Van Damme en Janse leven even als prof Pelikaan in Oostenrijk «539, SPORT 11 Mart van Bree is volgend seizoen de nieuwe trainer van Zeelandia Middelburg Weissensee Laurent Janse (19) en Rico van Damme (18) vormen samen Schaatsteam Yerse- ke. Beiden rijden vandaag het open Nederlands kampioen schap, een wedstrijd over hon derd kilometer. De Yersekenaren zijn B-rijders. „We hopen zo lang mogelijk aan te kunnen klampen bij de grote mannen", zegt Van Damme. „We moeten niks, hè. Uitrijden is ons doel." Janse deed in 2015 al mee aan het ONK op de Weissensee. Om dat hij sterk reed in het C-pelo- ton, kreeg hij een starbewijs voor de titelstrijd. „Toen kon ik vijf a zes rondes van tien kilometer bij het peloton blijven. Daarna moest ik ze laten gaan." Van Damme: „Dat gegeven is nu ons startpunt. Als hij toen zo'n zestig kilometer het hoge tempo kon volhouden, hopen we dat het ons nu lukt om er zeventig a tachtig kilometer bij te blijven. We zijn immers een jaar verder." Gisteren trainde het tweetal al even op de Weissensee, net als tal van profs. Janse: „We hebben on geveer drie rondjes gereden. Soms op tempo, soms rustig. Op een ge geven moment kwam Jorrit Bergs- ma langs. Daar kijk ik dan met ont zag naar. Hij is toch de olympisch kampioen op de tien kilometer. Tegen zulke jongens moeten we dus opnemen." De twee Bevelanders hebben ei genlijk geen idee wat ze van de wedstrijd moeten verwachten. Jan se: „Gaan de toprijders relatief rus tig rijden omdat ze woensdag nog de Alternatieve Elfstedentocht over tweehonderd kilometer heb ben of geven ze wel alles? Ik denk het laatste. Gary Hekman heeft dinsdag in Haaksbergen gewon nen en de andere teams zullen er waarschijnlijk alles aan doen om hem van weer een overwinning af te houden." Van Damme en Janse rijden de ze winter niet onverdienstelijk in de marathons op de kunstijsba nen in Nederland. Maar een wed strijd op natuurijs is totaal anders. Janse: „Het is een andere tech niek." Van Damme: „Op de banen in Nederland kun je altijd je slag afmaken. Hier niet. Zie je een scheur, dan trek je je been eerder in." Janse: „Je moet eigenlijk con stant opletten. Je moet kijken naar het ijs. Maar in zo'n ONK ligt toch de focus bij de snelheid." Beide Yersekenaren kijken met bewondering naar de broers Me- su. Janse: „Erwin heeft een mooie bochtentechniek. Hij kan als één van de weinigen heel goed poot- je-over in de bochten naar rechts." Van Damme: „En Niels heeft een prachtige slag, zo'n double push als bij het skeeleren. Daarbij zet je ei genlijk twee keer af. Hij tilt z'n schaatsen dan ook bijna niet van het ijs." Na het ONK is het nog niet klaar voor Van Damme en Janse. Ze rijden ook nog de Alternatieve Elfstedentocht - zonder hem waar schijnlijk uit te rijden - en de Aart Koopmans Memorial. „Het zijn mooie weken hier. We leven even als prof. We kunnen trainen wan neer we willen. Dat is de rest van het seizoen wel anders", aldus de mosselvisser. men. Die hebben echt het Weis- sensee-virus. Daarnaast heb je de bucket list-mensen. Die willen in elk geval één keer mee hebben ge daan. Die zoeken sportieve uitda gingen. Ze lopen de New York Ma rathon, fietsen de Marmotte in Frankrijk en vinden dat de Alterna tieve Elfstedentocht ook in dat rij tje thuishoort. Maar weet je: ook zulke mensen raken besmet met het virus en komen nog een keer terug." De Oostenrijkers noemen de Weissensee en het gebied erom heen 'Spielplatz der Natur'. Je kunt er skiën, schaatsen, mountainbi- ken, langlaufen, wandelen en een soort curling spelen. De 'locals' hebben van nature niet zo veel met schaatsen (eisschnelllaufen), maar het begint steeds meer te ko men. Doreleijers: „Ik kom hier ook altijd rond de kerst. Dit keer was het nog overal in Oostenrijk groen, net als in Nederland. Maar op de Weissensee lag een prachti ge ijsplaat. En er waren bijzonder veel mensen uit de omgeving aan het schaatsen. Dit jaar hadden we hier ook voor het eerst een open Oostenrijks kampioenschap mara- thonschaatsen. Donderdag was dat. Een Nederlander won, maar er deden ook veel Oostenrijkers mee. Het was een mooie manier van ver broedering tussen de sporters uit beide landen." MESU IN TOP VIJF MIDDELBURG. Mart van Bree wordt met ingang van volgend voetbalseizoen trainer van Zee landia Middelburg. Hij wordt bij de zondag-eerste klasser de opvolger van Daan Ei kenhout. De Brabander heeft een contract van een jaar getekend. Van Bree (53) woont in Wagen berg en is een ervaren voetbaltrai ner. Hij is bij VVV, RKC en Hel mond Sport jeugdtrainer ge weest. Daarna trainde hij diverse seniorenelftallen, onder meer bij Madese Boys en w Dongen. Dit seizoen is hij voor het tweede jaar hoofd jeugdopleiding bij w Dongen. Daarnaast fungeert hij als trainer van Dongen At. Het bestuur van Zeelandia Middelburg is van mening dat Van Bree uitstekend past bij de fi losofie van de club. 'Wij zijn er van overtuigd dat hij in samen werking met Rogier Veenstra (as sistent-trainer) de ontwikkeling van onze eerste selectie verder vorm kan geven', laat de club in een persbericht weten. 'Het is een volgende stap in de ontwik keling van het team en de club om een toonaangevende club in Zeeland te zijn', vindt het be stuur van de zondag-eersteklas ser. 10-daagse busreis ILM10 Pelikaanbieding al vanaf 8-daagse busreis Wenen wenos e299p e439p e529p Bezoek zondag 24 januari onze GRATIS infomiddag goede reis (p a® Meer info! 088 735 45 25 DE MOOISTE REIS MAAKT U MET PELIKAAN Boek nu www.pelikaanreizen.nl/busreizen Zeeuwen op de ZATERDAG 23 JANUARI 2016 door Roeland van Vliet Rico van Damme (links) en Laurent Janse bij de Weissensee. traditie in stand' De deelnemers aan de Tweede Alternatieve Elfstedentocht - eentje voor amateurs - zwieren over de Weissen see. foto Roeland van Vliet De Alternatieve Elfstedentocht voor professionals is komende woensdag. Middelburger Erwin Mesu gaat van start als de titel verdediger. De wedstrijd van 2015 staat in de top vijf van de snelste edi ties. Mesu voltooide de rit over 200 kilometer in 5.27.48 uur, gemiddeld 36,61 km/u. De top vijf: Arjan Schreuder (2000) 5.11.01 Ruud Borst (2003) 5.13.32 Erik Huizebosch (2001)5.19.41 Jorrit Bergsma (2010) 5.27.07 Erwin Mesu (2015) 5.27.48 Vertrek 6&27 apr, 1 &29 jun, 20 jul, 21 sep, 12 okt 5-daagse busreis Kent Sussex eksos Vertrek 10&24 mei, I 7&21 jun, 5,19&26jul, 2,9,16&30 aug, 13&21 sep, 12,19&26 oktl Vertrekó apr, 18 mei, 15 jun, 13 jul, 10831 aug, 21 sep, 12 oktl 10-daagse busreis Zuid Polen pozio Vertrek I 6&27 apr, 18 mei, 1&29jun, 13 jul, 10&31 aug, 21 sep, 12 oktl Ontmoet uw chauffeur en reisadviseurs, Haveneind 2 Zevenbergen. 12.00-16.00 Prijzen per persoon op basis van tweepersoonskamer. Exclusief reserveringskosten en calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 63