Boeren zijn overlast van distels beu Run op kavels in Yerseke Veel meer ratten gevangen Rechtbank buigt zich over nieuw beleid ministerie 4 ZEELAND Vanaf 2020 mag mosselvisserij alleen nog maar met nieuwe duurzame technieken. De mosselsector protesteert. BREDA. Opnieuw komt de rechter aan het woord over het herverde len van de locaties voor mosselzaa- dinvanginstallaties (mzi's) in de Waddenzee. Binnen zes weken be paalt de rechtbank in Breda of de mosselvissers terecht klagen over het nieuwe beleid van het ministe rie van Economische Zaken. Punt van inzet: wat moet er ge beuren als straks de overgangspe riode tussen niet-duurzame en duurzame mosselvisserij klaar is en er echt niet meer mag worden gevist op de bodem. Onder meer Prins Dingemanse is boos. Sa men met mosselzaadinvanger Kees Groot (West6) was dat be drijf de eerste die zich met mzi's bezighield. Andere bedrijven wa ren sceptisch en begonnen er pas jaren later mee, toen er inmiddels een convenant was gesloten waar in bepaald werd dat mosselvisserij vanaf 2020 alleen nog maar mag met gebruik van nieuwe duurza me technieken. In april heeft het ministerie nieuwe regels gemaakt, nadat de Raad van State de vorige besluiten vernietigde. De twee zogenaamde pioniers zijn nu kwaad, omdat ze alle percelen, waarop ze lang gele den eigenlijk een vergunning voor onbepaalde tijd hadden, gaan kwijtraken. Het ministerie gaat ze afpakken en herverdelen onder de traditionele mosselvissers. Die laatste zijn weer niet blij, omdat ze stellen dat ze mogelijk niet volledig worden gecompen seerd voor het experimenteren met mzi's sinds 2005. Bovendien stellen sommige bedrijven, zoals Roem van Yerseke, Mosselbank en De Koning, dat ze misschien wel niet tot de pioniers behoorden, maar toch al eerder met mzi's aan de gang gingen dan veel van de be drijven waarmee ze nu over één kam worden geschoren. Directeur Anton van Oost van het Mosselzaadbedrijf van Prins Dingemanse - dat in een andere bv zit dan het moederbedrijf - pro beerde de hele disussie te vereen voudigen. „Wij hebben een ver gunning gekregen om op 55 hecta re mzi's te plaatsen. Daar hebben we in geïnvesteerd, daar hebben In april heeft het ministerie nieuwe regels gemaakt, nadat de Raad van State de vorige besluiten vernietigde we mee geëxperimenteerd en uit eindelijk maken we daar nu winst mee. En nu wordt zomaar je be drijf afgepakt en herverdeeld." De rechter beslist binnen zes weken of het nieuwe beleid van het ministerie van Economische Zaken stand kan houden. tels effect op 50.000 hectare land bouwgrond. Als er op iedere hec tare een keer extra gespoten moet worden, heb je het al snel over twee miljoen euro." Daar komt bij dat lang niet bij alle gewassen bestrijdingsmiddelen mogen wor den ingezet. Op een aardappel veld bijvoorbeeld moeten de dis tels handmatig verwijderd wor den. De Koeijer pleit voor 'een soort deltacommissaris' die zich over de problematiek gaat buigen. „Ie mand die boven de partijen staat en verstand van zaken heeft. Nu zie je nog wel eens dat er ergens graafwerkzaamheden zijn en de boel daarna drie maanden stilligt. Dan staan die distels alweer een meter hoog. Bovendien worden gebieden vaak zo ingericht dat de distels moeilijk te bestrijden zijn." De ZLTO krijgt bijval van Rian de Feijter. Zij zit namens de Wa terschapspartij Zeeuws-Vlaande- ren in het dagelijks bestuur van het schap. „Dit loopt uit de hand. We moeten het dit jaar echt aan gaan pakken. Ook voor het water schap is dat belangrijk. Je ziet het aantal distels toenemen in de ber men en op de waterkeringen. Carla Schönknecht (gedeputeerde Natuur, red.) heeft mij uitgeno digd om hierover verder te praten. Daarnaast wil ik ook met de ZL TO en de terreinbeheerders om de tafel." De Feijter pleit voor het verrui men van de maaigrens. Terreinbe heerders moeten nu tot dertig me ter van hun perceelgrenzen distel- vrij houden. De Feijter wil dat op trekken naar vijftig meter. „Het zou een eerste stap zijn. De ter reinbeheerders kunnen dan ook hun goede wil tonen." Voorzitter van de ZLTO Agra risch West-Zeeuws-Vlaanderen Leo Dekker: „Vorig jaar heb ik al gezegd dat we zelf die terreinen gaan maaien als er niks gedaan wordt. Binnenkort hebben we le denvergadering. Dan zal daar ze ker over gesproken worden." YERSEKE. Het zijn randstedelij ke taferelen van vóór de econo mische crisis: mensen die in de rij staan om een lapje nieuw- bouwgrond te bemachtigen. Het gebeurde vorige week ge woon in Yerseke. De tien kavels aan de Jan Lievenslaan en de Pieter de Hoochlaan in nieuw bouwwijk Steehof waren bin nen enkele seconden verkocht. Meer dan twintig mensen luk te het niet om een lapje te be machtigen. Op een informatie middag bleek al dat er veel be langstelling was voor de bouw grond. Zo'n 100 mensen kwa men een kijkje nemen. Toen de verkoop enkele da gen later online werd geopend, waren de kavels binnen enkele seconden vergeven. Wethouder Jaap Sinke is verrast door de grote belangstelling en pro beert dit jaar de volgende fase woningbouwkavels in Steehof op de markt te brengen. „Ik ver wacht dat deze kavels ook snel verkocht zullen worden. Wij hebben namelijk veel mensen moeten teleurstellen." De tien kavels zijn officieel overigens in 'optie genomen', de gelukkigen kunnen binnen 17 weken de grond kopen of in erfpacht afnemen van de ge meente. Het waterschap schrijft de forse toename toe aan de extra in spanningen die het heeft gele verd in West-Zeeuws-Vlaande ren. „Daar weken we al een aan tal jaren af van de landelijke norm", zegt woordvoerster Jan- neke la Gasse. „Dat betekent dat je er eerst meer ratten moet gaan vangen. We hebben dat ge daan door daar meer manuren in te zetten en de vangstrategie te veranderen. Dat heeft duide lijk resultaat gehad." De toename van het aantal gevangen muskusratten is ge heel toe te schrijven aan West- Zeeuws-Vlaanderen. Elders in de provincie bleven de vang sten per saldo min of meer sta biel. La Gasse wijst erop dat in absolute aantallen het aantal muskusratten in Zeeland nog steeds beperkt is. Landelijk daalde het aantal gevangen muskusratten met ruim zes procent, tot 88.650. De vangst van beverratten, die in Zeeland niet voorkomen, steeg met zestien procent naar 1212. Waterschappen willen de ratten vangen omdat de dieren de stabiteit van oevers en water keringen kunnen ondermijnen. Maar, zeggen ze, het spul komt in het voorjaar en tijdens de zomer dagelijks aanwaaien uit omliggen de natuurgebieden. Beheerders van die terreinen doen volgens de ZLTO weinig tot niets aan de dis- telgroei en al helemaal niets aan de overlast. En die overlast, zo stelt de ZLTO, neemt in heel Zee land toe. „Het bestrijden van de distels kost best een hoop geld", zegt Rin- co de Koeijer, lid van het dagelijks bestuur van ZLTO Zeeland. „Per hectare heb je het al gauw over 40 euro aan bestrijdingsmidde len. Er ligt nu in Zeeland zo'n 5.000 hec tare natuur. Dat heeft bij dis Zeker nu er de komende jaren nog duizend hectare natuur bij komt in Zeeland, staat de distel- problematiek bij de ZLTO hoog op de agenda. Boeren zijn ver plicht om de stekelplanten van hun akkers te verwij- 'Het bestrijden van de distels kost best een hoop geld. Per hectare al gauw 40 euro' Rinco de Koeijer, ZLTO Mosselvissers willen af van herverdeling mzi's door Pieter van Klinken MIDDELBURG Waterschap Schel- destromen heeft in 2015 veel meer muskusratten gevangen dan in het jaar ervoor. Vorig jaar ging het om in totaal 3172 exemplaren. Dat is 75 procent meer dan in 2014. door Peter van den Assem GROEDE. De Provincie Zeeland moet in de Natuurvisie die wordt ontwikkeld meer aandacht schen ken aan het adequaat bestrijden van distels. Dat vindt de land- en tuinbouworganisatie ZLTO.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 33