Begraafplaats komt in orde Eerste schop in maart in Schoondijkse grond Voor steeds meer Zeeuws-Vlaamse scholieren is studeren in Vlaanderen een optie ZEEUWS-VLAANDEREN 9 Ik zou verhuizen vréselijk vinden! Langst bij stand van Gent gekeken Onderwijs België was altijd beter Twee busladingen Zeeuws-Vlaamse scholieren oriënteren zich op Gentse onderwijsbeurs. Chloë Roegiers (15) Terneuzen vwo 4 De Rede „Ik denk aan diergeneeskunde. Het liefst Gent. Dat vind ik een leuke stad. Maar mijn master zou ik toch in Antwerpen moeten doen. Dus toch Antwerpen. Weg uit Zeeuws-Vlaanderen? Nee, ik zou verhuizen vreselijk vinden!" Iwan Slabber (17) Terneuzen vwo 6 De Rede „Taal of geschiedenis lijkt me wel leuk. Misschien iets in de EU of als correspondent. Ik heb bij de stands van de KU Leuven en de Universiteit Gent gekeken. De stu die is belangrijker dan de stad. Eva Dieleman (15) Zaamslag gym nasium 4 Zeldenrust Steeland „Iets technisch. Wat weet ik niet. daarom oriënteer ik me hier. Ik heb niet echt gekeken naar een studie in Nederland. Onderwijs in België was altijd beter. Ik ben gehecht aan Zeeuws-Vlaanderen. Wij verwacht ten een bus te vul len en het werden twee vol len bussen." Mike van de Wijn ckel, adviseur van het project Leef baarheid Zeeuws-Vlaanderen is dik tevreden met de interesse van de Zeeuws-Vlaamse scholieren voor de Studie Informatiedagen in de Flanders Expo in Gent. Zo'n honderd leerlingen van De Rede, het Zeldenrust Steelantcollege en het Zwin College lieten zich giste ren informeren over studiemoge lijkheden in Vlaanderen. Van de Wijnckel probeert met het project het tij te keren dat maar bitter weinig Zeeuws-Vlaam se scholieren in hun streek blijven of na hun studie terugkeren. Dat ijkt steeds beter te lukken. „In 2014 zijn er 487 scholieren uit Zeeuws-Vlaanderen vertrokken. Vorig jaar was dat aantal 367. Een stuk minder op eenzelfde popula tie." Steeds meer Zeeuws-Vlaam se scholieren kiezen volgens hem voor de HZ in Vlissingen of vol gen een opleiding in een van de Vlaamse steden. „Studeren in Vlaanderen werd lange tijd gezien als achterlijk", stelt Carlos de Smet, decaan bij het Oostburgse Zwin College. „Ik hoorde een interview waar scho lieren uit Maldegem spraken met Zeeuws-Vlaamse scholieren. De Vlaamse leerlingen gingen stude- In 2014 zijn er 487 scholieren uit Zeeuws- Vlaanderen vertrokken. Vorig jaar 367 ren in hun buurt en vonden daar ook een baan en bleven daar dan ook wonen. Dat is maar een kilo meter of vijftien uit de buurt." Zijn collega-decaan Miel Smet van De Rede in Terneuzen meent dat financiën tegenwoordig ook een rol spelen om studeren in Vlaanderen als alternatief te zien. „Ouders zeggen tegen hun kinde ren 'kies in een keer de goede stu die', vanwege de kosten. En Vlaan deren is dan gewoon goedkoper." Om een overstap van een Zeeuws-Vlaamse havo naar een Vlaamse universiteit mogelijk te maken hebben Zeeuws-Vlaamse scholen Havo Piste opgezet. „Een extra jaar havo om de overstap naar een Vlaamse studie te kun nen maken" verklaart Hans Nan- ninga, decaan van het Zeldenrust Steelant College. Bang dat de Zeeuws-Vlamingen de Vlaamse steden veel leuker vinden en er blijven is hij niet. Nanninga is be slist. „Nee, die komen terug." Co van Schaik, voorzitter van de stichting tot beheer van de be graafplaats, is zeer tevreden over de fondsenwerving. „We hebben 4500 euro gekregen van Monuta. De Rabobank heeft ons 5000 eu ro geschonken. En via Groen en Doen, een organisatie die ik niet kende, hebben we 3000 euro ont vangen. Het loopt wel lekker, op deze manier." De gemeente Terneuzen was ook om een bijdrage gevraagd, maar wees die in eerste instantie af. Onlangs heeft het college van B en W toch besloten 2500 euro beschikbaar te stellen. Dit geld is specifiek bestemd voor het onder houd van het graf van de echtge note van generaal Szydlowski die de Poolse troepen aanvoerde bij de bevrijding van Axel 19 septem ber 1944, en voor drie graven van oorlogsslachtoffers. De begraafplaats achter de vroegere rooms-katholieke kerk van Axel die in gebruik is ge weest van 1848 tot ongeveer 1990, ligt er slecht bij. Dit voor jaar zullen paden worden her steld. In het najaar zal groen wor den aangeplant. Sociale werkvoor ziening Dethon voert een deel van dit werk uit, geholpen door vrijwilligers van de stichting en van Landschapsbeheer Zeeland. De in ere herstelde rooms-katho lieke begraafplaats met nog zo'n 150 grafzerken wordt vrij toegan kelijk, vertelt Van Schaik, met een wandelpad vanaf het heringe richte Szydlowskiplein richting Axel-Zuid. SCHOONDIJKE. Het dorpscentrum van Schoondijke gaat vanaf maart op de schop. Eind 2017 moet het dorp zo goed als herboren zijn. In twee fasen zal worden ge werkt, is deze week bekend ge maakt in de dorpsraad. Tijdens de eerste fase worden de Damstraat en Dorpsstraat aangepakt. Delta begint in maart met het vervan gen van de water- en gasleidingen en waar nodig ook de elektra. Begin mei beginnen de riole ringswerken, waarbij ook een stuk van Tragel Oost wordt meege nomen. Het streven is dat deze werkzaamheden zijn afgerond voor de bouwvakvakantie, begin augustus. De Dorps- en Dam straat moeten dan nog worden af gewerkt, er komt een tijdelijk grindpad te liggen. Het is nog niet bekend wie de aannemer wordt. In 2017 start fase 2 van het her inrichtingsplan waarbij het Dorps plein, Dorpsstraat (inclusief de ro tonde) en een deel van de Lange Heerenstraat worden aangepakt en heringericht. Schoondijke kan (eindelijk) op nieuw worden ingericht, omdat er geen doorgaand verkeer meer is sinds de aanleg van een randweg. De rotonde die nodig was om het drukke verkeer te leiden, kan weg, er komt meer groen en de hoofd wegen krijgen een dorpsere inrich ting. 'We maken van de begraaf plaats een stadsparkje, waar je vrij doorheen kunt lopen' ZATERDAG 23 JANUARI 2016 Studeren kan dichterbij Mike van de Wijnckel, adviseur van Leefbaar Zeeuws-Vlaanderen maakt voor de ingang van Flanders Expoin Gent een groepsfoto van de Zeeuws-Vlaamse scholieren die gisteren de onderwijsbeurs SID-in (studie informatiedag) bezochten, foto's Camile Schelstraete door Guido van der Heijden Mike van de Wijnckel door Harmen van der Werf AXEL. De oude rooms-katholieke begraafplaats Heilige Gregorius de Grote achter de Walstraat in Axel kan in ere worden hersteld. De vo rig jaar opgerichte stichting, die zich om het herstel van de doden akker bekommert, heeft inmid dels al zo'n 20.000 euro van de be nodigde 30.000 euro binnen. Co van Schaik, stichtingsvoorzitter

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 83