kampioen tegen kleintjes? gulden kunnen contracteren, maar betaalde drie jaar later 2,5 miljoen voor broers SPORT 3 na een voorsprong soms een kwar tiertje wegdommelt en daarna wakker schrikt om opgelopen schade te herstellen. Frank de Boer weet op zijn beurt wat voor Ajax de 'grote' wedstrijden zo lastig maakt. „Wij moeten altijd het spel maken. Ook in toppers wordt dat van ons verwacht. Niet erg, want we wil len zelf ook dominant zijn. Maar bijvoorbeeld bij PSV zijn de ver wachtingen op dat vlak minder. Al speelde PSV goed hoor tegen ons. Maar wel vanuit de reactie." Ajax en PSV zijn de rest van dit seizoen als twee tennissers. Ieder moet zich zien te verbeteren in een bepaalde slag. Maar wordt Ajax vaster met zijn backhand en haalt het daarmee een beslissend voordeel? Of krijgt PSV zoveel meer grip op zijn zwabberende fo rehand dat die progressie de titel opnieuw Eindhoven brengt? „We spelen binnen zes dagen nu tegen Twente, Excelsior en De Graaf schap, de nummers 16,14 en 18, ja", beseft Cocu. „We kunnen in deze serie geen kampioen wor den, maar wel de titel verspelen." En De Boer: „In theorie zou het kunnen ja, Ajax kampioen zonder goed te presteren in toppers. Maar je wilt toch juist die toppers win nen. Voor het gevoel. Maar vooral omdat je dan snel afstand kunt ne men van de directe concurrentie. Op die manier is de kans op de ti tel het grootst." Toch is er nog een dérde route mogelijk richting schaal. Ajax en PSV kunnen elkaar op hun minste onderdelen ook in balans houden. En dan wordt de titelstrijd dus niet in toppers of tegen kleintjes beslecht, maar worden duels met clubs uit de middencategorie de scherprechter. Daarin valt op dat Ajax vrijwel alle teams van het ka liber Heracles, NEC, Utrecht, Zwolle, AZ nog in eigen stadion gaat bevechten de komende maan den. Voor PSV is dat precies anders om. Dat moet nog naar Nijmegen, Utrecht, Alkmaar, Groningen en Zwolle. De uitbeurt bij PEC is zelfs op de laatste speeldag. Dat oogt als een zwaarder programma voor PSV, dat tussendoor natuur lijk ook nog Champions League- en bekerwedstrijden speelt. WILLY EN RENÉ Het was ver voor dat grijpgrage bulldozers de ro mantiek in het Enschedese Diek- man Stadion doofden. De tribunes waar sup porters op Europese avonden op het dak lagen om een glimp van Willy en René van de Kerkhof op te vangen, bestaan al bijna twee decennia niet meer. Inmiddels vecht FC Twente in De Grolsch Veste voor de toekomst. De twee ling kijkt terug op een periode waarin spelers en bestuurders nog heel andere beslommerin gen dan nu hadden. Begin jaren zeventig maakten ze furore bij FC Twente, dat Wil ly en René voor een paar grijp- stuivers weghaalde bij Mulo in Helmond. „Bij PSV vonden ze ons Helmondse hardlopers", gnif felt Willy. „Ze hadden mij en René in 1970 voor 1.500 gulden kunnen hebben, maar manager Ben van Gelder zag het niet in ons zitten. Drie jaar later betaal den ze tweeënhalf miljoen gul den voor ons. Het was FC Twente meer dan gegund, want die club had ons in de eredivisie de kans gegeven." „René en ik hebben daar een geweldige opleiding gehad, tus sen mannen als René Notten, Jan Jeuring, Epi Drost, Kick van der Vall en Piet Schrijvers. Vergis je niet in het niveau, we hadden echt een topelftal." Tltssen 1969 en 1976 eindigde FC Twente maar één keer buiten de top-vier in de eredivisie. Willy: „Wij wa ren de jonge gasten en werden in die ervaren groep opgenomen als of we er al jaren zaten." Avonturen 'De stofzuiger' kwam tijdens zijn imposante carrière maar voor twee clubs in actie. Drie jaar FC Twente, zestien jaar PSV. René was avontuurlijker en koos na drie jaar in Enschede en elf jaar bij PSV nog voor avonturen in Griekenland en Hongkong. „In Enschede was René al rustelo zer", zegt Willy. „Ik ben op mijn negentiende direct getrouwd om dat Rijvers tegen ons zei dat dat goed voor een voetballer was. Nooit spijt van gehad, want ik ben nog altijd bij Antoinette. René was het eerste jaar in En schede vaak alleen en zat regel matig bij ons of met Eddy Achter berg en Kick in de kroeg. Bij stamcafé Het Witte Huis schon ken ze Hengelo Bier en dat viel wel in de smaak." De fans van de club uit Ensche de waardeerden de jonge Braban ders. Willy verzaakte op het mid denveld nooit, René ging voorin aan de zijkant door roeien en rui ten en groeide uit tot een echte publieksspeler. „Ik woonde dat eerste jaar bij het echtpaar Stene- ker, een stel op leeftijd dat harts tochtelijk fan van FC Twente was", vertelt de oud-aanvaller. „La ter ben ik ook getrouwd en kon ik naar het appartement van Willy, die van de club een huis in Olden- zaal kreeg. In die tijd hadden we al een prima contract, maar toch werkten we er allebei nog bij. FC Twente bood ons 25.000 gulden per jaar en bovendien had de club een goed premiestelsel. Met spon soren als Grolsch en Arke hadden ze het dik voor elkaar. Elke over winning leverde 300 gulden op en een gelijkspel 200 gulden. Bij een Europese zege kregen we 20 pro cent korting bij Arke. Voor die tijd 'Een bijbaantje voor de profs van nu is beter dan trainen en verder de hele dag niks doen' waren dat uitstekende bedragen. Ik verdiende in de bouw nog wat bij en Willy werkte in de Albert Heijn." De oud-middenvelder is er on langs nog wezen kijken. „Die win kel op het Enschedese Deppen- broek bestaat na 45 jaar nog steeds. Ik was in de buurt en heb een praatje gemaakt met de be drijfsleider, die via de overleve ring wist dat ik er gewerkt had. Het zou voor veel profs van nu zo gek nog niet zijn om wat te wer ken. Dat is veel beter voor je ont wikkeling dan trainen en verder de hele dag niks doen. Ik verdien de er toen zo'n 400 gulden in de maand mee bij." Een wedstrijd tegen Juventus, toen nog om de Jaarbeurssteden- beker - de voorloper van de UEFA Cup - beschouwen de broers als hoogtepunt van hun Twentse ja ren. René: „Als ik aan FC Twente terugdenk, schiet me een Europe se avond in 1971 te binnen. De mensen zaten in de bomen rond het stadion en het Diekman was met 25.000 toeschouwers tjokvol. De fans lagen zelfs op het dak. We hadden tegen Juventus een 2-0 achterstand uit de heenwedstrijd weggewerkt en gingen pas in de verlenging de boot in." Harde en zachte g De teamgeest was enorm, vindt Willy. Het verschil tussen de re gio's met de harde en zachte g bleek in veel opzichten verrassend klein. „Ik kocht in Twente mijn eerste kleurentelevisie en had bin nen de kortste keren de hele selec tie bij mij thuis in Oldenzaal zit ten. Tijdens de winterstop keken we met zijn allen met een zak chips en een fles cola op tafel naar de grote schaatstoernooien en zat iedereen de rondetijden te note ren. Eddy Achterberg voorop." Het hart van de gebroeders klopt nog altijd wat sneller als FC Twente in het Philips Stadion op bezoek komt of PSV naar Ensche de reist. Willy maakt bij bijna elk duel de oversteek, René doet het wat rustiger aan. Bijna honderd keer speelden de ploegen al tegen elkaar sinds het vertrek (in 1973) van de tweeling uit het oosten. René: „We waren toen elk jaar uit dagers van Ajax, PSV en Feye- noord en lieten vaak een van die ploegen achter ons. In 1973 wilde PSV ons hebben en dat was toch de club uit onze geboortestreek. Kees Rijvers was naar het zuiden gegaan en wilde Willy en mij mee nemen. Dat streelde. Ze boden in eens iets meer dan het dubbele van het salaris bij Twente en toen hebben we de knoop doorgehakt." De broers worden in septem ber 65 en maken anno 2016 van hun hart geen moordkuil. Willy is nog altijd verbonden aan PSV en begeleidt de zakelijke gasten van de club, René is gepensioneerd en heeft met zijn broer een wekelijk se radiorubriek op Omroep Brabant. De twee weten feilloos de stemming bij de Eindhovense koffïeautomaten op maandagoch tend te verwoorden. Allebei gun nen ze FC Twente elke overwin ning, zegt Willy. „Maar morgen middag even niet." „Met Joop Munsterman had ik altijd goed contact", zegt Willy. „Hij vond het belangrijk om voor malige spelers bij de club te be trekken. Ik denk niet dat hij en Al- do van der Laan slechte intenties hadden. Ze wilden FC Twente aan de top houden en zochten de gren zen op. Kennelijk heeft niemand gezien dat ze er soms overheen gingen. De manier waarop het is gegaan, is natuurlijk niet goed. Dat lijkt me duidelijk." ZATERDAG 23 JANUARI 2016 PSV verspeelde thuis tegen Excelsior kostbare punten: 1-1. De regerend kampioen heeft het lastig tegen de kleintjes, foto Pro Shots René (onder) en Willy (boven) in actie voor FC Twente. De tweeling maakte zijn debuut in het betaald voetbal voor de club uit Enschede, waarna uiteindelijk een transfer naar 'hun' PSV volgde. René (links) en Wil ly kijken met genoegen terug op hun tijd in Twente, maar zijn vanavond voor PSV. foto Van de Meulenhof Willy en René van de Kerkhof wer den op 16 september 1951 gebo ren in Helmond. De tweeling speelde gezamenlijk 110 interlands. Willy heeft de meeste achter zijn naam: 63. Bei den scoorden vijfmaal in Oranje. Willy speelde voor twee prof clubs: FC Twente (1970-1973) en PSV (1973-1988). René kwam na FC Twente (1970-1973) en PSV (1973-1983) ook nog uit voor Appollon Smyr- nis, Seiko Hong Kong, Helmond Sport en Eindhoven. door Rik Elfrink Willy van de Kerkhof

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 55