Top van netbedrijf Alliander kan 4 ton houden NIEUWS 15 Nieuwe organisatie vindt dat iedere professionele oppas, familie of niet, een kinderopvangvergoeding moet krijgen. CAPELLE AAN DEN IJSSEL. Gastou ders gaan strijden voor behoud van gesubsidieerde oppasoma's. Acht bureaus die ruim 40 procent van de gastouders vertegenwoordi gen, splitsen zich af van bestaan de organisaties, omdat ze zich niet vertegenwoordigd voelen. Grootouders en andere familie leden die oppassen raken hun ver goeding mogelijk kwijt. Minister Lodewijk Asscher onderzoekt dit jaar of de opvang door familiele den uitgezonderd kan worden van de kinderopvangtoeslag. De 75 mil joen euro die daarmee vrijkomt wil de PvdA-bewindsman gebrui ken om de kinderopvang door gastouders te professionaliseren. Dat is tegen het zere been van de acht gastouderbureaus, die gis teren bekendmaakten dat zij hun eigen 'Platform Gastouderopvang' oprichten. De nieuwe organisatie vindt dat alle gastouders die aan de strenge wettelijke eisen vol doen recht hebben op toeslag, on geacht of de gastouder familie is van het opgevangen kind. „Het is raar dat je alle vormen van opvang gesubsidieerd kunt krijgen, behalve als je je kind naar zijn lieve oma of tante brengt", be toogt Sebastiaan Dekkers van het Platform Gastouderopvang, Hij is directeur van één van de grotere gastouderbureaus 4Kids. Sinds 2010 moeten gastouders voldoen aan strengere kwaliteitsei sen om nog subsidie te krijgen. „Of het nu gaat om oppasoma's, -opa's, -ooms, -tantes, -neven en nichtjes, de gastouders die nu nog subsidie krijgen zijn al professio neel, hebben diploma's gehaald, tijd en geld geïnvesteerd." De 61-jarige Tineke Goos uit Ca- pelle aan den IJssel - moeder van zes kinderen en oma van drie kleinkinderen, nummer vier is on derweg - besloot haar baan in de thuiszorg eraan te geven. Zij past niet alleen op haar kleinkinderen, maar ook op drie kinderen van an deren. „Ik heb zelf zes kinderen opgevoed, dus ik heb een basis. Maar bijvoorbeeld kinder-EHBO is eigenlijk voor iedereen een aan rader." Ook moest haar huis vol doen aan allerlei eisen. „Zo kwa men er rookmelders, traphekjes, heb ik een uitklapbare box, glij baan en een fietskar aangeschaft." Even na drie uur rijdt opa met die fietskar de voortuin in. Haar kleinzoon Jesse (5) en Joey (4) zit ten er samen in. Ondertussen past oma op Jeromian (4) en Chenne- lys (8) die vanwege hun continu- 'Raar dat alle opvang gesubsidieerd wordt, maar niet als je kind naar oma of tante gaat' rooster al eerder uit waren. Vrien den en kennissen die hoorden dat Goos gastouder was, informeer den bij haar. „Hun kinderen had den gezegd: ik wil ook bij Jesses oma", vertelt 'Oma Tinny' trots. „Al zijn wij niet hun echte opa en oma, zo noemen ze ons wel." Haar huis hangt vol met sprook jesachtige laven uit De Efteling, zelfs op de wc, waar overigens ook van die typische oma-dingetjes lig gen als leesbril en Allerhandes. De sfeer is huiselijk. Boterhammetjes met kaas en chocopasta worden - 'ga maar even op je billen zitten alsjeblieft' - netjes aan tafel opge peuzeld. „Ik maak er hier expres geen peuterspeelzaal van", licht ze toe. „Voor mij zijn ouders altijd num mer één, dus ik had wel een beet je moeite met oppassen op ander mans kinderen. Maar als alterna tief is het heel fijn als de oppas een oma of bekende is. Het komt op mij heel tegenstrijdig over dat je voor andere kinderen wel pro fessioneel moet zijn, maar als je het voor je eigen kinderen doet, dan ben je ineens oma." Deze krant onthulde in augustus dat Peter Molengraaf en Mark van Lieshout, respectievelijk alge meen- en financieel topman van Alliander, er met een foefje voor zorgen dat ze zich niet aan de Wet Normering Topinkomens (WNT) hoeven te houden. Die schrijft voor dat bestuur ders in de (semi-)publieke sector niet meer mogen verdienen dan een minister. In 2015 lag de grens op 178.000 euro. Molengraaf en Van Lieshout verdienen beiden meer dan 4 ton. De bestuurders stellen dat de wet alleen van toepassing is op Minister Plasterk constateert na onderzoek dat de uitleg van de bestuurders strikt juridisch klopt netbeheerder Liander, een doch ter van Alliander. Zowel Molen graaf als Van Lieshout is formeel in dienst van Alliander. Plasterk constateert na onder zoek dat die uitleg strikt juridisch klopt. 'Uit het onderzoek is geble ken dat de besturing van netbe heerder Liander, waarop de WNT van toepassing is, formeel en mate rieel is gescheiden van de bestu ring van Alliander', schrijft Plas terk aan de Tweede Kamer. In augustus sprak een boze Plas terk in deze krant nog van 'een schijnconstructie'. „Mijn indruk is dat de constructie is opgetuigd om de wet te omzeilen en deze mensen 4 ton te kunnen betalen." In antwoord op Kamervragen liet hij herhaaldelijk weten dat Al liander gewoon onder de WNT valt. Plasterk legt de bal nu bij de aandeelhouders van Alliander, waarvan de provincies Gelder land, Friesland en Noord-Holland de belangrijkste zijn. „Ik zou me kunnen voorstellen dat zij ervoor kiezen bij dit overheidsbedrijf de geldende WNT-normering te gaan hanteren." Dat is nog maar de vraag. Welis waar stelt Noord-Holland in een reactie dat het dat wil gaan af dwingen, Gelderland, de grootste aandeelhouder en de thuisbasis van Alliander, wil zich daar niet op vastpinnen. „Alliander heeft eerder voorge steld de topsalarissen af te bou wen naar een niveau dat 30 pro cent boven de WNT-norm ligt", zegt een woordvoerster. „Dat vin den wij een goed begin." Andere nutsbedrijven hebben zich de afge lopen jaren aan de wettelijke norm aangepast. Alleen bij Allian der verdienen de bestuurders meer dan de minister. Vanmiddag praat de Tweede Ka mer over de beloningswet van Plasterk. PvdA-Kamerlid John Ker- stens gaat de minister vragen alies in het werk te stellen om de wet te repareren. „De handelwijze van Alliander is misschien niet onwettig, hij is wel onwenselijk. En als je dat con stateert, moet je de wet aanscher pen." Alliander ziet de brief van de minister als een bevestiging van het feit dat het bedrijf zich aan de wet houdt. Alliander herhaalt dat het de maximale beloning wil te rugschroeven naar 130 procent van een ministerssalaris. Verdere verlaging van deze grens tast vol gens Alliander de positie op de ar beidsmarkt ernstig aan. WOENSDAG 27 JANUARI 2016 Oppasoma Tineke Goos met de kinderen (vlnr) Jeromian Joey, Jesse en Chenne-lys bij haar thuis, foto Bart Hoogveld Oma wil haar toeslag houden door Marcia Nieuwenhuis Sebastiaan Dekkers Platform Gastouderopvang door Sander van Mersbergen DEN HAAG Minister Plasterk kan niets doen tegen de topsalarissen bij netbedrijf Alliander. Daardoor blijven twee topbestuurders voorlo pig 4 ton per jaar verdienen. De mi nister sprak eerder nog van een 'schijnconstructie'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 16