Bill Gates komt, inspireert en gaat weer verder Elke krant schrijft over de drugsvangsten in de haven van Antwerpen. Vrij spel is belangrijk voor ontwikkeling Maar wie schrijft er ook over dat ene drugspand in uw buurt? NIEUWS 13 Kinderen die vaak genoeg zelf kunnen kiezen hoe ze met leeftijdsgenootjes willen spelen, zijn sociaal sterker. LEIDEN. Dat buiten spelen goed is voor kinderen blijkt uit onder zoek van de universiteiten in Lei den en Lissabon. Kinderen krij gen steeds minder tijd om vrij bui ten te spelen. „Ze moeten op school meer leren en na schooltijd worden ze naar allerlei clubs ge bracht. Terwijl kinderen zich juist ontwikkelen door zelf te spelen", verklaart onderzoeker Carolien Rieffe. Tijdens het buiten spelen leren kinderen bijvoorbeeld com municeren met leeftijdgenootjes en onderlinge problemen op te lossen. Om het belang van het vrije spel aan te tonen, zetten de onder zoekers gps-systemen in. Een groep van 73 kleuters kreeg senso ren opgeplakt tijdens het buiten spelen. Zo konden de onderzoe kers precies volgen wie met wie speelde, hoeveel wisselende con tacten de kinderen hadden en hoe lang ze met elkaar optrokken. Wat blijkt? Het speelgedrag van kleuters zegt iets over hun sociale vaardigheden. Kinderen die gedu rende langere tijd, in kleine groep jes spelen, zijn echte sociale die ren. „Ze hebben diepere contacten met elkaar, worden meer gezien als individu en kunnen zichzelf zijn zonder meteen te worden ge corrigeerd", verklaart Rieffe. De kleuters die veel alleen op het schoolplein stonden, blijken meer moeite te hebben om de emoties van hun klasgenoten in te schatten. Rieffe: „Ze komen aan de zijlijn te staan, omdat ze de an dere kinderen niet goed begrij pen." Leraren kunnen die leerlingen helpen om al op jonge leeftijd be ter te leren emoties te herkennen, bijvoorbeeld met rollenspellen. Het is voor het eerst dat het spelgedrag van kinderen met data is vastgelegd. Het voordeel is dat de kinderen niet in hun spel wer den gehinderd door observerende onderzoekers op het schoolplein. Rieffe: „Die kinderen wilden de zenders eerst niet op. Totdat we zeiden dat het medailles waren. Toen stonden ze te dringen." Om de effecten op de sociale vaardigheden en het soort spel van de kleuters in kaart te kunnen brengen, volgden de onderzoekers de kinderen ook met videobeel den en lieten ze de leraar vragen invullen. De onderzoekers willen ver volgonderzoek doen naar kinde ren met een communicatieve be perking, zoals doofheid, autisme of een taalontwikkelingsstoornis. „Met passend onderwijs komen die kinderen in normale klassen. Maar als ze hun klasgenoten niet begrijpen, kan dat grote conse quenties hebben voor meespelen en dus hun sociale ontwikkeling", verklaart Rieffe. Overigens is het onderzoek zelf op een Portugese school gedaan, zodat het regenachtige Hollandse weer geen roet in het eten kon gooien en de kinderen hoe dan ook buiten konden spelen. Gates was voor een blik sembezoek in Neder- land.Vooruitgang is niet iets magisch, hield Gates zijn gehoor gisteren voor tijdens. Het is het resultaat van hard werken, van weten schappers die niet van ophou den weten, van regeringen die de juiste beslissingen nemen, van bedrijven die geld steken in goede initiatieven. En om bedrij ven, ondernemers en particulie ren ertoe te bewegen te blijven bijdragen aan een betere wereld, moeten ze weten dat het helpt, vindt hij. Een paar minuten eerder is de wereldberoemde Amerikaan de zaal in geleid, naar zijn stoel op de voorste rij van de Glazen Zaal in Den Haag. Voor de deur twee zwaarbewapende marechaus sees, binnen opvallend veel opge wonden twintigers en dertigers, die zijn meegekomen met Tho mas Vaassen (33) en Merel Rum- ping (31). Deze twee jonge onder nemers mogen hun start-up aan Gates presenteren, en zijn com mentaar tegemoetzien. Voor het zover is, test de be vlogen datastatisticus professor Hans Rosling de toeschouwers in de zaal op hun kennis over de stand van de wereld. Met zes vra gen toont hij aan dat de ideeën die de gemiddelde Nederlander heeft over ontwikkelingslanden zo'n jaar of dertig achterlopen bij de feiten. Hij toont zijn ge hoor hoe het sinds jaren de goe de kant op gaat met kindersterf te, geboortecijfers, onderwijs en vrede. En hij laat zien dat den ken in termen van wij (ontwik kelde landen) en zij (onderont wikkelde landen) een achter haald concept is. Bovenaan Ga tes' verlanglijst, zo vertelt hij, prijkt de hoop dat 2016 het jaar zal blijken waarin het allerlaatste 'Vooruitgang is het resultaat van hard werken innoveren en volhouden' polioslachtoffer wordt geregis treerd. Verder hoopt hij nog te beleven niemand meer wordt be smet met malaria. Zo snel als hij kwam, wordt Gates weer wegge leid. Op naar Amsterdam, voor weer een toespraak. In Den Haag zindert de zaal nog even na. POLITIE WOENSDAG 27 JANUARI 2016 Microsoftoprichter Bill Gates tijdens zijn bevlogen toespraak. De strijd tegen ziekte en armoede loont, hield hij het publiek voor. foto Pim Ras Buiten spelen is goed voor kind door Ellen van Gaaien door Anniek van den Brand We moeten af van het idee dat de strijd tegen honger, ziekte en armoede een hopeloze is. Wie naar de feiten kijkt, ziet dat het steeds beter gaat met de wereld. Een kwestie van hard werken, in noveren en volhouden, weet Mi crosoftoprichter en filantroop Bill Gates. Bill Gates ondernemer/filantroop

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 14