■li I F-16's tussen de jumbo's PvdA staakt verzet, oppositie kritisch over draai Nederland gaat bombarderen in Syrië. Het kabinet besluit snel wat we er precies gaan doen. 4 NIEUWS Transavia weer rechtstreeks naar Egypte, personeel overnacht niet Selfie met George Onderzoek gas voor buitenland Kardinaal Eijk voorzitter af Sinds gisteren vliegen de toestel len van Transavia weer recht streeks heen en weer naar Egyp te. De tussenstop in Athene wordt geschrapt. Die was inge voerd om te voorkomen dat Transavia-personeel in het onvei lig geachte Egypte moest over nachten. In Athene werd de crew omgewisseld. De tussen stop leidde vorige week tot onte vreden reizigers. Zij werden ge confronteerd met uren extra reis tijd. Ook snapten ze niet waar om Egypte voor hen wel veilig genoeg geacht werd en voor het vliegtuigpersoneel niet. Brancheorganisatie ANVR noem de het besluit 'hoogst ongeluk kig'. Het personeel slaapt overi gens nog steeds niet in Egypte. Transavia neemt sinds gisteren extra bemanning mee aan boord. Alle personeelsleden vliegen mee heen en terug naar Egypte, maar ze hoeven niet de hele tijd te werken. „Zo voorkomen we dat de wettelijke werktijden over schreden worden", zegt een woordvoerster. De Tweede Kamer wil dat de re gering onderzoekt of de export contracten voor gas uit Gronin gen versneld kunnen worden af gebouwd. Volgens minister Henk Kamp van Economische Zaken duurt het tot 2030 voor Duitsland, België en Frankrijk zijn overgestapt op een ander type gas. Een Kamermeerder heid neemt daar geen genoegen mee. In de landen waaraan Ne derland Gronings gas exporteert, wordt in 2020 begonnen met het ombouwen van de gasinstalla ties, zodat deze geschikt zijn voor een andere gassoort. In Duitsland alleen al gaat het om 1,3 miljoen woningen. Kardinaal Wim Eijk stopt als voorzitter van de Nederlandse Bisschoppenconferentie. Nu zijn termijn van vijf jaar er binnen kort opzit, heeft hij besloten zich niet herkiesbaar te stellen. Eijk (62) heeft volgens zijn aarts bisdom Utrecht last van een pijn lijke gewrichtsaandoening die soms het lopen bemoeilijkt. De Bisschoppenconferentie is een gemeenschappelijk orgaan van al le bisdommen in het land. De af gelopen vijfjaar besteedde het vooral veel aandacht aan het schandaal van het seksueel mis bruik in de rooms-katholieke kerk. De verkiezing van de nieu we voorzitter is in juni of juli. Arrestatie om dubbele ontvoering Een 50-jarige man uit Chaam is opge pakt, omdat hij mo gelijk is betrokken bij de ontvoering van Gino Heering (18) uit Sprundel en Rien de Koning (42) uit Schoondijke. De ontvoering gebeurde op 29 december bij een garagebedrijf aan de Aardenhoek in Breda. Ze werden meegevoerd door mannen met bivak mutsen. Op nieuw jaardag wisten ze te ontsnappen. Agressie aan loket kost 350 miljoen euro Agressie en geweld tegen mensen met een publieke taak kost jaarlijks meer dan 350 miljoen eu ro, bijvoorbeeld door ziekteverzuim. Dat schrijft het kabinet aan de Tweede Ka mer. In 2014 kreeg dik één op de drie werknemers met een publieke taak agressie en geweld te verstouwen. Organi saties nemen wel maatregelen, maar het euvel blijft zich volop voordoen. Moskee heeft geen banden met terroristen De Utrechtse salafïs- tische moskee alFitrah krijgt geen geld van een Koe weitse instelling die banden onderhoudt met terroristische or ganisaties. AlFitrah krijgt wel geld uit Koeweit, maar daar is niets op tegen. Dat zegt burgemeester Jan van Zanen na on derzoek van de poli tie, de Nationaal Coördinator Terroris me en Veiligheid (NCTV) en de Belas tingdienst. OEFENEN OP SCHIPHOL DEN HAAG. De vier Nederlandse F-i6's die nu IS-troepen bombar deren in het noorden van Irak, kunnen straks ook boven Syrië worden ingezet. Een Kamermeer derheid is daar inmiddels voor, nu regeringspartij PvdA haar ver zet daartegen heeft gestaakt. „Ik zie nog steeds niets in een tapijt van bommen op Raqqa", zegt PvdA-Kamerlid Michiel Ser- vaes. „Daarmee stop je de ideolo gie achter IS niet." Wel stemt de PvdA ermee in als de Nederland se F-16's bijvoorbeeld aanvoerrou- tes van IS-troepen gaan bombar deren. Bermbommen en booby traps worden volgens Servaes via Oost-Syrië naar Irak gebracht. Het helpt de missie in Irak als Ne derlandse F-16's ook die aanvoer of wellicht de plekken waar de bommen gemaakt worden, ver nietigen. De PvdA heeft ingrijpen in Sy rië lang tegengehouden. Rege ringspartner WD was al langer voor, met het argument dat 'IS zich niet houdt aan de grenzen van de Bosatlas'. Maar de PvdA had bezwaren. De partij heeft al tijd gezegd dat bombarderen in Syrië averechts zou uitpakken. Sy rische burgers zouden alleen maar worden opgezet tegen het Westen door te bombarderen zo lang er geen zicht was op een po litieke oplossing in Syrië, waar re geringstroepen, rebellen en IS el kaar allemaal bestrijden. Ook zou bombarderen geen zin hebben zonder steun van militairen op de grond, zoals in Irak al gebeurt. Daar strijden Koerdische en Iraak- se troepen op de grond tegen IS. Na de aanslagen in Parijs en het verzoek van de Franse presi dent Hollande en de Amerikanen aan andere landen om ook mee te bombarderen tegen IS in Syrië, werd de druk op Nederland fors opgevoerd. PvdA-minister Bert Koenders (Buitenlandse Zaken) sprak toen van gamechangers waardoor het kabinet zijn stand punt moest heroverwegen. Volgens Servaes kan zijn partij ATHENE AMSTERDAM George Clooney is nooit te beroerd om met een enthou siaste vrouwelijke fan te poseren voor een selfie. Gisteren was de megaster in Amsterdam, waar hij het Goed Geld Gala in Theater Carré bijwoonde. Later zat hij bij Humberto Tan in een speciale uitzending van RTL Late Night, foto Robin Utrecht/EPA GRONINGEN UTRECHT CHAAM DEN HAAG UTRECHT HAARLEMMERMEER. Luchthaven Schiphol heeft gisteren bijzondere bezoe kers binnengehaald. Twee F-16's van de Koninklijke Luchtmacht landden rond het middaguur op de luchthaven. Het is volgens het ministerie van De fensie voor het eerst dat de gevechtstoestellen op de nationale luchthaven We gaan in Syrië vechten door Hanneke Keultjes en Hans van Soest

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4