VARA onderzoekt in geheim omkoping 'kleintjes' óók aan het doelsaldo werken tegen Heracles in de strijd om de landstitel SPORT 17 Van der Wiel lang buitenspel Onderzoek belastingfraude Italië Gregory van der Wiel moet de komende weken toekijken bij Paris Saint-Germain. De Neder landse rechtsback moest zon dagavond met spoed onder het mes vanwege een blindedarm ontsteking. Drie Italiaanse topclubs worden verdacht van belastingontdui king. De Italiaanse politie heeft voor 12 miljoen euro beslag ge legd op bezittingen van bestuur ders van onder meer AC Milan, La- zio en Napoli, liet de politie we ten. In totaal worden 35 clubs en 64 personen verdacht van fraude. Het gaat om zowel bestuurders als spelers. Onder anderen voor malig Juventus-baas Jean-Claude Blanc, Napoli-voorzitter Aurelio De Laurentiis en de Argentijnse voetballers Ezequiel Lavezzi (Pa ris Saint-Germain) en Hernan Crespo (inmiddels gestopt) wor den verdacht. Journalisten van het VARA-pro- gramma benaderden meerdere Ne derlandse voetballers, die actief zijn op verschillende niveaus. Ze deden dat naar aanleiding van tips over bepaalde personen. „Er was gerede twijfel", aldus Noomen. De bevindingen van het program ma geven nog geen aanleiding een uitzending te maken. Een van de spelers die is bena derd door Rambam stapte naar de KNVB. Dat was de reden voor de voetbalbond om het Openbaar Mi nisterie in te schakelen. Uit onder zoek bleek dat productiemaat schappij CCCP, dat Rambam maakt, de bron was. „Wij staan aan dezelfde kant als de KNVB. Ook wij willen matchfixing uit bannen, alleen doen zij dat met een meldpunt en wij met een ver borgen camera. We hadden tips gekregen en dat gaf de doorslag om dit zware journalistieke mid del in te zetten", aldus Noomen. Hij is ervan overtuigd dat er geen strafbare feiten zijn begaan. „Het lijkt nu alsof wij spelers in de problemen wilden brengen, maar het tegenovergestelde is waar. Spelers zijn niet gedwongen om hierin mee te gaan en een deel van de gevoerde gesprekken zijn wellicht niet eens opgemerkt als matchfixing." Of er concrete voorstellen zijn gedaan aan spe lers, laat Noomen in het midden. EINDHOVEN. 'Vrije trap Farfan. Kluivert niet. Bal valt voor Cocu. Toch 5-1! Oh zo belangrijk voor PSV. Is het kampioenschap toch nog mogelijk?' Bijna tien jaar na dato zijn het nog steeds fascinerende beelden om terug te zien op YouThbe, die van PSV - Vitesse van april 2007. Dit seizoen begint Phillip Cocu af en toe weer over die wedstrijd en over dat doelpunt, misschien wel de belangrijkste uit zijn loopbaan. Hij maakte er PSV op de slotdag kampioen mee, ten koste van Ajax. Het doelsaldo luidde: PSV +50, Ajax 49. Na tien maanden van strijd had één ultiem schot tussen de palen dus alles bepaald. En het kan nu zomaar weer zo gaan, is het voorgevoel van Cocu. Daarom keek hij zondag kritisch naar de 4-2 zege van zijn team op FC Twente. „Ik realiseer me dat niet elke kans een goal kan worden. Maar we hadden een grotere uit slag neer moeten zetten", zei de coach. „Dat kan straks gewoon be langrijk zijn." PSV had er inderdaad makke lijk zes of zeven kunnen maken te gen de nummer 16 van de rang lijst. Jürgen Locadia, Luciano Nar- singh en Luuk de Jong sprongen slordig om met de vele kansen van de Eindhovenaren. „Ik had er meer dan één moe ten maken, ja", zei Narsingh, die de laatste weken extra traint op af ronden met de oud-aanvallers Luc Nilis en Boudewijn Zenden. „Zij geven goede tips. Luc zegt: De eer ste aanname, die bepaalt voor 90 procent of je in een kansrijke si tuatie gaat scoren." PSV heeft al het hele seizoen een minder doelsaldo dan Ajax. Dat begon direct op de eerste speeldag. Ajax won met 0-3 bij AZ. PSV bleef op 2-2 steken in Den Haag. De grootste marge was er na 15 speelronden: plus 12 in 'Met Nilis train ik veel op vrije trappen. Op de training vliegen ze er al regelmatig in' het voordeel van de ploeg van Frank de Boer, die dat weekeinde met 5-2 van Heerenveen won. Toch loopt PSV nu in. Sinds die 15de speelronde ziet Cocu zijn ploeg in elke wedstrijd vaker sco ren dan de concurrent. Er staan ook doelpuntenmakers op die nie mand had verwacht. Zondag te gen Twente maakte verdediger Héctor Moreno er twee met zijn hoofd. „Dat komt omdat hij weet dat hij vader wordt. Héctor is in de wolken door dat nieuws", grap te landgenoot Andrés Guardado. Zelf gaf de Mexicaan in de wed strijd tegen Twente drie assists, waarmee Guardado zijn totaal op schroefde naar zeven. PSV moet nu nog negen goals overbruggen naar Ajax. Een mooi streven in een week met achter el kaar Excelsior en De Graafschap als tegenstanders. De Eindhovena ren mogen dan regelmatig moeite hebben met de 'kleintjes', maar dit zijn ook ploegen waartegen een topclub altijd voldoende sco ringskansen krijgt. Vorig jaar was Excelsior - PSV een van die wedstrijden waarin Mem phis Depay scoorde met zijn spe cialiteit, de directe vrije trap. Dat wapen ontbeert de regerend kam pioen nu nog. Nilis tipte laatst Jef frey Bruma als potentiële expert. Bruma: „Met Nilis train ik veel op vrije trappen. Hij gelooft in mij en stimuleert me. Op de training vliegen ze er al regelmatig in. Nu moet het ook maar eens in een wedstrijd gebeuren." I I WOENSDAG 27 JANUARI 2016 39,4 Lionel Messi is de beste voetballer ter wereld en ook de best betaalde. Hij ziet zijn jaarsalaris bij Barcelona oplopen van 22,8 naar 39,4 miljoen. Mike van der Hoorn in duel met Heracles-keeper Bram Castro, foto Pro Shots HILVERSUM. Tv-programma Ram bam heeft onderzoek gedaan naar matchfixing. Dat bevestigde eindre dacteur Erik Noomen, nadat de KN VB bekend had gemaakt dat zeker één voetballer benaderd was om het verloop van een wedstrijd te beïnvloeden. door Maarten Wijffels Jeffrey Bruma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 18