Uitbuitingszaak tegen vrachtwagenondernemer Vredesonderhandelingen Genève bieden hoop op vrijlating 6 NIEUWS Gabriël Moushe Gawrieh zit als politiek gevangene vast in Syrië. Zijn broer in Nederland vreest voor zijn leven. De strijdende partijen in Sy rië gaan vanaf maandag in Génève in onderhandeling, onder meer over de vrijla ting van politieke gevange nen. Onder hen is Gabriël Moushe Gawrieh (54), leider van de christe lijke Assyriërs. Zijn broer, die in Nederland verblijft, vreest voor zijn leven. Eén minuut, hoogstens twee. Zo lang mag Moushe Gawrieh in de Adra-gevange- nis in Damascus de telefoon gebruiken. Meestal belt hij zijn vrouw of zijn moeder. Hij zegt dat het redelijk goed met hem gaat. „Ik denk dat hij niet alles vertelt, om ons niet ongerust te maken", zegt zijn broer George. „Maar Gabi is eerder gemarteld door de inlichtingendienst. Ik denk dat het nog steeds gebeurt." Moushe Gawrieh staat aan het hoofd van de Assyrische Democratische Organisatie (ADO) in Syrië, een politieke organisatie van de christelijke minderheid, die deel uit maakt van de Syrische oppositie. George: „In het verleden zijn herhaaldelijk leden van ADO door het regime aangehouden en vreselijk gemarteld." George is vijftien maanden geleden naar Nederland gevlucht. Hij woont nu met zijn gezin in Enschede, in een wijk waar veel Assyriërs wonen. De christelijke Assyriërs beschouwen zichzelf als 'de kleinkinderen van de Mesopotamische beschaving'. Ooit waren ze talrijk in een gebied dat delen van Irak, Noord-Syrië en Zuidoost-Turkije omvat. Maar sinds de komst van de islam worden de christenen onderdrukt en vervolgd. Ze ker na de komst van het dictatoriale regime van de Ba'ath-partij. George: „De positie van de christenen werd steeds slechter. Grootgrondbezit werd ons afgenomen en het dictatoriale regime discrimineert. Velen zijn naar het buitenland gevlucht." Het gezin woonde in Kamishli, een van oorsprong Syrisch-orthodoxe stad tegen de noordelijke grens met Turkije aan. De hele familie is lid van ADO, maar Gabriël is ver uit het meest activistisch. Hij klimt op in de organisatie en wordt in 2009 tot politiek leider van de partij gekozen. „Gabi wil dat de Assyriërs kunnen blijven leven in hun ei gen gebied. Hij heeft veel respect voor ande re gemeenschappen en probeerde met alle groepen samen te werken. Hij wil gelijke rechten voor iedereen." Sinds de burgeroorlog vijfjaar geleden is uitgebroken, waarna Islamitische Staat (IS) dood en verderf begon te zaaien, is de posi tie van de Assyriërs penibeler geworden. IS heeft een heksenjacht op de christenen ont ketend. Ze worden ontvoerd en gedood. Het is voor de Assyriërs kiezen tussen twee kwaden: Assad of IS. „Veel christenen be schouwen Assad als beschermheer tegen IS", zegt George. „Maar hij heeft ons als dic tator nooit beschermd. Toen IS een grote groep christenen ontvoerde, deed het regi me niks. Iedereen weet waar ze zitten. As sad heeft vliegtuigen, soldaten en wapens, en toch doet hij niks. Hij beschouwt de As syriërs als zijn eigen bezit." Assad probeert de oppositie te verzwak ken door Moushe Gawrieh op te sluiten. In 2013, vlak voor kerst, komt de geheime dienst 's nachts aan zijn deur. Ze ondervra gen hem thuis over zijn deelname aan een conferentie in Qatar. De volgende dag, op 19 december 2013, krijgt hij een telefoontje dat hij zich moet melden op het kantoor van de inlichtingendienst. „Dat gebeurde wel vaker bij anderen. Soms komen ze te rug, en soms niet. Helaas kwam Gabi niet meer terug." Moushe Gawrieh zit vast in een gevange nis waar - op enkele andere politieke gevan genen na - duizenden moordenaars, ver krachters, oplichters en drugsdealers zitten. Hij slaapt met zeventig anderen op een zaal en moet betalen voor eten en een bed. Hij doodt de tijd met boeken uit de biblio theek. Wat er verder binnen de muren van de gevangenis gebeurt, blijft gissen. Mou she Gawrieh wordt verdacht van terroris tische activiteiten. Maar zijn rechtszaak wordt steeds uitgesteld. „Het feit dat een christelijke organisatie vooroploopt in de oppositie, is voor het regime onverteer baar", zegt zijn broer. „Ze hebben Gabi voortdurend onder druk gezet om er af stand van te nemen. Met zijn aanhouding hopen ze de oppositie te verzwakken en een eind te maken van de steun van de christenen." De familie heeft van alles geprobeerd om hem vrij te krijgen. Ze hebben zelfs een rechter betaald die zei dat hij hem vrij kon krijgen en de VN-gezant voor Syrië, Amnes ty international en Assads bondgenoot Rus land aangeschreven. De hoop is gevestigd op de vredesonderhandelingen. George heeft zijn broer in mei 2014 voor het laatst gezien in de gevangenis. Gabriël Moushe Gawrieh blijft strijdbaar. Toen zijn zwager hem een keer waarschuwde dat hij moest oppassen voor de geheime dienst, zei hij: „Ik ben bereid er de gevangenis voor in te gaan." George: „Ik maak me zorgen om zijn gezondheid en zijn veiligheid. Hij heeft geen haast, is nog sterk en wil volhou den. Gabi houdt van zijn volk en van zijn land. Hij is bereid om tot het eind te gaan voor zijn idealen." Van het beloofde salaris zagen ze nauwelijks iets. Wie klaagde dreig de hij met de maffia. O. zelf vindt de aanklacht belachelijk. „Uitbuiting is de norm bij con tainerchauffeurs in de Rotterdam se haven", zegt FNV-bestuurder Edwin Atema. De vakbond trekt zich het lot aan van de 'duizen den' Oost-Europese truckers die op parkeerterreinen overnachten. Daar stuitten Atema en zijn colle ga's op personeel van Janos O. De in Nederland woonachtige Serviër haalde de accu's uit hun vrachtwagens als hij geen rit voor ze had, verhaalt de vakbondsman. „Ze stonden dagenlang in de ha ven en konden ze geen kant op." In mei 2014 werd O. opgepakt. Volgens justitie dreigde hij chauf feurs dat hij pistolen, bommen en granaten had, dat hij contacten bij de maffia had en mensen kende die 'iemand kapot kunnen ma ken'. Ook zei hij de familie van de truckers thuis iets aan te doen. Janos O. wierf zijn personeel in zijn geboortestreek in het noor den van Servië, onder meer met spotjes op de radio. Hij beloofde salarissen tussen de 1.800 en 2.600 euro per maand. In de praktijk kregen ze 50 euro contant om de week door te ko men, zegt Atema. Om te voorkomen dat hun bui tensporige werktijden werden ont dekt, zou O. valse verlofbriefjes hebben gemaakt. In de praktijk konden ze pas na zes maanden naar huis. „Niets van waar", reageert de 57-jarige Janos O. Hij betaalde goed en is juist door zijn mensen bestolen, laat hij weten. „Mijn Volgens justitie dreigde O. dat hij pistolen en granaten had en mensen kende die 'iemand kapot kunnen maken' naam is besmeurd. Ik kom niet meer aan het werk." Toch is hij aan de slag bij een Enschedese transportonderne ming, bevestigt dat bedrijf. Dat meldt ook niet te weten dat O. ver dachte is. Janos O. huurde trucks van transportbedrijven op Goe- ree-Overflakkee, maar daar zeg gen ze geen weet te hebben van hoe die 'rustige man' zijn chauf feurs behandelde. Donderdag moet hij voor de Rotterdamse rechter verschijnen. Het gaat om een regiezitting, waarbij zowel O.'s advocaat als jus titie verzoeken kunnen doen voor extra onderzoek. Het is niet de eerste mensen handelzaak in Nederland, wel de eerste tegen een vrachtwagenon dernemer. Arbeidsuitbuiting, ofwel men senhandel, door transportonderne mers is moeilijk te bestrijden, zegt Edwin Atema. Meestal opere ren ze vanuit Oost-Europa. Dat Sommelsdijker Janos O. zijn be drijf in Nederland had, maakt ver volging gemakkelijker. Juist deze week kondigde het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid aan dat Neder land gedurende haar voorzitter schap van de Europese Unie de aanpak van arbeidsuitbuiting tot topprioriteit verheft. „De uitwisseling van gegevens van bedrijven tussen landen moet beter", zegt Paul van der Burg van het ministerie. 'Gabi houdt vol tot het eind' door Tonny van der Mee Met medewerking van Abraham beth Arsan door Tonny van der Mee George vreest dat zijn broer Gabriël gemarteld wordt in de gevangenis, foto Eric Brinkhorst door Leon van Heel ROTTERDAM. Voor het eerst moet een transportondernemer zich voor de Nederlandse strafrechter verantwoorden voor uitbuiting. Ja nos O. uit Sommelsdijk ronselde chauffeurs in Servië.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 6