Basic Fit wil Fit for Free toch stoppen Zonnepark Rilland op het oosten en westen Bommen op Syrië Whatsapp Qmusic-dj Kai Merckx uit Sint 2 ZEELAND Radiozender Qmusic strijkt neer in Nummer Een voor een Nummer Een-feest. Hoeveel mensen komen er? COMMENTAAR Nederland breidt de strijd tegen Islamitische Staat uit. Nederlandse gevechtsvliegtuigen zullen IS binnen kort ook in Syrië bombarderen. Dit wordt mogelijk omdat de Partij van de Arbeid door de bocht is. Het kabinet heeft nu voldoende steun in de Tweede Kamer en zal waarschijnlijk snel een besluit nemen. In toedekkende termen zegt de PvdA bereid te zijn om 'de strijd in Syrië te intensiveren'. In werkelijkheid kiest de partij ervoor om het zeer zware middel van bommen ook in Syrië te gebrui ken. Dat is een grote stap. Daarom snijdt de kritiek van bijvoor beeld het Christen Democratisch Appèl, dat de PvdA wel erg laat is met dit besluit, geen hout. Het is juist goed dat er in Nederland par tijen zijn die de rem zetten op mi litair geweld. Want Nederland hoeft niet krijgshaftig voorop te lopen. Toch is de wending van de PvdA goed. Want tegen IS lijkt geen ander kruid gewassen dan grof geweld. Dat heeft grote nade len. Bij de bombardementen vallen regelmatig burgerslachtof fers. Ook voor de vliegers is de missie boven Syrië gevaarlijk. Maar er bestaat niet zoiets als een beetje oorlog. Nederland heeft eerder besloten de wapens op te nemen tegen IS. In die strijd is het respecteren van landsgrenzen volkomen achterhaald. Het is goed dat er in Nederland partijen zijn die de rem zetten op militair geweld Aanstaande vrijdag is de ge meente Middelburg namelijk voor de rechtbank gedaagd door Basic Sportschoolvete in Middelburg rond vestiging Fit for Free aan Buitenruststraat die buiten bestemmingsplan zou vallen Fit omdat ze een vergunning afgaf voor het verbouwen van het be wuste pand aan de Buitenrustlaan voor de vestiging van de sport school. Basic Fit vindt dat de gemeente daarmee handelde in strijd met het bestemmingsplan. Een jaar geleden werd door Puur Fitness Middelburg (PFM) al aan de gemeente gevraagd om in actie te komen tegen de plannen van Fit For Free. Dat was nog voor dat PFM werd overgenomen door Basic Fit BV. Maart dat jaar legde het college van burgemeester en wethouder dat verzoek naast zich neer. Daar op stapte PFM naar de rechtbank en naar de bezwaarcommissie van de gemeente. In beide gevallen lukte het niet om de komst van Fit For Free naar de Buitenrust laan tegen te houden. In de tussentijd is PFM overge nomen door Basic Fit. Deze nieu we eigenaar blijft ook proberen om Fit For Free weg te krijgen uit het pand aan de Buitenrustlaan en stapt daarom opnieuw naar de rechtbank. Basic Fit vindt name lijk dat de oorspronkelijke bestem ming van het pand, kantoordoel einden, ervoor zorgt dat daar geen fitnesscentrum kan komen. Maar de gemeente stelt dat de bestem ming juist breder is en dat om die reden daar ook een sportschool kan komen. Een ambtenaar van de gemeen te laat desgevraagd weten dat er met vertrouwen naar de rechts zaak wordt uitgekeken. Almanak De buurtwhatsappgroepen (mooi scrabblewoord) schieten als padden stoelen uit de grond. Zelfs in het klei ne Buttinge informeren de inwoners elkaar sinds deze week over mogelijk verdachte situaties, meldde de verslag gever vol trots. Want je kunt natuur lijk niet achterblijven bij de grote stad, hè. Een Middelburgse collega had daar zo zijn bedenkingen bij. „Waar is dat nou toch voor nodig Weetje hoeveel tijd het kost om een berichtje te typen? Volgens mij bereik je in Buttinge veel meer door je raam open te zetten en een keer heel hard te roepen." Waarschuwing tegen inbrekers Wijkteam Mortiere en de organisator van appgroep Buurtpreventie Mortiere hebben waarschuwingsbor den tegen inbrekers neerge zet. Een bord met een teke ningetje 'verboden voor in brekers' laat weten dat de buurt scherp oplet. Na mel ding van verdachte situa ties bij 112, sturen aange slotenen van buurtpreven tie een app. Buurtbewo ners kunnen dan even tueel meehelpen bij opspo ring van verdachten. Aan melden voor de app via facebook.com/wtmortiere Raad vergadert over begraven De gemeenteraad van Veere vergadert morgen in het gemeentehuis in Dom burg onder meer over de uitbreidingsplannen van begraafplaatsen in Koude- kerke (deels ophoging) en Domburg. De bijeenkomst begint om 19.30 uur en is bij te wonen. Ook de duur zaamheidsagenda van de gemeente, nieuwbouw in en om Dishoek en de her ontwikkeling van het ter rein waarop de voormalige basisschool de Knotwilg in Oostkapelle stond komen vanaf 19.30 uur aan bod. Transportriool voorzien van sok De eerste delen van het transportriool langs de Nieuwe Zuidbeekseweg zijn de afgelopen dagen voorzien van een kunststof kous. De sok in de oude rioolbuizen met een door snee van een meter, wordt met vloeibare hars hard ge maakt door infrarood licht. De sok wordt daarmee een naadloze tweede huid voor de versleten rioolbuis. Het hoofdriool tussen Olympia- weg en Zinderweg wordt in enkele jaren in drie fases opgeknapt. 'Zones zonder vuurwerk nodig' Het aantal klachten over vuurwerk is in Middelburg gegroeid en daarom zijn bij de volgende jaarwisseling vuurwerkvrije zones no dig. Dat vindt Groenlinks. De partij heeft deze jaar wisseling 432 klachten ont vangen; 100 meer dan in 2014/2015. Groenlinks over handigde de klachten maandagavond aan burge meester Harald Bergmann. Die herhaalde zijn eerdere toezegging dat hij later dit jaar met een voorstel komt. RILLAND. Bij Rilland wordt deze zomer het eerste zonnepark van Nederland aangelegd waarbij de panelen als puntdakjes zijn opge steld naar het oosten en het wes ten. „Daardoor passen op hetzelf de oppervlakte veel meer pane len. Dat levert wel een derde meer groene energie op", zegt initiatiefnemer Chris Hopmans. Aanvankelijk was hij van plan om de zonnepanelen langs het Schelde-Rijnkanaal naar het zui den op te stellen. Zo krijgen ze het meeste zonlicht, maar om te voorkomen dat ze in eikaars scha duw staan, moesten de paden vijf a zes meter breed worden. „De techniek is nu zodanig ver beterd dat zonnepanelen ook energie opwekken als ze geen di rect zonlicht ontvangen. De pa den zijn straks nog maar 1,5 me ter breed." Door de nieuwe op stelling wordt het hoogste punt twee in plaats van 2,5 meter. De grond onder de panelen, die eigenlijk te slecht is voor landbouw, wordt ingezaaid met gras. „Schapen of kippen moeten dat korthouden, we zoeken daar nog de beste oplossing voor." Als de subsidie wordt toege wezen, begint de aanleg 1 augus tus. De gemeente Reimerswaal is al akkoord met het plan. Nummer Eén NUMMER EEN. Het was eigen lijk maar een impulsief idee van Kai Merckx, dj bij radio zender Qmusic. Tijdens zijn live uitzending, stelde hij voor om een 'Winnaar van de Dag'-dag te houden in Nummer Een. Vrijdag gaat het er echt van komen: live radio vanuit het Zeeuwse gehucht. En iedereen mag erbij zijn. Al bijna twee jaar lang roept Qmusic in de middagshow dage lijks iemand uit tot 'Winnaar van de Dag'. „De aanleiding daar voor kan heel klein zijn", vertelt Kai. „Bijvoorbeeld iemand die de meeste frikandellen heeft gege ten bij een eetwedstrijd, of ie mand van wie de parkiet een of andere vogelshow heeft gewon nen." Kai, die oorspronke lijk uit Sint Jansteen komt, bedacht dat het wel eens leuk zou zijn om al die winnaars sa men te brengen op één locatie. „En welke plaats is daar nou toe passelijker voor dan Nummer Een?", zegt hij lachend. Hij belde wat bewoners van het gehucht op en algauw had hij Miranda aan de lijn, die haar woning wel ter beschikking wil de stellen voor het eve nement. Het klinkt allemaal heel onbe nullig en naïef als je het zo tot stand hoort komen op de radio, maar ondertussen is er een team van Qmusic hard aan het werk om alles te regelen. Regine Cro- bach, woordvoerder van de zen der, vertelt dat ze gewend zijn om evenementen te organiseren. „Afgelopen zomer hebben we bij voorbeeld het tienjarig jubileum van Qmusic gevierd op verschil lende locaties. Daar mochten we duizenden bezoekers verwelko- Tenten Er zal beveiliging aanwezig zijn om alles in goede banen te leiden, er zijn mobiele toiletten en er worden tenten opgezet op het erf van Miranda. Ook is er contact gelegd met de gemeente Sluis. „Qmusic zal zich, net als ie dere andere organisator van een men. Zul ke aantal len verwachten we uiteraard niet in Nummer Een, maar mocht het bezoekersaantal toch hoger uitvallen, dan zijn we daar wel op voorbereid." door Emile Calon MIDDELBURG Bij Fit For Free aan de Buitenrustlaan in Middelburg wordt momenteel al volop ge traind op loopbanden, roeimachi- nes, crosstrainers en stepappara- ten. Toch probeert concurrent Ba sic Fit BV om de fitnesszaak die nu enkele weken open is, alsnog geslo ten te krijgen. Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG DOMBURG VLISSINGEN MIDDELBURG Feest voor door Elodie Kint door Joeri Wisse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 31