelijknamige kasteel in Renesse, tot dat in november 2013 werd verkocht aan Fletcher Ho tels. Een beheerstichting voor het onroerend goed was toen niet De Stichting Renesse heeft dit jaar een half miljoen euro in kas voor subsidies en garantiestellingen meer nodig. „De stichting werd opgeheven en het resterende ver mogen - ergens tussen zes en ze ven ton - is overgebracht naar de monumentenstichting", vertelt Hans Simons, voorzitter van Stich ting Renesse. „Dat geld wordt be steed aan het onderhoud van mo numenten op Schouwen-Duive land." De transactie wordt gemeld in de begroting 2016 van Stichting Renesse. Daarin staat ook dat in Dreischor de stichting Goemans- zorg Beheer is opgeheven. De mo numentale boerderij, waarin het Streek- en Landbouwmuseum is gevestigd, is nu eigendom van de Stichting Monumenten. Goemans- zorg is het derde museum dat in handen komt van Stichting Monu menten. Met de Museumhaven Zeeland in Zierikzee en de Brusea in Bruinisse gebeurde dat eerder. Er wordt jaarlijks drie ton besteed aan monumenten, vooral aan het onderhoud. Stichting Renesse heeft nog maar vier zomerwoningen die dit jaar 2500 euro moeten opbrengen. Veel meer geld, acht ton, komt bin nen uit erfpachtcanons van perce len waarop (vakantie-)woningen staan. Van negentig percelen ver laagde de stichting de canon met 10 procent, tot vreugde van de hui zenbezitters. De stichting denkt hiermee de grondhuren marktcon form te hebben gemaakt. Stichting Renesse verwacht eind 2016 een positief saldo van 95.000 euro. Er is dit jaar een half miljoen beschikbaar voor subsi dies en garantiestellingen. Almanak De buurtwhatsappgroepen (mooi scrabblewoord) schieten als padden stoelen uit de grond. Zelfs in het klei ne Buttinge informeren de inwoners elkaar sinds deze week over mogelijk verdachte situaties, meldde de verslag gever vol trots. Want je kunt natuur lijk niet achterblijven bij de grote stad, hè. Een Middelburgse collega had daar zo zijn bedenkingen bij. „Waar is dat nou toch voor nodig Weetje hoeveel tijd het kost om een berichtje te typen? Volgens mij bereik je in Buttinge veel meer door je raam open te zetten en een keer heel hard te roepen." Herdenking Watersnoodramp Op maandag 1 februari houdt de Dorpsraad Nieu- werkerk en omstreken de jaarlijkse herdenking van de vele slachtoffers in Nieu- werkerk en omgeving van de Watersnoodramp in 1953- Om 13.30 uur wordt verza meld in Punt-3 op de Kerk- ring. Om 13.45 uur is het vertrek naar de begraaf plaats met het Rampmonu ment aan de Burgemeester van Veenstraat. Muziekver eniging Oefening en Uit spanning zal medewerking verlenen aan de plechtig heid. De voorzitter van de Dorps raad zal een toespraak hou den, waarna de kransleg- ging volgt. Van beide scholen zullen kinderen gedichten over de Ramp voordragen. DigiDesk helpt bij digitale nood In de Bibliotheek in Zierik zee is donderdag van 18.00 tot 20.00 een gratis digitaal inloopspreekuur, genaamd DigiDesk. Er staat een me dewerker van de Biblio theek Oosterschelde klaar om te helpen met digitale vragen. Bezoekers kunnen hun eigen apparaat meene men als dat nodig is. Het spreekuur is bedoeld voor mensen die zich digitaal wel redden, maar even vast zijn komen te zitten. Digi- Desk is gratis toegankelijk. Hondenbeleid in herkansing De gemeente Schou wen-Duiveland onder neemt 18 februari een nieu we poging om een duide lijk hondenbeleid op te stel len. Een eerdere opzet sneuvelde, omdat de raad vond dat het college had verzuimd de voors en te- gens goed met alle belang hebbenden door te spre ken. Die worden nu uitge nodigd voor een openbare bijeenkomst op het ge meentehuis. Wie zich voor af aanmeldt, krijgt de vijf stellingen van die avond ge maild. QJ Tussentijdse subsidie VW De VW krijgt haar gebrui kelijke subsidie van twee ton overgemaakt. De ge meenteraad heeft een be sluit over de toekomst van kantoor Burgh-Haamstede uitgesteld. In tussentijd werkt de VW door. Voor huur en salarissen heeft wethouder Van Burg (foto) de subsidie betaald. RILLAND. Bij Rilland wordt deze zomer het eerste zonnepark van Nederland aangelegd waarbij de panelen als puntdakjes zijn opge steld naar het oosten en het wes ten. „Daardoor passen op hetzelf de oppervlakte veel meer pane len. Dat levert wel een derde meer groene energie op", zegt initiatiefnemer Chris Hopmans. Aanvankelijk was hij van plan om de zonnepanelen langs het Schelde-Rijnkanaal naar het zui den op te stellen. Zo krijgen ze het meeste zonlicht, maar om te voorkomen dat ze in eikaars scha duw staan, moesten de paden vijf a zes meter breed worden. „De techniek is nu zodanig ver beterd dat zonnepanelen ook energie opwekken als ze geen di rect zonlicht ontvangen. De pa den zijn straks nog maar 1,5 me ter breed." Door de nieuwe op stelling wordt het hoogste punt twee in plaats van 2,5 meter. De grond onder de panelen, die eigenlijk te slecht is voor landbouw, wordt ingezaaid met gras. „Schapen of kippen moeten dat korthouden, we zoeken daar nog de beste oplossing voor." Als de subsidie wordt toege wezen, begint de aanleg 1 augus tus. De gemeente Reimerswaal is al akkoord met het plan. Nummer Eén NUMMER EEN. Het was eigen lijk maar een impulsief idee van Kai Merckx, dj bij radio zender Qmusic. Tijdens zijn live uitzending, stelde hij voor om een 'Winnaar van de Dag'-dag te houden in Nummer Een. Vrijdag gaat het er echt van komen: live radio vanuit het Zeeuwse gehucht. En iedereen mag erbij zijn. Al bijna twee jaar lang roept Qmusic in de middagshow dage lijks iemand uit tot 'Winnaar van de Dag'. „De aanleiding daar voor kan heel klein zijn", vertelt Kai. „Bijvoorbeeld iemand die de meeste frikandellen heeft gege ten bij een eetwedstrijd, of ie mand van wie de parkiet een of andere vogelshow heeft gewon nen." Kai, die oorspronke lijk uit Sint Jansteen komt, bedacht dat het wel eens leuk zou zijn om al die winnaars sa men te brengen op één locatie. „En welke plaats is daar nou toe passelijker voor dan Nummer Een?", zegt hij lachend. Hij belde wat bewoners van het gehucht op en algauw had hij Miranda aan de lijn, die haar woning wel ter beschikking wil de stellen voor het eve nement. Het klinkt allemaal heel onbe nullig en naïef als je het zo tot stand hoort komen op de radio, maar ondertussen is er een team van Qmusic hard aan het werk om alles te regelen. Regine Cro- bach, woordvoerder van de zen der, vertelt dat ze gewend zijn om evenementen te organiseren. „Afgelopen zomer hebben we bij voorbeeld het tienjarig jubileum van Qmusic gevierd op verschil lende locaties. Daar mochten we duizenden bezoekers verwelko- Tenten Er zal beveiliging aanwezig zijn om alles in goede banen te leiden, er zijn mobiele toiletten en er worden tenten opgezet op het erf van Miranda. Ook is er contact gelegd met de gemeente Sluis. „Qmusic zal zich, net als ie dere andere organisator van een men. Zul ke aantal len verwachten we uiteraard niet in Nummer Een, maar mocht het bezoekersaantal toch hoger uitvallen, dan zijn we daar wel op voorbereid." door Ton van den Nouweland RENESSE. De Stichting Monumen ten Schouwen-Duiveland, dochter van de kapitaalkrachtige Stichting Renesse, is in het bezit gekomen van zo'n zes tot zeven ton van de stichting Moermond. Tip? redactie@pzc.nl NIEUWERKERK ZIERIKZEE ZIERIKZEE ZIERIKZEE Feest voor door Elodie Kint door Joeri Wisse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 58