24 CULTUUR SHOW Rotterdams filmfestival heeft nieuw elan nodig Beyond Sleep opent vanavond het International Film Festival Rotterdam. Reinout Scholten van Aschat (26) speelt daarin de zwaarste hoofdrol uit zijn carrière tot nu toe. „Op een gegeven moment begon ik hardop tegen mezelf te praten en te zingen." Volgens sommige men sen rust er een vloek op het boek, vertelt zegt Reinout Scholten van Aschat onheilspel lend over Nooit Meer Slapen, de klassieker van W.F. Her mans uit 1966 die eindelijk is ver filmd. „De geest van Hermans zou er nog steeds boven hangen", legt hij uit. „Hij zei altijd: 'Falen ligt meer in de aard der dingen, dan het slagen'." De verfilming van het meester werk, dat voor honderdduizenden middelbare scholieren verplichte kost was, leek decennialang een on mogelijke opgave. Zelfs W.F. Her mans kwam er niet uit: hij slaagde er niet in een passend filmscenario te maken van zijn klassieker. Reinout Scholten van Aschat had aanvankelijk ook zijn bedenkingen. De 26-jarige acteur speelt in de voor namelijk Engelstalige film de hoofd rol van de jonge geoloog Alfred die in Noorwegen zichzelf tegenkomt tij dens een onbedoelde overlevings tocht. „Ik begrijp die bedenkingen wel. Nooit Meer Slapen is een boek vol ge dachten, bijna essayachtige beschou wingen. Die kun je niet direct in een film omzetten. Daar moet je visuele oplossingen voor bedenken", stelt de hoofdrolspeler vast. Maar na contact met regisseur Boudewijn Koole (be kend van het bekroonde Kauwboy was de veelbelovende acteur over tuigd. „Ik stond te springen om deze rol te spelen. Ik vind het gevecht dat mijn personage aangaat met alles om hem heen, met zijn medereizigers, met zijn omgeving en voornamelijk met zichzelf, heel mooi. Maak het je zelf moeilijk, leerde ik vroeger op de toneelschool. Zoek het conflict op. Dat zit allemaal in deze film." Ter voorbereiding op zijn rol ging Scholten van Aschat, zoon van acteer- gigant Gijs, naar de bergen van Noor wegen om het terrein en zichzelf te verkennen. „Boudewijn ging de eer ste dagen mee, daarna was ik er al leen. Op een gegeven moment begon ik hardop tegen mezelf te praten en te zingen. Als je zo alleen bent in zo'n omgeving ga je over alles naden- ken. Bij het draaien van de scènes voelde ik me heel verdwaald, als een man zonder kompas." Na Rotterdam vertrekt Scholten van Aschat naar het filmfestival van Berlijn waar hij met generatiegeno ten uit andere Europese landen als aanstormend acteertalent (een Shoo- ting Star) wordt gelanceerd. „Ik laat het allemaal over me heen komen. Ik hoop dat mijn collega's Beyond Sleep gaan zien." Over de vraag hoe hij de film aan zijn buitenlandse collega's moet uit leggen, denkt Scholten van Aschat lang na. „Het is moeilijk te omschrij- Onder de nieuwe direc teur Bero Beyer lijkt er verandering op til te zijn bij het Internatio nal Film Festival Rotter dam (IFFR). Het evene ment boette de afgelo pen jaren veel aan bete kenis en internationale reputatie in. Geen nieu we ontdekkingen meer, morrend publiek (over onder meer ticketprij zen en een overvol pro gramma) en een zwak competitie-onderdeel. Beyer, voormalig film producent van onder meer Oscarkandidaat Paradise Now, heeft veel betere contacten in de internationale filmwe reld dan voorganger Rutger Wolfson. Daar door worden er wel licht grotere producties op het IFFR vertoond, al blijft de concurrentie met festivals als Berlijn moordend. Hij heeft het programma van de Tiger Awards al inge kort, wat een goede stap lijkt om dit onder deel ooit helemaal te schrappen. Beyer heeft ook goede contacten in de Neder landse filmwereld. Wat al een interessante ope ningsfilm Beyond Sleep (naar Nooit Meer Slapen van W.F. Hermans), heeft opgeleverd. Een film die ook op het gro tere festival van Berlijn niet zou misstaan. Het is nog te vroeg om de nieuwe koers van het IFFR te beoordelen. Op papier ziet het er veel belovend uit. 'Ik hoop dat mensen in deze film gezogen worden. Dat er een soort hypnose ontstaat' Ik vind het gevecht dat mijn personage aangaat met alles om hem heen heel mooi' ven. Het gaat om een jonge ambitieu ze student die iets wil bereiken in zijn leven. Je maakt mee hoe hij elk geloof in zijn talent verliest. Hij wordt langzaam afgepeld. Wat over blijft, is de leegte." De hoofdrolspeler geeft toe dat het geen film voor iedereen is. Zijn ad vies: „Laat het boek los. Ik hoop dat mensen in deze film gezogen wor den. Dat er een soort hypnose ont staat." Tijdens de première vanavond in Rotterdam zal Scholten van Aschat waarschijnlijk ook de hand van de hoofdgast, koningin Maxima, mogen schudden. „Ik ben heel benieuwd wat zij van de film vindt." WAT MOET JE ZEKER ZIEN The Idol Scène uit de film Beyond Sleep met rechts Reinout Scholten van Aschat. foto PR 'Ik voelde me verdwaald, als een man zonder kompas' door Ab Zagt Reinout Scholten van Aschat. foto Janita Sassen door Ab Zagt Welke titels zijn op het filmfestival van Rotterdam de moeite waard? Filmredac teur Ab Zagt raadt er vijf aan. Heart of A Dog Het is vooral die magische stem van Laurie Anderson die fascineert. Bege leid door beelden, vooral privéopna- men, praat zij over het verlies van haar moeder, partner Lou Reed en haar hond. Het ongelooflijke, maar waargebeur de verhaal over een Palestijn die de Arabische versie van de talentenjacht Idols wint. Een film die zowel ontroert als verbijstert. Men Chicken Mads Mikkelsen speelt de hoofdrol in deze Deense, zwarte komedie over een gedegenereerde familie die bijna letterlijk uit een ei lijkt te zijn gekro pen. Bij vlagen hilarisch. Francofonia De Russische regisseur Alexander So- kurov laveert behendig tussen allerlei filmgenres door met deze detective film over het Louvre tijdens de Twee de Wereldoorlog. Origineel en soms heel vergezocht. Land of Mine Een Scandinavische versie van The Hurt Locker, maar dan gesitueerd tij dens de Tweede Wereldoorlog. Duit se krijgsgevangenen worden ingescha keld om de Deense kust vrij te maken van landmijnen. Een film om bang van te worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 25