Laureaten voor Four Freedoms Awards bekend FZC Voormalig wethouder van Borsele Marga Vermue i 8 ZEELAND Colofon 088-0561510 088-0139910 Burgemeester Marga Vermue laat trots haar Brabantse gemeente zien. Cranendonck is mooi, maar Zeeland blijft trekken. MIDDELBURG De laureaten voor de Four Freedoms Awards 2016 zijn bekend. Naast de Duitse bonds kanselier Angela Merkel worden ook Mazen Darwish uit Syrië, aartsbisschop Dieudonné Nzapa- lainga, imam Omar Kobine Laya- ma en dominee Nicolas Guéré- koyame-Gbangou uit de Centraal Afrikaanse Rebubliek, Denis Muk- wege uit Congo en de organisatie Human Rights Watch onderschei den. Darish is een Syrische journa list. Als directeur van het Center for Media and Freedom of Expres sion informeerde hij de wereld over ontwikkelingen in Syrië toen buitenlandse journalisten bijna al lemaal het land waren uitgezet. Als oprichter van de onafhankelij ke nieuwssite syriaview.net is hij een symbool geworden voor de strijd voor mensenrechten in Sy rië. Hij krijgt de award voor de vrijheid van meningsuiting. De prijs voor vrijheid van gods dienst gaat naar de aartsbisschop, de imam en de dominee die in de Centraal Afrikaanse Republiek hun kerken en moskeeën hebben geopend voor vluchtelingen. Denis Mukwege krijgt de prijs voor de vrijwaring van gebrek. Hij zet zich in voor de overlevenden van seksueel geweld in Congo. De award voor de vrijwaring van vrees gaat naar Human Rights Watch, vanwege de inzet voor mensenrechten wereldwijd. De Four Freedoms Awards wor den 2t april uitgereikt in Middel burg. De Rijksvoorlichtingsdienst maakt later bekend welke leden van het koninklijk huis daarbij aanwezig zullen zijn. Denis Mukwege uit Congo krijgt de Four Freedoms Award voor vrijwaring van vrees Mazen Darwish is een symbool voor de strijd voor mensenrechten in Syrië Zo. We zijn er. Mar ga Vermue gooit de deur van haar Volkswagen in het slot en zet haar hakken in het natte zand. Links zie je de vele pijpen van Nederlands eni ge zinkfabriek Nyrstar rookplui men uitblazen. Maar hoe an ders is het in Budel-Dorplein als je met je rug naar het onoog lijke fabrieksterrein gaat staan. Geen betere plek voor een foto sessie dan bij deze lieflijke plas water. „Da's anders dan in Zee land, hè. Meer water hebben we hier niet", grapt Vermue. „Hoe het hier heet? Tja.Oh ja, het Ringselven!" Ze groet twee vissers vrien delijk. Want groeten? Dat doet hier iedereen, weet ze inmid dels. Maar wel ieder op zijn ei gen manier. Bij het verlaten van de plas klinkt het zangeri ge 'houdoe', maar niet uit de mond van Vermue. „Dat klinkt voor geen meter", zegt ze. Zo is het. Je kunt een Zeeuw wel uit Zeeland weghalen, maar Zee land niet uit een Zeeuw. Ver mue doet er dan geen moeite voor om haar Zeeuwse accent te verbloemen. Ongemerkt praat ze soms over 'we' als het over Zeeland gaat. Oudelande Dat is ook helemaal niet zo vreemd; Vermue zet vanuit Bu- del nog regelmatig koers naar de Zak van Zuid-Beveland. Haar man Huib runt met hun oudste zoon nog altijd een ak kerbouwbedrijf en mini-cam ping in Oudelande. Hun doch ter en jongste zoon studeren in Eindhoven en Den Bosch, wo nen daarom bij Vermue in Bu- del, maar liefde en leut (lees: carnaval in Paerehat, oftewel 's-Heerenhoek) zorgen ervoor dat ook hun band met Zeeland innig blijft. „Weet je, ik heb ge woon het beste van twee werel den. Ik heb twee 'thuizen', al voelt ons huis in Oudelande voor mij meer als een recreatie ve plek. Hier, in de gemeente Cranendonck, ben ik altijd de burgemeester. Wat ik ook doe. Dat hoort natuurlijk bij mijn rol, ik vind het ook helemaal niet vervelend. Heb het enorm naar mijn zin in het Brabantse Cranendonck. Maar er is geluk kig ook genoeg ruimte en colle gialiteit binnen het college van burgemeester en wethouders om af en toe voor het Zeeuwse thuis te kiezen. Volgende week bijvoorbeeld, als het hier helemaal losgaat. Dan vier ik op zaterdag en dinsdag carnaval in Budel, maar zondag ben ik bij de optocht in 's-Heerenhoek. Ik wil toch zien wat mijn zoon, die bij een wagen bouwersclub zit, dit jaar weer heeft gemaakt, hè." We stappen weer in. Vermue stuurt richting Kempen Airport. Toen ze vier jaar geleden in Cra nendonck aan de slag ging, werd ze letterlijk ingevlogen. Vanaf Mid den-Zeeland vloog ze naar dit vliegveld in Budel, waar naast re creanten, ook zakenlui voet aan de grond zetten. Dat tripje was de start van een grote ontdekkings reis, in een gebied dat Vermue vol komen vreemd was. Om maar in de sfeer te blijven: ze maakte een vliegende start. Binnen een paar maanden was Cranendonck een hoofdpijndossier armer. Vermue slaagde er in de gemeenteraad er van te overtuigen dat een besluit om het gemeentehuis in Budel te slopen moest worden terugge draaid. Met een verbouwing en in richting met flexibele werkplek ken moest het ook kunnen. „Dat was natuurlijk een heerlijke bin nenkomer. Ik bouwde er meteen krediet mee op. Maar het zit 'm ook in kleine dingen. In mijn eer ste jaar werd ik gevraagd om mee te doen aan het 'tonpraten' tijdens carnaval. Toen ik hoorde dat de pas toor een jaar eerder ook had meege daan, dacht ik: nou, dan moet het wel kunnen. Ik ben toen in Zuid-Bevelandse klederdracht als mijn fictieve zus Annie het po dium opgegaan. Annie vertelde wat voor gekke dingen een Zeeuw se in het Brabantse tegenkomt. Op die manier laat je zien dat je hele maal niet zo'n stugge Zeeuwse bent, maar ook dat je er voor open staat om dingen samen te doen. En dat leeft hier heel sterk. De saam- 'Het is hier geen Geldermalsen of Steenbergen. Ik ben trots op de coulance van de inwoners' horigheid is hier enorm. Het vere nigingsleven bruist en de zelfred zaamheid is ook groot. Dat kun je negatief uitleggen als 'we moeten niet veel van de overheid hebben, we doen het zelf wel', maar je kunt dat als gemeente juist in het licht van burgerparticipatie ook op een positieve manier ondersteunen. Dat gebeurt in Cranendonck ook volop. Mede hierdoor heeft het ge meentelijk apparaat een beperkte omvang. Het vertrekpunt is wat dat betreft ook anders dan in Zee land. Historisch wellicht verklaar baar door de scheiding van gelo ven. Hier in Brabant heerst er veel meer één gedachte: we zijn Bra banders en we doen het samen." We zoeven onder de Ai door die het Cranendonckse dorp Maar- heeze in tweeën hakt. De snelweg en de bedrijvigheid in Eindhoven en Weert hebben een aanzuigen de werking op Cranendonck. We naderen Soerendonk, de plek waar Vermue tot nu toe de enige tegenvaller moest incasseren. Bij haar aanstelling kreeg ze ook als opdracht mee om het toerisme een flinke oppepper te geven. Een plan van ondernemer Leo van 'Mijn eerste ambitie is om hier in 2018 de eerste termijn van zes jaar vol te maken' Gansewinkel speelde daarin een grote rol, maar hij trok na jaren van voorbereiding plots de stek ker uit een megaplan voor de in vulling van een landelijk gebiedje met een congrescentrum, theater, hotel, winkelstraat, streekmu seum en restaurant. „Maar dat is eigenlijk tot nu toe het enige dat niet van de grond is gekomen", vertelt ze. Asielzoekers We koersen langs de ene na de an dere villa ('Er wordt hier goed ge boerd'), afgewisseld met bossen, aspergevelden en opvallend veel constructiebedrijven. We naderen de voormalige Nassau-Dietzkazer- ne, waar op een terrein zo groot als de Efteling het op Ter Apel na grootste asielzoekerscentrum van Nederland is gesitueerd. En als het aan het Centraal Orgaan voor opvang van Asielzoekers (COA) ligt, wordt dit aan de buitenwe reld onttrokken terrein een perma nente opvang; het COA wil de ka zerne graag kopen. Binnenkort neemt de gemeenteraad van Cra nendonck hierover een besluit. Een aantal omwonenden heeft daar bedenkingen bij, maar uit dat volgens Vermue op constructieve wijze. „Het is hier geen Gelder malsen of Steenbergen. Ik ben echt trots op de coulance van de inwoners. Daar kleeft ook een his torie aan. De inwoners zijn van oudsher bekend met toeloop van buitenaf. De zinkfabriek in Bu del-Dorplein trok bijvoorbeeld veel Waalse, Italiaanse en Spaanse werknemers, die hier ook werden gehuisvest." Het asieldossier is, ondanks het brede draagvlak, spannend. „In Hoek zit nu toch ook een grote op vang, begreep ik van burgemees ter Jan Lonink van Terneuzen? In bestuurlijk verband spreek ik nog door Ernst Jan Rozendaal Geen krant ontvangen? Onze excuses Vragen over verhuizing of vakantie? Bezorgservice De PZC wordt van maandag t/m vrijdag voor 7.00 uur be zorgd en op zaterdag voor 7.30 uur. Heeft u een bezorg klacht? De bezorgservice is open van maandag t/m vrij dag tussen 7.00 - 17.00. Op zaterdag van 8.00 - 12.00 uur. Ook kunt u 24 uur per dag uw bezorgklacht doorge ven via pzc.nl/geenkrant of 088-0561510. Klantenservice Wilt u een nieuw abonne ment, een vakantie of verhui zing doorgeven, uw abonne ment beëindigen of heeft u een andere vraag? Neem dan contact op met onze klanten service via 088-0139910, open van maandag t/m vrij dag van 8.00 - 17.00 uur. U kunt 24 uur per dag uw va kantie of verhuizing doorge ven via pzc.nl/service. Abonneren Via pzc.nl/abonneren kunt u direct gebruikmaken van één van onze aanbiedingen. Of neem contact op met onze klantenservice voor een pas send aanbod. Een abonne ment op de PZC via automati sche incasso bedraagt €30,95 per maand, €89,85 per kwartaal, €174,50 per halfjaar en €341,50 per jaar. »PZC Edisonweg 37e Vlissingen Postbus 5046 4380 KA Vlissingen Telefoon: 0118-434000 redactie@pzc.nl BTW Nr.: NL001094592B01 KVK Nr.: 10017784 Redacties Telefoon: 0118-434000 redactie@pzc.nl Walcheren 0118-434021 walcheren@pzc.nl Bevelanden/Tholen 0118-434021 bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Schouwen-Duiveland 0118-434021 schouwen-duiveland@pzc.nl Zeeuws-Vlaanderen 0115-645740 zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Postbus145, 4530 AC Terneuzen Hoofdredacteur Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl Commercieel directeur Tessa van Waarde Leveringsvoorwaarden Op alle abonnementen zijn leveringsvoorwaarden van toepassing. Deze kunt u nale zen via pzc.nl/service of opvragen via 088-0139910. Advertenties Wilt u in de PZC adverteren neem dan contact op via 088-0139998 of ga naar persgroepadvertising.nl /regio Auteursrechten Alle auteursrechten en data bankrechten ten aanzien van de inhoud van deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbe houden. Deze rechten berus ten bij de PZC, c.q. de desbe treffende makers. Wet Bescherming Persoonsgegevens De PZC is een onderdeel van De Persgroep Nederland. De Persgroep legt abonneegege vens vast voor de uitvoering van de (abonnementsover eenkomst. Deze kunnen ge bruikt worden om u te infor meren over diensten en pro ducten van de PZC en De Persgroep. Indien u hier geen prijs op stelt kunt u bellen met 088-0139910 of ga naar pzc.nl/service. Het beste van twee werelden door Raymond de Frel Marga Vermue, burgemeester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 37