Heerlijk, zo'n bijvangstvisje D?# GOED I 3 DE KLANT IS KLOOTWIJK ésgqJ Als het scherm goed is en op de zijkant zitten veel krassen, dan is de kans groot dat het scherm al een keer is vervangen De bijvangst mag wel naar de kat. Ja, ik zal daar gek zijn, ik bak die tongetjes voor mezelf _1 1 p™ iPhone 5S €200 B I 'C Q r. Tip 3: Controleer het geheugen. Een telefoon met een groter geheugen is duurder. Dit is te controleren bij instellingen in het menu. iisOoGI Tip 3: Vraag om het aankoop bewijs. Hiermee kan je controleren of het toestel legaal is verkregen en hoe oud het toestel is. Als het niet te oud is heb je nog recht op garantie. Tip 7: De prijs is afhankelijk van het model, of de tele foon gebruikt is of niet, of de originele accessoires erbij zitten, eventuele gebruikersschade en of de verkoper de aankoop bon kan laten zien. site (via www.politie.nl) waar je kan controleren of een verkoper bij hen bekend is. Ga je nieuwe mobieltje altijd zelf ophalen om het toestel te controleren. Dan zie je zelf met wie je handelt en kan je een inschatting maken over de betrouwbaarheid van die persoon. Controleer wel eerst of het of het adres in een nor male woonwijk ligt en niet op een verlaten industrieterrein. Als je lie ver niet bij iemand thuis afspreekt, kies dan bijvoorbeeld voor een bankgebouw. Daar zijn mensen en er hangen camera's." Tjan raadt mensen ook aan vooraf goed te bedenken wat ze willen hebben. „Over oudere types smart- phones is online veel informatie te vinden. Controleer bijvoorbeeld of er veel klachten zijn over een be paalde toepassing. Let op de grootte van het geheugen. Vraag vooraf of de accessoires en het ori ginele doosje er bij zitten en of de verkoper het aankoopbewijs nog heeft." Als je een tweedehands telefoon koopt, kan je het beste kiezen voor een jong model, denkt Wijkman. „De accu van een telefoon gaat niet zo lang mee. Na zo'n twee jaar wordt de kwaliteit snel minder. Kijk ook goed naar gebruikersspo ren. Als het scherm helemaal goed is en op de zijkant en achterkant zitten veel krassen, is de kans groot dat het scherm al een keer is ver vangen. Als het niet origineel is krijg je mogelijk sneller proble men." Een goed alternatief voor tweede hands telefoons zijn de zoge noemde refurbished telefoons. Dat zijn telefoons die eerder in gebruik zijn geweest en, om ze een tweede leven te geven, zijn schoonge maakt, gerepareerd en waar nodig van nieuwe onderdelen voorzien. In principe is het een tweedehands toestel, met het belangrijke ver schil dat het toestel volledig is ge controleerd op gebreken. Deze telefoons zijn vaak wel een stuk duurder dan andere tweede handsjes, maar dan krijg je ook een 'als nieuw' toestel, mét garan tie. Twee recente voorbeelden van nieuwe wetten die niet gestoeld zijn op realiteitszin. 1. Hel verbod op gratis weggeven van plastic lasjes snijdt geen hout. 2. De zogeheten bijvangstwei raakt kant noch wal. plastic tasje wel, maar het mag niet voor niks. Een marktkoopman mag zijn handel niet meer in een gratis plastic tasje aanreiken. Hij moet er een bedrag voor rekenen. Niet het tasje zelf is ver boden, maar het weggeven. Hoe was het ook weer, waarom mag het gratis tasje niet meer? Omdat het wegwaait als je het loslaat. En met de wind mee waait het de wereld over om uiteindelijk in zee te vallen. Het is het tasje niet dat kwaad doet, maar de suk kel die het laat waaien en de maatregel helpt geen zier zolang er zulke sukkels zijn. Maar nu kleine visjes. Onder de maat. Voorheen mochten ze niet worden aan gevoerd op de visafslag. Ze mochten ei genlijk niet bestaan boven water. Werden ze mee gevangen met grote vis, dan werden de kleintjes terug in zee gegooid. Mag niet meer. Bij vangst moet aan boord blijven en aan land ge bracht. En dan? Het mag ver kocht wor den, maar niet voor menselijke consumptie. Wel voor de kat. Ja, ik zal daar gek zijn om ondermaatse tongetjes aan de kat te voeren, ik bak ze voor me zelf. En precies daar zijn we bang voor, zeg gen vissers, verenigd in de Coöperatieve Visserij Organisatie. Ze willen een ver bod op de verkoop van bijvangst en al leen leveren aan vismeelfabrieken. Die maken er korrels van voor kweekzalm. En zalm, die mogen mensen dan weer wel eten. Ingewikkeld. Als de kleine visjes terug in zee waren gegooid, waren ze subiet op gegeten door grotere vissen en die, als ze gevangen worden, mogen we wel kopen voor onszelf. Dat is het malle van de nieuwe wetten op de bijvangst. Vissen in zee worden er niet beter van, vissers niet en wij, dooie visjesvreters, ook niet. En in dit gekkenhuis is er een vis die altijd mee omhoog komt als op tong wordt ge vist. Bijvangst die niet eens naar de vis- meelfabriek hoeft. We mogen hem zelf opeten. Maar te zot; nergens te koop. Schar. Wouter Klootwijk proeft en test producten woensdag 27 januari 2016 GO Lichtsterkte is ruim In tegenstelling tot in Duitsland voldoende, contrast is prima, slecht verkrijgbaar hier. relatief lage prijs. Alleen geschikt voor huis-, tuin en keukengebruik. i Apple Priisindicatie: V riT* lJ in Apple iPhone 5C Prijsindicatie: SSf €150 Samsung Galaxy S4 Prijsindicatie: €125 Sony Xperia Z3 Compact Prijsindicatie: €200 NEVER Oneplus One TTL Eg Prijsindicatie: €175 44 Het mag niet meer vanaf nu. Nou ja, het Reageren? wouter.klootwijk@persgroep.nl 44 Vanaf €649 Zeer lichtsterk, hoog contrast, goede prijs-kwaliteit- verhouding. Slechts één jaar garantie op de lamp, relatief weinig aansluitmogelijkheden. Samsung Galaxy Note 3 Prijsindicatie: €200 Apple iPhone 4S Prijsindicatie: €80

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 48