President Rohani koopt voor megabedragen in grote Europese landen De sancties zijn opgeheven, en dus shopt Teheran overal, behalve in ons land. 20 Easyjet heeft last van terreur Meer vraag uitzendkrachten De aanslagen in Egypte en Frankrijk hebben een wissel ge trokken op de omzet bij easy jet. De groei in oktober werd teniet gedaan door de daling eind vorig jaar. Het bedrijf gaat extra besparen. De werkgelegenheid voor uitzend krachten is eind 2015 verder ge groeid. Volgens brancheorganisa tie ABU nam het aantal uitzendu ren in december toe met 4 pro cent. Vooral in de techniek stee de vraag, met 12 procent. DEN HAAG. President Hassan Roha ni stapt vandaag in het vliegtuig naar Parijs. Op zijn boodschappen lijstje staan 114 toestellen die hij gaat kopen bij Airbus. En daar blijft het waarschijnlijk niet bij. Ook Franse bedrijven als oliecon cern Total en autobouwers Renault-Nissan en PSA Peugeot Citroen verwachten goede zaken te doen. Het Duitse Daimler gaat samen met een Iraanse fabrikant vrachtwagens bouwen. En in Ita lië sloot Iran afgelopen dagen voor 17 miljard euro aan contracten. Voor schepen, voor staal, voor olie pijpleidingen, voor waterinfra structuur. Sectoren waar ook Ne derland sterk in is. Maar met Nederlandse bedrij ven heeft Iran nog geen enkel con tract gesloten. Dat bevestigt de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland, die in november met zestig bedrijven op handelsmissie ging in Iran. Shell, de Rotterdam se haven, baggeraar Boskalis, olie opslag Vopak, Philips en KLM: ze waren er allemaal bij. Hoe komt het dat zij nog geen deals met Iran hebben weten te sluiten? Rohani laat de rials flink rollen, sinds de zwaarste internationale sancties tegen Iran twee weken geleden zijn opgeheven. Westerse bedrij ven mogen weer zaken in Iran doen. Nu het land zijn atoomacti viteiten heeft teruggeschroefd, komt voor het land 91 miljard aan bevroren tegoeden vrij. Dat nieuws was amper bekend, of de Chinese president Xi Jinping stond al bij Rohani op de stoep. De presidenten sloten voor de ko mende tien jaar alvast overeen komsten ter waarde van 555 mil jard dollar. Met 77 miljoen consumenten, grote olievoorraden en een groot droogteprobleem is Iran ook voor Nederlandse bedrijven een oase. Die verdienen internationaal veel geld met olie, gas, watermanage- 'Het helpt niet dat Nederland de voet op de rem houdt. Als je iets wil in Iran, moet je snel zijn' ment en agrarische producten. Voordat de sancties in 2006 wer den ingesteld, was er tussen beide landen een levendige handel. „Tientallen Nederlandse bedrij ven deden er goede zaken", memo reert oud-ambassadeur Ronald Mollinger. Braaf „Dat is helemaal verdwenen. Ne derland is afgelopen jaren wel erg braaf en voorzichtig geweest. Zo mocht de Nederlandse ambassade in Teheran niks doen dat kon wor den uitgelegd als het bevorderen van handelsrelaties. Grote landen als Frankrijk hadden daar minder moeite mee. Airbus onderhandelt al maanden over de verkoop van vliegtuigen. En de grote autofabri kanten hebben hun contacten in Iran al die tijd warm gehouden." Nog steeds is de Nederlandse over heid erg voorzichtig, merkt onder nemer Leo de Zeeuw uit Drieber gen. Dat bedrijf sluit maandag wél een contract met Iran, maar zon der steun van de ambassade. Hol land Water gaat via een Iraans be- drij f legionellabestrij dingssyste- men leveren aan Iraanse hotels en ziekenhuizen. Die deal had hij graag bezegeld op de ambassade, maar dat ging niet door. De Zeeuw legde zijn contacten in Iran op eigen kracht. De Neder landse overheid treedt volgens hem te veel naar buiten als domi nee en te weinig als koopman. „Tijdens zo'n handelsmissie be spreekt de minister ook onderwer pen die politiek gevoelig liggen, zoals mensenrechten. Natuurlijk, die zijn een probleem. Maar wij gaan niet zitten wachten tot dat opgelost is. We willen vooruit. Als je zaken doet, kun je van binnen uit helpen veranderen." Minister Ploumen van Buitenlandse Han del en Ontwikkelingssamenwer king benadrukt dat er nog steeds sancties tegen Iran gelden wegens mensenrechtenschendingen. Ne derlandse bedrijven kunnen vol gens haar daarom niet onmiddel lijk en zonder problemen handel gaan drijven met Iran. Rem „Het helpt niet dat Nederland de voet op de rem houdt", zegt De Zeeuw. „Als je iets wil in Iran, moet je snel zijn. Je merkt dat de Duitsers, Italianen en Belgen heel actief zijn daar." Oud-ambassadeur Mollinger, die tegenwoordig bedrijven advi seert die zaken willen doen in de regio, heeft goede hoop op Neder landse contracten. „Op de ambas sade is weer een handelskantoor ingericht, er gaan extra medewer kers aan de slag. Het is jammer dat ze daar niet al een jaar geleden mee gestart zijn, maar in Iran lig gen zo veel kansen dat het zeker nog niet te laat is." Economie President Rohani deed gisteren za ken met de Italiaanse premier Mat- teo Renzi. foto Guiseppe Lami/EPA Leo de Zeeuw Holland Water Nederlandse bedrijven missen de boot in Iran door Annemieke van Dongen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 21