4 Mannen op whiskyrooftocht door het oosten van Nederland Man die met dreigementen maandenlang het Jumbo-concern probeerde af te persen 8 NIEUWS reconstructie Alex O. volgde het spoor van zijn vader en sleepte ook zijn eigen zoon mee in zijn val tijdens een criminele mislukking. Drie verdachten melden zich Omgangsrecht niet wettelijk Een kookwekker. Waar om ligt hier een wit emmertje met een kookwekker? De Gro ninger die op 8 mei kort voor midder nacht een wandelingetje maakt over de Wilhelminakade, ver trouwt het niet. Hij twijfelt, maar belt dan toch de politie. „Ik hoorde er de volgende och tend van", vertelt Anrico Maat, di recteur van het Jumbo-filiaal. „Een explosief dat niet was afge gaan, met een kookwekker erin. Niemand begreep waarom het daar lag. We hadden niet het idee dat het met ons te maken had." De politie neemt de vondst se rieus. Het mislukte projectiel wordt minutieus onderzocht. Veel levert het nog niet op: hooguit dat in het emmertje eerder kipkerrie heeft gezeten. Wie het projectiel heeft neergelegd, en waarom, is onduidelijk. Pas later zal blijken dat de dader zijn daad al heeft aan gekondigd in een e-mail aan het Jumbo-concern, maar een ver keerd mailadres heeft gebruikt. 50 jaar is Alex O. nu, maar nog altijd is zijn leven een rommel tje. Hij heeft niet eens een ei gen woning. De laatste tijd ver blijft hij vooral bij bekenden, die hem wel een tijdje onder dak willen geven. Soms zijn ex-vriendin, soms een vriend. Een baan heeft hij niet. Nooit gehad ook. Eigenlijk is het nooit anders ge weest. Als kind al stond zijn le ven in het teken van de mis daad. Door zijn vader, Theo, die overal en altijd een spoor van vernieling achterliet. Pa was een geboren oplichter. Hij verkocht bakken afgetrapte schoenen als nieuw, lichtte mensen op met zogenaamde hulptransporten naar Polen, verkocht mensen zijn autobio grafie die hij nooit geschreven had. Ook Alex koos het crimine le pad: als puber belandde hij al eens in een jeugdgevangenis vanwege 'vechtpartijtjes'. Op 31 mei horen bewoners van het Overwinningsplein in Gronin gen een enorme knal. Pas de vol gende dag blijkt wat er gebeurd is: een man heeft 's nachts een pakke tje tegen een raam van het Jum bo-filiaal gelegd. Een paar minu ten later gaat het af. Een ruit raakt beschadigd. Agenten vinden stuk jes plastic. Het blijken de restan ten van een Leifheit-kookwekker. De volgende dag wordt duide lijk dat er een verband is. De da der stuurt opnieuw een bericht, maar nu via het reactieforum van politie.nl. De afzender maakt dui delijk dat hij nog maar net begon nen is, en dat hij snel duidelijk zal maken wat hij van plan is. Vier da gen later komt op het hoofdkan toor van het Jumbo-concern, in Veghel, een brief binnen. De da der eist een fors bedrag in het digi tale betaalmiddel bitcoins. En snel, anders zullen er nog veel gek kere dingen gebeuren. Het is geen loos dreigement. De volgende dag stuurt de onbe kende een nieuw bericht via poli- tie.nl, om vier minuten over twaalf in de middag. De bood schap: er ligt een explosief in de Jumbo bij het Euroborg-stadion. Die wordt nooit gevonden, maar de paniek is er niet minder om. „Toen werd het écht heftig", zegt Maat. „Iedereen moest die middag direct het pand uit, mensen met kinderen lieten zelfs hun buggy achter. We begrepen op dat mo ment: het is menens." Eigenlijk is Den Haag zijn stad. Zijn moeder woont er nog steeds. Maar Alex O. komt er niet meer zo graag, sinds hij er in 2006 met zijn broer een auto rijschool bedreef. Honderden Hagenaars schreven zich in en betaalden, maar toen verdwe nen de broers plotseling. Drie honderd gedupeerden, 200.000 euro. Maar Alex kwam er mee weg, door de zaak als een ge woon faillissement af te doen. Ze hadden niet lang hoeven na denken over het plan. Want va der Theo had in de jaren zeven tig en tachtig precies hetzelfde gedaan. 'Rijschool 't Haagje' heette het bedrijf van pa, en honderden leerlingen betaal den voor lessen die ze nooit kregen, zowel in Oss als in Gro ningen. Pa wist wel hoe je men sen bedondert. De politie zet nu maximaal in op de zaak. Dertig rechercheurs stor ten zich op het onderzoek, geleid door commandant Rob Vos. Een geboren Twent met bijna 30 jaar politie-ervaring. Vos maakt de top van het Jumbo-concern duidelijk dat de veiligheid in het geding is. Vanaf nu worden alle Jumbo-filia len in Nederland in de gaten ge houden. „Iedereen stond op scherp", zegt supermarktbaas Maat. „Een medewerker van ons zag bijvoor beeld twee keer in korte tijd de zelfde auto langs een filiaal rijden. Meteen de politie ingelicht. Het bleek een auto van de recherche, Vader Theo was een geboren oplichter, die overal een spoor van vernieling achterliet die het pand in de gaten hield. Het concern denkt mee met de politie. Maat: „We hebben alle in formatie gegeven die de politie wilde: wie er ontslagen was, win keldieven met wie we ruzie had den gehad. Maar we hadden geen idee om wie het kon gaan." Eén spoor heeft het politieteam van Rob Vos wel: de kookwekkers die in de twee projectielen zaten. Wit en grijs waren ze, van het merk Leifheit. Die blijken bijna uitsluitend te worden verkocht in filialen van Blokker. De twee Blok kers in Groningen blijken er in de afgelopen maanden 170 te hebben verkocht. Het is één van de meest concrete aanknopingspunten, en dus gaan agenten in de eerste week van juli langs bij alle 170 ko pers. Wie de kookwekker nog in huis heeft, valt meteen af. Maar dertig mensen kunnen de wekker niet tonen. Voor het team zijn zij vanaf nu 'interessante personen'. Tegenover die rijschool van va der Theo, in Groningen, stond een supermarkt. Alex O. weet nog hoe hij er, als twintiger, een roofoverval liet plegen die zijn leven zou veranderen. Hij was nog jong, maar speelde al een belangrijke rol in een groep Groningse overvallers. Ze beroofden zelfs banken. Alex ging meestal niet mee, maar organiseerde de boel: de wapens, de communicatieappa ratuur, de vluchtwagens. Juist in die supermarkt ging het mis, op de laatste dag van 1992. Eén van de leden uit de bende van Alex zou een geldlo- per van geldtransportbedrijf Brinks beroven, op het mo ment dat die het geld van de su permarkt kwam ophalen. Maar het liep uit de hand: de berover schoot de geldloper door het hoofd. Die raakte zwaarge wond. Justitie zette groot in op de zaak en rolde de bende op. Alex O. kreeg de zwaarste straf: 14 jaar cel. Woesthuis en Horst ontdekten de diefstal maandag, maar gaven er gisteren pas ruchtbaarheid aan. Een bericht op Facebook over de drankdiefstal leverde vrijwel on middellijk reacties op van colle ga's in de regio. Tineke Horst: „Twee mannen hebben zaterdag heel gericht een rondje gemaakt door Oost-Neder land. Ook collega's in Kampen en Drenthe zijn getroffen. Whisky is enorm hot. Er wordt volop in ge handeld. Daar plukken we nu de wrange vruchten van." De gestolen flessen, waaronder een fles 30 jaar oude Glenglas- saugh van 400 euro, stonden in een open kast pal naast de toon bank. „Het moet pal onder onze ogen zijn gebeurd." Omdat de ver zekering de schade niet dekt, voelt het duo zich extra gedupeerd. Daarom overwonnen ze hun schroom en maakten ze de dief stal wereldkundig. De vermoedelijke daders, zo leert een rondgang langs de gedu peerde slijters, gingen snel te werk. Slijter Ben Hofhuis kreeg vrijwel onmiddellijk na hun be zoek aan zijn winkel in Wierden argwaan, maar was te laat met een reactie. Hij zag elf flessen met een waarde van ruim 900 euro ver dwijnen. „Ze waren weg voordat we het wisten. Ik zit 35 jaar in het vak, maar dit heb ik nog niet eer der meegemaakt." Volgens de Vereniging Dran kenhandel Nederland is diefstal van whisky buitengewoon lucra tief. De waarde van sommige fles sen kan tot duizenden euro's op lopen. Ook als belegging is whis ky populair. Drie mensen hebben zich vrij dag gemeld nadat de politie fo to's van hen had gepubliceerd. De mannen zouden betrokken zijn geweest bij de ongeregeldhe den vanwege de mogelijke komst van een azc in Geldermal- sen op 16 december. De politie zette gisteren tien foto's online. De gezichten zijn onherkenbaar gemaakt. De politie gaat er van uit dat de verdachten zich vrij willig melden. Gebeurt dat niet, dan komen de foto's ongecensu reerd in beeld bij Bureau GLD, het opsporingsprogramma van Omroep Gelderland en dinsdag 2 februari bij het televisiepro gramma Opsporing Verzocht. Oma's en opa's krijgen geen wet telijk omgangsrecht met hun kleinkinderen. Het CDA ziet graag dat grootouders omgang kunnen afdwingen als zij hun kleinkinderen niet of weinig zien na een (echt)scheiding van de ouders. Maar het kabinet ziet daar niets in, schreef justitiemi nister Ard van der Steur gisteren aan de Tweede Kamer. Van der Steur wijst erop dat er in dit soort gevallen meestal al sprake is van een complexe scheidingssi tuatie tussen de ouders. Als de grootouders ook nog als proces partij optreden, maakt dat de si tuatie ingewikkelder. En dat is niet in het belang van het kind. I umbo-afperser: misdaad door Peter Groenendijk en Victor Schildkamp Algemeen Comman dant Rob Vos maakt de zaak bekend en vraagt de hulp van het publiek. De dader verstuurt Zün laatste bericht aan de politie via politie.nl. illustratie Mark Reijntjens door Herman Haverkate RIJSSEN Onbekenden wisten op klaarlichte dag voor ruim 800 euro aan whisky te ontvreemden uit de winkel van Monique Woesthuis en Tineke Horst in Rijssen. Zij bleken niet de enige. Ook slijterijen in Nij- verdal, Wierden en Raalte kregen whiskydieven op bezoek. GELDERMALSEN DEN HAAG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8