belangrijker dan bomen Burgers zijn OPRUIMING Chinese kunstenaar werkt deze week in stadje voor expositie WALCHEREN 7 Kunstenaar He Jiang proeft, ervaart en voelt het stadje Veere. Met die beelden in zijn hoofd, kan hij jaren vooruit. 20% extra korting 9P laatste deel opruiming loosse Hij betreedt, bijna eer biedig, de keien van de Veerse Kaai. Zich verwonderend over de schoonheid van het in zijn ogen zo fraai geconserveerde stadje Veere. He Jiang zou er wel langer willen blijven, vertelt hij glimlachend. „Ik hou van stilte en water. Dat is hier al lemaal en zo mooi in harmonie met elkaar. Het lijkt alsof de voorvaderen van ooit hier nog aanwezig zijn. Bij ons zie je niet zo veel stadjes die zo mooi in stand worden gehouden." De 'Master of Tick Ink' is deze week in Veere. Om er te werken. Het stadje in beeld te brengen zoals de kunstenaars die tot de jaren zestig in Veere resideerden, ook deden. Mu seum Veere wijdt een expositie aan zijn werk. Nieuwe tekeningen van de ze week zullen er te zien zijn, naast werk uit de collectie van Gallery Ma ritime in Middelburg. He Jiang deed in de periode tussen 2006 en 2009 mee aan het kunstuitwisselingspro ject 'East meets West', georganiseerd door Maritime. Tick ink is een oude Chinese te kentechniek, die haar oorsprong vindt in de kalligrafie. Met borstel en pen worden punten, lijnen en arcerin gen in inkt aangebracht. He Jiang combineert inkt ook met andere ma terialen als aquarelverf, vertelt hij. He Jiang wandelt begin deze week langs de Veerse binnenhaven met zijn dochter Liu. Een opvallend kop pel dat zacht pratend de omgeving van commentaar voorziet. In het Chi nees, dus voor de argeloze voorbijgan ger niet te volgen. Het tweetal heeft niet alleen een vader-dochter band, maar ook die van meester-leerling. He Jiang is in China kunstdocent en heeft zijn dochter tekenles gegeven. Zij wil naar de kunstacademie en is daarvoor sinds kort in Groningen. Met haar cameraatje legt zij het ene Veerse beeld na het andere vast. Haar vader werkt anders. „Ik foto grafeer niet om na te tekenen. Ik voel, ruik, kijk. Naar stenen, kleuren, sfeer. Ik ervaar de omgeving en sla al le beelden en gevoelens op in mijn hoofd. Die verwerk ik later. Ik maak nu wel een aantal tekeningen voor de expositie. De rest van de beelden, in mijn hoofd, neem ik mee naar huis. Kunstenaar He Jiang uit waterdorp Xitang werkt in Veere Over een paar jaar put ik daar nog steeds uit. Ik wil ook de sfeer van Veere combineren met twee steden in mijn omgeving die aan Veere doen denken. Zoals water vloeit, wil ik die werelden ook laten samenvloeien." Water speelt een grote rol in zijn leven en in zijn werk. Hij woont in een van de oudste waterdorpen in China; Xitang. „Het is een oud, stil dorp waar ik veel inspiratie vind. In Chinese kunst speelt water een grote rol. Water geeft rust. En dat heb ik no dig. Rust in mijn hoofd. Rust om te werken. Ik ben heel gevoelig voor sfeer en omgeving." Hij voelt zich thuis in Veere. Waar nu de rust overheerst. Water kabbelt tegen de kaaimuren. Meeuwen sche ren over het meer. 'Perfect place', glim lacht hij. Meer Engels spreekt hij niet. Maar de boodschap is duidelijk. He Jiang; Stadhuis Markt 5:31 janua ri t/m 4 maart. Opening zaterdag 15.00 uur. Dagelijks van 13.00 -17.00 uur. Bomen kappen gaat nooit en nergens zonder slag of stoot. In Middelburg lopen de emoties nu zo hoog op dat geen boom meer om gezaagd mag worden zonder dat de wethouder groenbeheer dit weet en goedkeurt. Deze wethouder, Arjan Beek man van de Christenunie, heeft zijn ambtenaren onder ver scherpt toezicht gesteld omdat ze één boom omzaagden. Een rotte wilg, met een deels holle stam en brandschade door vuurwerk. Maar, het omzagen was niet over legd met Stichting Cleene Hooge. „Dit was niet zomaar een boom, deze boom had emotionele en symbolische waarde", erkende Beekman, terwijl hij diep door het zaagsel ging voor zowel de stichting als de gemeenteraad. Want de politiek had hem in de cember opgedragen niks in de Cleene Hooge te doen zónder met de stichting te overleggen. Opdrachten van de raad nege ren is verwijtbaar. Maar in zijn reactie schiet Beekman door. De wethouder moet zich nu niet met elke boom willen bemoeien. Het toont wel aan hoe politiek beladen bomenkap in Middel- Wethouder Arjan Beekman van groenbeheer moet zich nu niet met elke boom willen bemoeien burg momenteel is. Denk aan de bomen op de Loskade. Ook deze worden beschermd door een stichting (Tuin van Zeeland), die weer op steun mag rekenen van de voltallige oppositie in de ge meenteraad. Deze bomen wil Beekman wel laten kappen - en vervangen door nieuwe - en dat mag hij van de coalitiegenoten ook. Dit leidde weer tot overdre ven reacties op Twitter van GroenLinks ('Bomen zijn geen wegwerpproduct') en LPM ('Raad vindt mensen belangrijker dan bomen'). Niet elke boom is het behouden waard, en ja, men sen zijn belangrijker. Beekman is ook wethouder burgerparticipatie. Zijn tijd is be ter besteed aan burgers dan aan bomen. Start: zaterdag 23 januari 2016 di. 26 I wo. 27 I do. 28 I vr. 29 I za. 30 banken, fauteuils, tafels, stoelen, kasten, lampen, accessoires en vloerkleden WOENSDAG 27 JANUARI 2016 He Jiang vat Veere in inkt door Annemarie Zevenbergen He Jiang werkt deze week in Veere. foto Dirk-Jan Gjeltema ANALYSE door Maurits Sep INTERIEURS Langstraat 2, Arnemuiden www.joosseinterieurs.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 36