Van de lopende band Suzannaweg vraagt om aanpak wateroverlast Scheidend voorman Visserijvereniging Yerseke rept van onzekere toekomst BEVELANDEN en THOLEN 9 Jos van Damme is na veertien jaar gestopt als voorzitter van Visserijvereniging Yerseke Hij wilde het wel voor drie jaar doen. Het werden er veertien. Maar nu is mosselkwe ker Jos van Dam me uit Yerseke dan toch gestopt als voorzitter van de Visserijver eniging Yerseke. „Er is nu een periode van rust. Maar er komen weer problemen aan, zoals het zoeken naar nieuwe percelen op het Wad en als ik nu niet stop, bijt ik me daar weer he lemaal in vast." Want Van Dam me houdt niet van half werk. Hij wil dingen afmaken. Bij zijn aan treden, was alles nog kalm in de sector. „Maar toen kwam de on rust. We zijn van het een in het ander gerold. Een bijzonder onze kere periode", zegt Van Damme. „Telkens weer horen dat een schorsing was aangevraagd voor de vergunning voor de zaadvisse rij. Het is wel gebeurd dat de sche pen al klaar lagen op het Wad en dat we eerst met z'n allen naar Den Haag moesten, naar de Raad van State.'Tn 2008 verbood de rechter de zaadvisserij op het Wad. „Toen was het echt klaar. Einde verhaal. Met die boodschap moesten Van Damme en zijn colle ga-voorzitters naar hun achterban nen. In Yerseke is Van Damme di rect actie gaan ondernemen. „We zijn vanuit hier met vier bestuurs leden de politiek gaan opzoeken. We hebben bijna iedereen aan boord gehad op de Oosterschelde. Jan-Peter Balkenende, Geert Wil- ders, Jan Marijnissen, allemaal zijn ze gekomen. Alleen de Partij voor de Dieren wilde niet. We wil den en konden laten zien dat we kwéékbedrijven zijn. Kaarten uit 1913 legden we op de elektroni sche uit 2008 en het zijn dezelfde kweekpercelen. We werden in die tijd De Daltons genoemd", lacht Van Damme. Hij maakte het hele proces mee van het eerste gesprek met het Rijk en de natuurorganisa ties tot het afsluiten van het conve nant en de uitvoering van het eer ste deel om de sector te verduurza- Voorman Jos van Damme nam zijn collega's uit Yerseke mee in proces van verduurzamen. men. „Een heel spannend proces. We zijn telkens aan onze leden blijven uitleggen wat we deden. We hadden het vertrouwen van de hele sector. Waar we geluk mee hadden, was dat er toen nog heel veel vet op de botten zat. Daardoor kon de sector ook inves teren in nieuwe technieken." Dat vet is inmiddels groten deels weg. Mosselzaad van mzi's is duur. Het is arbeidsintensief en de investeringen zijn hoog. Daar door ligt de kostprijs van de mos sels een stuk hoger, maar de prijs die de kwekers op de veiling krij gen is nu erg laag. „De situatie is onzeker. Hoe gaat het aanstaand seizoen? De risico's zijn groter", zegt Van Damme. „Dat dingen ver anderen is zeker. Een feit is dat steeds meer handelaren zelf ook gaan kweken. Bedrijven worden verkocht. Ook de rol van de plaat selijke verenigingen zal verande ren, kleiner worden. Vroeger was je als vereniging bezig met vis- plannen, nu niet meer. Het geza menlijke belang is belangrijk." Een opvolger voor Van Damme is nog niet benoemd. TERNEUZEN. Bij CascoTotaal in Terneuzen staat een fabriekshal vol woning-elementen. Aan de ene kant metselt een metselaar stenen tegen de buitenmuren, ter wijl aan de andere kant van de hal tegels worden gezet en de keuken wordt geplaatst. Het hele huis wordt in de fabriekshal klaargemaakt, naar de wens van de toekomstige huurder. Het idee lijkt op de manier waarop auto's in elkaar worden gezet. Een lopende band waar de elementen op staan en bij ieder tussenstation wordt iets anders geplaatst. De eerste woningen uit de fabriek gaan naar Kwadendam- me, waar de nieuwe bewoners een kleine week later de sleutel krijgen. R&B Wonen is opdracht gever voor de bouw van deze (verplaatsbare) huizen. De wo ningen komen in verschillende dorpen te staan. SINT-ANNLAND. Achttien huishou dens uit de Suzannaweg in Sint-Annaland hebben de gemeen te in een brief opgeroepen maatre gelen te nemen tegen de watero verlast in hun straat. De bewoners hebben de afgelo pen maanden tijdens hevige re genval twee keer te maken gehad met ernstige overlast. De straat kwam blank te staan en het water Bewoners vrezen meer overlast als de Suzannapolder wordt volgebouwd. drong de huizen binnen. Volgens de briefschrijvers is de afvoercapa- citeit onvoldoende. Dat heeft vol gens hen te maken met de bebou wing in de nabijgelegen Suzanna polder en onvoldoende onder houd. Ze vrezen dat het alleen maar erger wordt als de Suzanna polder straks helemaal is be bouwd. Die gedachte wordt onderschre ven door de lokale SP-fractie, die onlangs vragen stelde over de kwestie. Volgens de socialisten zal in de toekomst alleen maar meer water uit de Suzannapolder weg vloeien naar de laaggelegen Suzan naweg. Het college liet weten dat er maatregelen gepland staan om voor een betere afvoer van het re genwater te zorgen. De gemeente bekijkt of nog meer mogelijk is. ZATERDAG 23 JANUARI 2016 'Mosselsector verandert' door Melita Lanting door Rob Paardekam Jos van Damme: „Dat er dingen veranderen is zeker." foto Marcelle Davidse Een metselaar is bezig stenen tegen het betonnen element van een nieu we woning te zetten, foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 79