Jeroen Otter vindt Sotsji nu mooier dan ooit SPORT 5 Maar liefst 16.000 supporters naar mannenfinale in Belgrado Vier ploegen al verzekerd van deelname aan Spelen in Rio erg ongebruikelijk bij deze EK, maar vier speelsters die scoorden. Het geeft aan dat er te veel mis ging- Het verlies in de finale was dubbe lop voor Nederland. Niet alleen werd de Europese titel gemist, maar ook rechtstreekse kwalifica tie voor de Spelen verspeeld. Die plek is nu voor Hongarije. Neder land zal zich nu dus toch tijdens het OKT, het olympisch kwalifica tietoernooi, in eigen land moeten plaatsen. Dat zou gezien het spel in Belgrado moeten lukken. Toch is het link. Er zijn welis waar vier startbewijzen voor de Spelen te verdienen, maar er doet ook een aantal sterke landen mee. Er hoeven bij Nederland straks maar twee belangrijke speelsters geblesseerd te raken of ziek te wor den, en er is sprake van een heel andere situatie. Vier jaar geleden werd Nederland nota bene als re gerend kampioen uitgeschakeld voor de Spelen van Londen. Dat scenario zal nu ook wel even in de hoofden opdoemen. Het missen van het goud had ei genlijk nog wel een voordeeltje. Het OKT, dus met Nederland, zal in Gouda volle tribunes trekken en geen financiële strop worden. Bondsdirecteur ]an Kossen had de ze week het aanbod gekregen om de organisatie van het toernooi over te nemen als Nederland zich in Belgrado al voor Rio had ge plaatst. Hij antwoordde steeds af wijzend en hoeft daar nu hele maal niet meer over na te denken. Bij de vrouwenfinale was de Kom- bank Arena in Belgrado verre van vol, maar vanavond bij de eind strijd voor de mannen zal de hal afgeladen zijn. Thuisland Servië speelt dan om het goud tegen Montenegro. Voor die wedstrijd werd de capaciteit van de hal met bijna duizend plaatsen uitgebreid. Er zullen nu liefst 16.000 toeschouwers aanwe zig zijn. Nooit was er meer pu bliek bij een waterpoloduel in Eu ropa. Het wereldrecord staat op naam van de Olympische Spelen van 2000, toen er in Sydney 17.000 mensen bij de mannenfina le aanwezig waren. Aan het olympisch waterpolotoer- nooi doen bij de vrouwen acht landen mee, bij de mannen zijn dat er twaalf. Na de EK-fïnale van gisteravond zijn bij de vrouwen vier landen zeker van deelname: organisator Brazilië, China (vertegenwoordi ger van Azië), Australië namens Oceanië en uit Europa dus Honga rije. De resterende vier startbewijzen worden verdeeld bij het olym pisch kwalificatietoernooi in Gou da (21-28 maart). Aan dat toernooi doen twaalf ploegen mee: olympisch kam pioen VS, Canada, Zuid-Afrika, Cuba, Nieuw-Zeeland, Japan, Ita lië, Rusland, Spanje, Griekenland, Frankrijk en verliezend EK-fïna- list Nederland. Won Oranje goud in 2008, bij de laatste Spelen in Londen vielen de VS, Spanje (zilver) en Australië (brons) in de prijzen. Shorttrackbondscoach Jeroen Otter is een nuchte re man. Een terugkeer in Sotsji, waar 'Team Neder land' twee jaar geleden olympi sche schaats- en shorttrackgeschie denis schreef, hij voelde er aanvan kelijk niets speciaals bij. Eenmaal aangekomen in de Russische stad aan de Zwarte Zee, merkte Otter echter dat het hem wel degelijk iets deed. „Ik besef dat we alle maal bevoorrecht zijn dat we dat hebben mogen meemaken." Het gisteren met, zonder verras singen verlopen, voorrondes begonnen EK shorttrack wordt in het olympische Iceberg-stadion ge reden en dat brengt uiteraard ook herinneringen boven. Otter: „Ik was weer onder de indruk, wat een joekelgrote hal is het toch. Vol of leeg, dat maakt niet uit. Ik had verwacht dat-ie vervallen en ver vuild zou zijn, maar hij is mooier dan ooit. Het ijs en de verlichting zijn top." Sotsji is volgens Otter na de uit tocht van de olympische familie bepaald geen spookstad gewor den. „Dat wat het Olympisch Dorp was, is zelfs groter gewor den. Ik heb me laten vertellen dat je hier in het zomerseizoen over de hoofden kan lopen. Eigenlijk viel alleen de schaatshal tegen. Het ijs is weg, er liggen twee ten- nisbaantjes en een judomat. Dat is wel jammer." Op de terugweg naar het hotel liep de Nederlandse ploeg van de week over het plein dat in 2014 Medal Plaza heette. Daar waar Sjinkie Knegt zijn bronzen medail le van de 1000 meter kreeg omge hangen. En Jorien ter Mors twee keer goud mocht vieren. „Het is nu winter, er zijn hier een paar toeristen, meer niet. Maar ze de den gewoon de fonteinshow, met kleuren, fakkels en klassieke mu ziek, alles erop en eraan. Dat was nu nog mooier dan destijds, juist omdat er niet zo veel mensen om heen stonden." Niet zwijmelen Maar goed, Otter is niet met zijn ploeg in Sotsji om weg te zwijme len, er moeten medailles worden gewonnen. Goud kan je in een sport als shorttrack niet afroepen, maar met Ter Mors en Knegt heeft hij twee grote favorieten in huis. Maar als hem afgelopen jaar iets tevreden heeft gestemd, is het ook de groei van het team in de breedte. De snelle opmars van Su zanne Schulting bijvoorbeeld. „Dat bewijst dat ons programma goed in elkaar zit." Tegelijkertijd is Otter 'eigenlijk nooit tevreden'. „Oud Formule i-coureur Mario Andretti zei ooit: 'If you're in control, you're not going fast enough'. Het gaat mij al tijd te langzaam, ik wil altijd meer. Soms is dat misschien niet altijd goed, maar ik denk dat het tegelijkertijd iedereen scherp houdt." ZATERDAG 23 JANUARI 2016 Spelen nog niet geboekt Maud Megens legt aan voor een doelpoging tegen Hongarije, foto Gertjan Kooij door Rik Spekenbrink Jeroen Otter is voor het EK short track terug in Sotsji. foto Pim Ras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 57