Reacties Uitspraak commissaris Frans Timmermans wekt commotie 60 procent vluchtelingen met een economisch motiefis rijkelijk veel, zo blijkt uit een /act check. Spanje Portugal NIEUWS 3 599 679 679 mogen nijn: Volgens zijn woordvoerster ba seert Timmermans zich alleen op cijfers over de maand december van de Europese grensbewakings organisatie Frontex. „Die laten een veranderend beeld zien ten opzichte van de rest van 2015." De cijfers staan niet online. Frontex zegt de cijfers voor decem ber nog niet uitgesplitst naar na tionaliteit te kunnen leveren. Vol gens een woordvoerster, kan wat Timmermans meldt 'ongeveer kloppen'. Echter, alleen als je ie dereen behalve de Syriërs als eco nomische vluchtelingen telt. Frontex heeft wel cijfers over 2,5 procent. In december werden in het Duitse asielsysteem 127.000 asielverzoeken geregistreerd, on der wie 44.500 Syriërs én (op plek 5) 2.900 Marokkanen. In Neder land vroegen in december 4.693 mensen asiel aan. De top 3: 1.500 Syriërs, 643 Afghanen en 456 Irake zen. Syriërs krijgen in Nederland bijna altijd asiel. Voor Afghanen en Irakezen geldt dat, vogens Euro- stat, voor ongeveer de helft. Die verhalen doen al langer de ronde. Dat blijkt niet uit openbare cijfers van Frontex: in het derde kwartaal van 2015 meldt Frontex 2.200 keer documentfraude, waar van 179 keer de Syrische nationali teit wordt gemeld. Wel zijn er al maanden klachten over slechte re gistratie van vluchtelingen, onder meer in Griekenland. Daar zijn geen cijfers over. Kan hij wel de decembercijfers van Frontex overleggen? Ziet hij vluchtelingen uit Afghanistan en Irak als economische migranten? Zijn woordvoerster gistermiddag: „De Frontex-cijfers worden snel openbaar. De commissaris heeft het punt willen maken dat Europa meer werk moet maken van het te rugkeerbeleid. Het draagvlak valt weg als mensen die daar geen recht op hebben wel in Europa blijven." En dan het ve- „Het lijkt er inderdaad op dat de trend aan het verande ren is in januari, dus er kun nen nog geen conclusies worden getrokken." Frans Timmermans heeft een signaal wil len afgeven om te wij zen op het nut van een goed terugkeerbeleid. Daarbij heeft hij een nog niet te controleren én mogelijk eenmalige uitschieter in migratie cijfers gebruikt. Het percentage van 60 procent economische vluchtelingen blijft hangen in het asieldebat. IOM, herkent dat beeld niet. Het blijkt ook niet uit nog nieuwere cijfers: die over januari 2016. „Tus sen 1 en 25 januari kwamen er 45.361 migranten aan in Grieken land. De grootste groepen: 16.318 Syriërs, 9.825 Afghanen, 4.801 Ira kezen, 1.140 Iraniërs", zegt een woordvoerder. Het aantal Marok kanen en Tunesiërs? 104 en 105. Het IOM krijgt de cijfers van de Griekse autoriteiten. „De opmer king van de eurocommissaris ver baast me. Er is een interessant ver schil met onze cijfers." Voor veel economische vluchtelingen is Griekenland sowieso het eind punt. Macedonië laat al geruime tijd alleen mensen uit de 'oorlogs landen' Syrië, Afghanistan en Irak door. Andere nationaliteiten bivak keren aan de grens óf in grote op- vangcomplexen in Athene. Er zijn wél economische vluchtelingen verderop in Europa. Duitsland no teerde halverwege vorig jaar 40 procent asielzoe kers uit de Balkan: Ko sovo, Albanië, Ser vië. Doordat die ver sneld werden terug gestuurd, was dat percentage in no vember nog maar DEN FIAAG. Houd een enquête on der de Nederlandse bevolking en de uitkomst is: oorlogsvluchtelin gen zijn welkom, maar economi sche vluchtelingen, gelukszoekers niet. De uitspraak van de Neder landse eurocommissaris Frans Timmermans dat 60 procent van de vluchtelingen om economische redenen onderweg is naar Europa, is koren op de molen van an ti-asieldemonstranten én de PW. En slecht nieuws voor het Cen traal Orgaan opvang asielzoekers (COA) en bestuurders die draag vlak zoeken voor opvangcentra. Tegen de NOS zegt hij: „Meer dan de helft van de mensen die nu in Europa aankomen, zijn mensen van wie je kunt aannemen dat ze geen enkele reden hebben om de vluchtelingenstatus aan te vragen. 60 procent. Die mensen moeten sneller terug. Als we daar eens mee zouden beginnen. Dat zou een enorm verschil maken." In een uitgebreidere quote, op de si te van radioprogramma Met het oog op morgen verwijst hij naar vluchtelingen uit Algerije, Tune sië, Marokko en Pakistan. heel 2015: '56 procent van de mi granten die in 2015 in Griekenland aankwam, kwam uit Syrië'. Ver der uitgesplitst: er kwamen in 2015 880.820 migranten via Grie kenland naar Europa. De top 3 van nationaliteiten: Syrisch (494.103), Afghaans (212.721) en Iraaks (90.917). Landen waar het (deels) oorlog is. Iets anders geldt voor zeeroute Libië-Italië. Daarover meldt Frontex: „De meeste mi granten die in december in Italië arriveerden, hadden de Nigeriaan- se nationaliteit." Daar heeft Frans Timmermans dus gelijk. In Nigeria is het geen oorlog. Het aantal migran ten op die route (9.700 in december) is veel lager dan die naar Grieken land. Timmermans ziet dus een trend breuk. Maar 's we relds grootste organi satie voor migratie, de De wereld is Kras WOENSDAG 27 JANUARI 2016 Wie zijn die gelukszoekers? SP Kamerlid Sharon Gesthuizen: „Dit is slechts olie op het vuur gooien in een al redelijk ontvlambare dis cussie. Kijk dan uit wat je zegt en doe een factcheck voordat je be gint te brullen, Timmermans!" GROENLINKS Europarlementariër Judith Sargen- tini: „Als de cijfers alleen een inci denteel beeld geven en geen se rieuze trend, vind ik het een fors statement." Sargentini wil via het Europees Parlement de Fron- tex-cijfers boven water krijgen. CDA Kamerlid Mona Keijzer: „Op zo'n positie moet je niet alleen signale ren, maar ook uitzoeken waar het door komt en aangeven wat je er aan doet." PVDA Kamerlid Attje Kuiken moet 'even puzzelen met de cijfers. „In het al gemeen kun je stellen: echte vluchtelingen moeten we in Euro pa opvangen. Mensen die om an dere redenen komen, moeten we terugsturen naar het land van her komst. Dat beleid is helder." VVD „De meeste mensen die in ons land aankomen, hebben vaak al enige tijd op een veilige locatie doorgebracht en kiezen om eco nomische redenen voor een door reis naar Nederland", zegt een woordvoerster. Hetzelfde geldt voor mensen die uit veilige lan den afkomstig zijn. Precies de re den waarom wij vorig jaar al pleit ten voor versobering van voorzie ningen. Hoofddoel is immers het terugdringen van de toestroom." VLUCHTELINGENWERK NEDERLAND Een woordvoerder: „Als we kijken naar de cijfers in Nederland, her kennen we dit beeld niet." In Ne derland werd vorig jaar 70 pro cent van alle (eerste) asielaanvra gen ingewilligd. Hoe komt hij aan die cijfers? Doen veel mensen dan alsof ze Sy riërs zijn bij aankomst in Grieken land en proberen ze zo mee te liften in de vluchtelingenstroom? Dus op welke migranten doelt Frans Timmermans precies? Eindoordeel: Frans Timmermans foto ANP door Cyril Rosman en Edwin van der Aa Wat zei Timmermans precies? Ontdek de hoogtepunten van Spanje en Portugal. Onze reizen zijn inclusief vlucht, hotels, ontbijt, excursies en Nederlandssprekende reisleiding. Karakteristiek Andalusië Alle hoogtepunten met o.a. Sevilla, Granada incl. entree Alhambra en de Mezquita in Córdoba. Klantbeoordeling 8,6 "Onvergetelijke reis" Zie: Kras.nl/35682 Highlights van Spanje Portugal Het mooiste van twee landen met Madrid, de regio Extremadura, Évora, Lissabon en méér. Klantbeoordeling 8,1 "Zeer de moeite waard" Zie: Kras.nl/38730 Parels van Portugal Talloze hoogtepunten zoals Porto, Braga, Coimbra, vissersplaatsjes, Évora en Lissabon. Klantbeoordeling 8,2 "Een echte parel" Zie: Kras.nl/35623 Noord-Portugal en Spaans Galicië Verrassende reis met Porto, Santiago de Compostela, de ruige Spaanse kust en méér. Klantbeoordeling 8,0 "Memorabele reis" Zie: Kras.nl/38641 8 dagen v.a. 10 dagen v.a. 10 dagen v.a. 10 dagen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3