IRENE WEET RAAD 6 8G0I fr Vragen Xakanlickoslcn Twee weken Benidorm voor nog geen zeshonderd eur o. Gelijk boeken? Let even goed op alle bijkomende kosten voordatje op 'reserveren' klikt. Maximum Achterdochtig Belastingdienst Toeristenbelasting is een belasting die gemeentes mogen heffen, bijvoorbeeld om voorzieningen voor toeristen te financieren Vorige week schreef Irene van den Berg over online betaalmethodes. Hierbij een selectie uit de reacties van lezers. Financieel journalist Irene van den Berg gaat in op nijpende geldkwesties en paar weken naar de zon is helemaal niet duur. Tenminste, als je alle aanbiedingen op in ternet mag geloven. Tot dat je op de button 'reserveren' klikt. Want daarna verschijnt er vaak een lange lijst met extra kos ten. Denk aan bedragen voor de eindschoonmaak, de reservering en het bedlinnen. Er zijn zelfs aanbie ders die energiekosten in rekening brengen. Volgens de wet moeten alle vaste onvermijdbare kosten in de prijs zijn inbegrepen. Als iedere va kantieganger voor luchthavenbelas ting of schoonmaakkosten moet betalen, moeten die dus zijn opge nomen in de eerste advertentieprijs die je ziet. Alleen kosten die vooraf lastig te berekenen zijn of per reizi ger verschillen, mogen later in het boekingsproces worden gecommu niceerd. Marketeers zijn behoorlijk creatief geworden in het bedenken van allerlei 'optionele' kosten. Hier door komen de volgende kosten bijna altijd bovenop de aanbieding: Reserveringkosten Je boekt een va kantiehuisje voor vier personen en moet reserverings- kosten betalen. Het huisje kost 149 euro voor een weekend. Maar de boe kingskosten zijn 10 euro per persoon. Door die reserverings- kosten betaal je dus meer dan een kwart extra. Mag dat zomaar? He laas wel. De aanbieder redeneert dat hij niet vooraf weet voor hoe veel personen er wordt ge boekt. Daarom kan hij deze kosten niet vooraf in de advertentie prijs berekenen. Alleen als ze per huisje worden berekend, moeten de reserveringskosten direct in de ad vertentieprijs worden opgenomen. Schoonmaak beddengoed Als de schoonmaakkosten niet in de advertentieprijs staan, zijn ze optio neel. Dat betekent dat je dus ook zelf met poetsdoek en dweil in de slag zou mogen gaan. Maar vaak is de eindschoonmaak gewoon ver plicht, alleen krijg je de kosten pas later in het boekingsproces te zien. Wijs je reisorganisatie erop dat dat niet mag. Datzelfde geldt voor ver plicht bed- of keukenlinnen. Helaas heb je als consument vaak niet de macht om de advertentieprijs af te dwingen. Je kunt wel een klacht in dienen bij de Reclame Code Com missie. Uitspraken van de commissie zijn niet bindend maar als een bedrijf herhaaldelijk een uit spraak van de Reclame Code Com missie negeert, kan de Autoriteit Consument Markt wel een boete opleggen. i zo< ande verdiei Bagagetoeslag Op de goedkope vliegtickets zit nauwe lijks nog marge. En dus zoeken de prijsvechters andere manieren om geld te verdienen. De bagage is voor hen een mooie melkkoe. Het is belangrijk dat je weet wat de re gels zijn voordatje vliegticket boekt. En dat is nog niet zo ge makkelijk. Veel budget-vliegtuig- maatschappijen hanteren complexe voorwaarden en hoge, ondoorzichtige kosten. Hand bagage meenemen is vrijwel altijd gratis. Maar steeds vaker moet voor alle andere koffers extra worden af gerekend. Vlieg je met KIM binnen Europa dan betaal je bijvoorbeeld 20 euro voor iedere koffer. Bij Easy- Jet betaal je op sommige vluchten zelfs bijna zestig euro voor een kof fer. Soms betaal je zoveel extra dat het goedkoper is om iemand mee te laten vliegen die gratis een koffer mag inchecken, dan zelf een extra koffer mee te nemen. Toeristenbelasting Toeristenbelasting moet je altijd apart betalen omdat deze per per soon in rekening wordt gebracht. Toeristenbelasting is een belasting die gemeentes mogen heffen, bij voorbeeld om voorzieningen voor toeristen te financieren. Het gaat vaak om een bedrag tussen de 1 en 2 euro per persoon per nacht. Ge meenten mogen zelf bepalen of zij toeristenbelasting heffen en hoe zij deze berekenen. Bijvoorbeeld een vast bedrag per overnachting of een percentage per overnachtingprijs. Ook in het buitenland moetje vaak toeristenbelasting betalen. Annuleringsverzekering Aan het einde van het boekingspro ces komt er nog een paar euro bij voor de annuleringsverzekering. Toe maar, denk je, voordatje op 'beta- Reageren? irene.van.den.berg@persgroep.nl Marc Neutkens, eigenaar van de webshop Tuinplantenwinkel.nl, heeft nog een aanvulling over de online betaalmethode Afterpay. „Afterpay stelt per webwinkel een maximumbedrag vast voor de eerste bestelling, en een maximum voor alle daarop volgende bestellin gen. Stel, een klant bestelt online een broek met Afterpay bij web shop X en hij betaalt die netjes. Als hij vervolgens een plant bij Tuin plantenwinkel.nl bestelt, kan het zijn dat hij niet het hele bedrag met Afterpay kan voldoen omdat hij aan zijn maximum zit. Het is belangrijk dat dit duidelijk is voor de klant. Een webwinkel zou aan zijn klanten helder moeten aangeven wat het maximum voor de eerste bestelling en het maximum opvolgende bestellingen is." Gradus Scharphof mailt over een verzoek van Paypal om hem 'gecontroleerd lid' te maken. Hij zou aan zijn limiet zitten. „Nu vraag ik me af of dit een ge bruikelijke procedure is. Ik ben van nature nogal achterdochtig over dit soort voorstellen. Ik vraag me af of het gebruik van mijn creditcard als tegenrekening niet genoeg is. Im mers: de bedragen gaan van mijn creditcard af en Paypal fungeert slechts als intermediair." Dit is in derdaad een gebruikelijke proce dure. Als je voor meer dan 2.500 euro aan betalingen hebt verzon den, moet je van Paypal een con troleprocedure doorlopen. Paypal zegt dit te doen 'om zo het vertrouwen en de veiligheid in de community te vergroten. Aangezien financiële instellingen hun reken inghouders controleren, geeft het controleproces van PayPal extra zekerheid bij betalingen aan onbekenden.' Het is natuurlijk aan jou of je daar zin in hebt. Jenny Bosch vraagt zich af of ze belasting moet betalen over haar Paypal saldo. „Ik heb wat geld naar mijn Paypal rekening overgeboekt voor als ik iets op internet koop. Ik kan het dan direct vanaf die rekening be talen. Ik verkoop of koop niks en ik heb geen bedrijf. „Het saldo op je Paypalrekening telt gewoon mee als vermogen. Dit moet je dus ook opgeven bij de Belastingdienst. Het verschijnt alleen niet automa tisch in je aangifte. Let wel: je be taalt alleen vermogensbelasting als je boven de vrijstelling van 24.437 euro uitkomt. Voor stellen is dat het dubbele, namelijk 48.874 euro. woensdag 27 januari 2016 GO Inclusief alles? E 44

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 51